قاچاق حیات وحش یکی از عوامل اصلی انقراض گونه‌ها/ عدم مماشات با قاچاقچیان حیات وحش

قاچاق حیات وحش یکی از عوامل اصلی انقراض گونه‌ها/ عدم مماشات با قاچاقچیان حیات وحش

مدیرکل دفتر مدیریت و حفاظت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست قاچاق حیات وحش را یکی از عوامل انقراض گونه‌ها دانست و گفت: سازمان حفاظت محیط زیست با کمک فراجا و سایر دستگاه‌ها و نهادهای مرتبط و متولی امر در مقابله با قاچاقچیان مماشات نمی‌کند.
به گزارش  روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست به نقل از خبرگزاری تسنیم، قاچاق حیات وحش در سراسر دنیا به یکی از چالش‌های دولت‌های مختلف جهان تبدیل شده و تهدید آن برای حیات وحش هر روز جدی‌تر می‌شود.

انواع گونه‌های حیات وحش توسط قاچاقیان جابه‌جا شده و برای آنها فرقی ندارد که هدف پرنده‌ای شکاری در فراز آسمان و یا نادرترین گونه‌ خزنده در دل جنگل‌های آمازون باشد. در کشور ما نیز قاچاق حیات وحش، به‌ویژه پرندگان انجام می‌شود و آمار دقیقی هم از میزان آن در دسترس نیست.

طبق گزارش وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا، درآمد قاچاق حیات وحش 7.8 تا 10 میلیارد دلار در سال تخمین زده می‌شود و همچنین این آمار قاچاق حیات وحش را به عنوان سومین تجارت غیرقانونی با ارزش در جهان فهرست می‌کند!

غلامرضا ابدالی؛‌ مدیرکل دفتر مدیریت و حفاظت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست معتقد است که قاچاق حیات وحش در سال‌های اخیر آسیب زیادی به گونه‌های حیات وحش در کشور ما زده است و در کنار تخریب زیستگاه، تغییر اقلیم، شکار و صید، قاچاق نیز یکی از عوامل اصلی است که شرایط بد حیات وحش را رقم زده و می‌تواند نسل حیات وحش را با خطر انقراض مواجه کند.

متأسفانه قاچاق حیات وحش جزو موارد قاچاق پرسود است و بسیاری از گونه‌ها در بسیاری از کشورها خواهان دارند. همه گونه‌های حیات وحش در همه نقاط دنیا وجود ندارند و منشأ و پراکنش آنها با توجه به شرایط زیستی که دارند متفاوت است اما افرادی که به داشتن گونه‌های مختلف علاقه دارند، اینها را سفارش داده و بنا به تقاضای موجود، عده‌ای هم که به دنبال سود هستند، اقدام به قاچاق حیات وحش می‌کنند.

ابدالی در این‌باره می‌گوید: قاچاق حیات وحش در بسیاری از کشورها وجود دارد که برخی کشورها منشأ، تعدادی محل گذر و کشورهایی نیز مقصد قاچاق هستند. کشور ما چهارراهی برای مهاجرت حیات وحش و به ویژه پرندگان است و بسیاری از آنها از عرض‌های شمالی به کشور ما می‌آیند، جوجه‌گزینی و لانه‌گزینی می‌کنند و برخی برای یک فصل در ایران می‌مانند.

وی، همین شرایط جغرافیایی کشور را یکی از دلایل قاچاق پرندگان در کشور می‌داند و تأکید دارد که سازمان حفاظت محیط زیست با کمک فراجا و سایر دستگاه‌ها و نهادهای مرتبط و متولی امر در مورد مقابله و‌ پیشگیری از این مسئله بسیار مصمم است و در مواردی که محموله قاچاق کشف شود، برخورد سختی با قاچاقچیان انجام می‌شود و مماشاتی در کار نیست.

به گفته مدیرکل دفتر مدیریت و حفاظت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست، این سازمان قصد دارد تا در پایان مهرماه، با توجه به اینک قاچاق حیات وحش در سال‌های اخیر آسیب زیادی به گونه‌های حیات وحش در کشور زده و جلوگیری از قاچاق با هماهنگی‌های میان دستگاهی ممکن می‌شود، نشستی را با تمام دستگاه‌هایی که در این زمینه ذی‌مدخل هستند، ازجمله فراجا، قوه قضائیه و .... برگزار کند.

ابدالی در این باره گفت: در این نشست برنامه داریم تا اهمیت گونه‌های حیات وحش و خطر قاچاق را به آنها گوشزد کنیم و نهایتاً از آنها بخواهیم که به ما کمک کنند تا بتوانیم جلوی قاچاق را بگیریم و از انقراض نسل گونه‌ها جلوگیری کنیم.

مدیرکل دفتر مدیریت و حفاظت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: با توجه به اینکه ما کشوری وسیع و چهارفصل هستیم و گونه‌های مختلفی در کشور ما زیست می کنند و برای برخی از این گونه‌ها در کشورهای همسایه تقاضا وجود داردT قطعا نمی‌خواهیم از این ویژگی‌ها سوء استفاده شود و برنامه ای در دست اقدام است تا بتوان با همه دستگاه‌ها رایزنی لازم صورت گیرد تا به یک هم افزایی بین دستگاهی، قاچاق حیات وحش را به حداقل برسانیم.

پیش‌تر در کشور ما دیده شده است که گاهاً باغ وحش‌های نیز با توله‌کشی از گونه‌های مختلف حیات وحش اقدام به قاچاق آنها کرده‌اند که به گفته مدیرکل دفتر مدیریت و حفاظت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان حفاظت محیط زیست با هرگونه خرید و فروش غیرقانونی حیات وحش مخالف است و اگر باغ وحشی دورگه‌گیری و افزایش نسل را بدون نظر و نظارت سازمان انجام دهد، غیرقانونی است و برخورد قاطعی با آنها صورت می‌گیرد.

انتهای پیام/
نسخه قابل چاپ
بيشتر
شعار سال 1402 "سال مهار تورم و رشد تولید"