برگزاری نخستین نشست هم اندیشی پیشگیری از قاچاق گونه‌های حیات وحش/ خسارت به محیط زیست با هیچ خسارتی قابل قیاس نیست

برگزاری نخستین نشست هم اندیشی پیشگیری از قاچاق گونه‌های حیات وحش/ خسارت به محیط زیست با هیچ خسارتی قابل قیاس نیست

صبح امروز نخستین نشست تخصصی و هم‌اندیشی در خصوص جلوگیری از قاچاق گونه‌های حیات وحش برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست، در ابتدای این مراسم علی سلاجقه معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن درود فرستادن بر روح شهدا و همچنین آرزوی سلامتی برای مقام معظم رهبری اظهار داشت: هفته بسیج را تبریک عرض می‌کنم و اعتقاد داریم که بسیجیان مخلص‌ترین و داناترین انسان‌هایی هستند که هر جا که ارزش‌های انسانی با مشکل مواجه شده حضور ایثارگرانه‌ای داشته‌اند و از خدا می‌خواهم که این نیروی الهی را همچنان در سطح گیتی حفظ کند و امیدواریم که تحقق وعده الهی را در حق غزه مظلوم مقتدر شاهد باشیم و مطمئنیم که ریشه رژیم صهیونیستی به عنوان یک آلاینده چندش آور از صفحه هستی محو خواهد شد.


وی ادامه داد: از همکارانم بابت برگزاری این جلسه سپاسگزارم و از فرماندهان محترم نیروی انتظامی، عزیزان دادستانی و اصحاب رسانه که در این جلسه گرد هم آمده‌اند، تشکر می‌کنم.


رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: دستگاه سازمان حفاظت محیط زیست کشور به عنوان دستگاه اجرایی، دستگاه‌هایی که تخلف کشف می‌کند یعنی فرماندهی محترم نیروی فراجا جمهوری اسلامی و قوه قضاییه و دادستانی محترم کل کشور که تصمیم گیری نهایی را انجام می‌دهد به عنوان سه ضلع مقابه با تخلفات حیات وحش گرد هم آمده‌اند.


معاون رییس جمهور افزود: امیدوارم با کمک هم و بر پایه مشارکت مردم با توجه به آنکه مردم شریف ما به عنوان انسان‌های آگاه در حفظ محیط زیست خود، وظایف خودشان را انجام می‌دهند، بتوانیم محیط زیست و به به‌ویژه حیات وحش کشور را حفظ کنیم.


سلاجقه بیان کرد: خداوند متعال زمانی که کره زمین را آفرید و جانمایی موجودات را انجام داد، نهایتاً انسان را به عنوان اشرف مخلوقات خودش در این میانه قرار داد. این اشرف مخلوقات بودن به معنای صاحب مخلوقات بودن نیست اما متاسفانه آنچه که می‌بینیم انسان خودش را صاحب مخلوقات می‌داند  و این صاحب مخلوقات تلقی کردن، مشکلاتی را ایجاد کرده است.


وی افزود: انسان با توجه به جایگاهی که خداوند به او اعطا کرده، می‌تواند حق و حقوق خود را دریافت کند و می‌تواند به راحتی چنان‌که ظلم و تعدی به وی بشود، داد خود را به یک دادخواهی برساند. با توجه به آن قوه عاقلی که خداوند در بعد حکمرانی قرار داده، انسان برای حل مشکلات خودش مراتبی را طراحی کرده و بر اساس آن قوه مجریه، قوه مقننه و قوه قضاییه ایجاد شده و انسان می‌تواند با توجه به حقی که از او ضایع شده به یکی از این قوا مراجعه کند.


وی با بیان اینکه سایر مخلوقات خداوند این توانایی را ندارند، گفت: زمانی که به این موضوع می‌پردازیم، می‌بینیم که مجموعه سازمان حفاظت محیط زیست کشور به عنوان خط مقدم حفظ مخلوقات خداوند و به عنوان دادخواه اصلی مجموعه مخلوقات خداوند به غیر از انسان، فعالیت می‌کند.


رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: نخستین جایی که این مخلوقات پناه می‌برند و جایی که مکلف است دادخواهی مخلوقات خداوند را انجام بدهد، سازمان حفاظت محیط زیست است. در راستای این دادخواهی ما شهدا و ایثارگران بزرگواری را تقدیم کردیم که در همین جا بر روح مطهر همه این عزیزان درود می‌فرستم.


معاون رییس جمهور با بیان اینکه انسان خودش تاوان کار خودش را می‌پردازد، تاکید کرد: سازمان حفاظت محیط زیست قصوری هم در قیمت‌گذاری و هم در ارزش‌گذاری این منابع خدادادی داشته است. زمانی که ما صرفاً از زیبا شناختی صحبت می‌کنیم و ارزش گذاری را نیز بر پایه زیباشناختی و بحث‌های تفننی، شکارهای تفننی و تفریحی غیرقیمت گذاری می‌کنیم چنین اتفاقاتی نیز میفتد اما زمانی که چرخه حیات را نگاه می‌کنیم و در واقع جای جای تک تک مخلوقات خداوند را از ریزترین مخلوقات در قعر اقیانوس تا درشت موجوداتی که در روی کره خاکی زندگی می‌کنند، ارزش گذاری می‌کنیم، می‌بینیم که واقعاً نمی‌توان قیمتی بر روی آنها گذاشت.


سلاجقه تصریح کرد: انسان فکر می‌کند که اگر چرخه زیستی خود را به همین منوال ادامه بدهد، می‌تواند به همین منوال به حیات خود ادامه بدهد در صورتی که اینطور نیست. به عنوان مثال شما اگر صرفاً حیاط خانه خود را بدون گل و گیاه در نظر بگیرید می‌بینید که زندگی چه قدر بی‌روح می‌شود. حال تصور کنید اگر کره زمین بدون گیاه باشد، انسان اصلاً می‌تواند چند ساعت در چنین دنیایی زندگی کند.


وی بیان کرد: اگر زیستگاه گیاهی وجود نداشته باشد به تبع آن زیست جانوری نیز وجود ندارد و از خودتان بپرسید که در چنین دنیایی انسان چقدر می‌تواند دوام بیاورد. باید از خودمان بپرسیم که حیات بر چه اساس شکل گرفته است و پایه‌های اصلی این حیات چیست.


رییس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: انسان به عنوان اشرف مخلوقات مکلف است دخالت‌های خود در طبیعت را کنترل کند اما در عمل آنچه که اتفاق می‌افتد، تهدی انسان به پوشش گیاهی و جانوری و کلاً تنوع زیستی است. خداوند تنوع زیستی را در همه موجودات ایجاد کرده است و در چرخه حیات، این‌ها همه پیش نیاز دیگری هستند تا وقتی که به اشرف مخلوقات برسیم که قرار است از این تنوع استفاده بکند و به تکامل خود ادامه بدهد. خداوند علم رسیدگی به همه ارکان را در ما قرار داده الا بعد ربوبیت و ربانیتش را. وقتی خداوند چنین جایگاهی به من و شما به عنوان خلیفه الله داده است، باید ببینیم که ما چگونه با مخلوقات خداوند برخورد می‌کنیم.

بودجه سازمان حفاظت محیط زیست بسیار ناچیز و عده و عده آن محدود است


معاون رییس جمهور با اشاره به بودجه محدود سازمان حفاظت محیط زیست گفت: بنیه محیط زیست کشور باید قوی‌ترین بنیه بین دستگاه کشور باشد چرا که چتر حاکمیتی و در حقیقت مدیریتی و نظارتی آن تمام ارکان حاکمیت را تحت پوشش قرار می‌دهد اما متاسفانه بنیه آن قوی نیست و از همان اول عده و عده آن بسیار کوچک در نظر گرفته شده است که نمی‌دانم به چه دلیلی بوده است.


سلاجقه با بیان اینکه الان در فصل بودجه هستیم، گفت: بین ۰.۱۲ تا ۰.۱۷ اعتبارات کل کشور به بخش محیط زیست اختصاص پیدا می‌کند که این عدد به قدری پایین است که اصلاً قابل بیان نیست. این عدد در مقابل این پهنه گیتی و عرصه سرزمینی کشور بسیار ناچیز است. ما در مجموعه یگان حفاظتی داریم که حدود ۳ هزار و ۵۰۰ نیروی انسانی دارد که همگی از عاشقان حفاظت از محیط زیست و طبیعت کشور هستند که این افراد با وجود امکانات کمی که سعی شده برای آنها مهیا شود، از محیط زیست کشور محافظت می‌کنند. خوشبختانه تجهیز یگان در دولت مردم انقلابی به خوبی انجام شده است.


وی تاکید کرد: ما سعی کرده‌ایم از حداکثر ظرفیت‌ها استفاده بکنیم اما این ظرفیت‌ها بسیار ناچیز است. ما در خیلی جاها دیگر نیازی نمی‌بینیم که با نیروی فیزیکی وارد بحث بشویم و می‌توانیم از ظرفیت‌های پهپادی و سنجش از دور کشور استفاده کنیم که متاسفانه جایشان در حفاظت از محیط زیست خالی است. این یکی از بحث‌هایی است که حتماً به دنبال این هستیم تا با مجموعه دانش بنیان کشور به آن بپردازیم.


معاون رییس جمهور بیان کرد: نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران در بحث قاچاق حیات وحش همواره کنار ما بود و در تمام گلوگاه‌ها، در همین حداقل قاچاق‌های حیات وحشی که کشف می‌شود، تمام ظرفیت خود را در اختیار ما قرار داد که من از این موضوع تشکر می‌کنم. به دنبال آن بحث قضایی کشور هم پای کار است که جا دارد از دادستانی کل کشور نیز تشکر کنم.


سلاجقه با اشاره به بحث ضعف قوانین در حوزه حیات وحش توضیح داد:  قوانین ضعف دارد و این ضعف کاملاً مشهود است. سازمان حفاظت محیط زیست باید به این موضوع بپردازد و مجموعه حقوقی و مجلس ما باید لوایح را با همکاری معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی آماده کند. لوایح باید آماده بشود و جرم و جزا متناسب با خودش باشد.


وی بیان کرد: خسارتی که انسان در بحث محیط زیست می‌بینند، با هیچ خسارت دیگری قابل مقایسه نیست و زمانی متوجه جبران‌ناپذیری این خسارت‌ها می‌شویم و زمانی نسل ما تاوان این خواب خرگوشی را می‌دهد که دیگر آب رفته به جوی باز نمی‌گردد.


رییس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه تنوع زیستی کشور در معرض خطر است و مجموعه محیط زیست باید حمایت بشود، گفت: یک تهدید اصلی تغییر اقلیم است که انسان به عنوان یک کاتالیزور سرعت آن را افزایش داده است. ازطرفی سودجویانی هستند که به مجموعه محیط زیست دست‌اندازی می‌کنند. زمانی که تغییر اقلیم اتفاق می‌افتد حیات وحش ما برای تامین طعمه و غذای خود به سطوح پایین می‌آیند و در کنار زیستگاه‌های انسانی قرار می‌گیرند، اینجا تداخلی که بین زیستگاه‌های حیات وحش و حیات حیوانات اهلی قرار می‌گیرد، بیماری‌هایی مانند طاعون نشخوار کنندگان را رقم می‌زند که در سال‌های گذشته نیز اتفاق افتاده و خسارت سنگینی را به محیط زیست کشور وارد کرد که بخش زیادی از آن ناشی از بحث‌های تغییر اقلیم است.


معاون رییس جمهور افزود: از طرفی هم مردم دچار خسارت می‌شوند و به جبران آن حیات وحش را از بین می‌برند که خوشبختانه در اینجا سازمان کارهای خوبی انجام داده و در همکاری با صندوق ملی محیط زیست و صندوق کشاورزی، بیمه محصولات کشاورزی برابر حیات وحش را اعمال کرده که کار بسیار خوبی است. این خسارت به مردم پرداخت می‌شود اما سوال این است خسارتی که به محیط زیست، حیات وحش و پوشش گیاهی غنی کشور که به ویژه در بحث گیاهان دارویی ظرفیت بسیار بالایی دارد، وارد می‌شود، چه می‌شود؟


سلاجقه به اشاره به بحث قاچاق و نگهداری حیات وحش بیان کرد: از طرفی هم جاهطلبان و انسان‌هایی از سر خوشی می‌آیند و حیات وحش کشور را به عنوان مباحث تفننی و یک موضوع لاکچری و لوکس تحت تاثیر خودشان قرار می‌دهد و این موضوع باعث پرورش حیات وحش در خانه و قاچاق آن شده است که یک مسئله بسیار منزجر کننده است.


وی با اشاره به قاچاق پرتعداد برخی گونه‌های بومی ایران به کشورهای همسایه گفت: کشورهای همسایه خواهان برخی از گونه‌های بومی در کشور ما هستند که این مورد جای ظرفیت‌سازی دارد، می‌تواتد تولید ثروت بکند و هم می‌توان در این زمینه سرمایه‌گذاری کرد که سازمان باید با توجه به سیاست‌های کلان کشور به این قسمت ورود پیدا کند. اخیراً از کشورهای مختلفی طالب سرمایه‌گذاری در بحث حیات وحش کشور ما هستند که ما باید این را از نظر جنبه فقهی و استفتائاتی که انجام می‌شود، بررسی کنیم. از جنبه مدیریت حیات وحش کشور باید به همه ظرفیت‌ها پاسخ داده شود تا انشاالله بتوانیم محیط زیست کشور را حفظ کنیم.


رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: آن بخشی از حیات وحشی که از قاچاق آن جلوگیری می‌شود، یک گوشه بسیار بسیار ناچیز از حجم قاچاقی است در کشور اتفاق می‌افتد. امیدوارم این نشستی که امروز برگزار شد، بتواند برای ما کلید واژه‌هایی تولید کند که پیش درآمدی برای ایجاد لوایحی باشد که  تبدیل به قانون شود و بتوانیم محیط زیست کشور مخصوصاً  بخش حیات وحش را اعم از حیات گیاهی و جانوری را به نحو مطلوب حفظ بکنیم.


انتهای پیام
نسخه قابل چاپ
بيشتر
شعار سال 1402 "سال مهار تورم و رشد تولید"