توانایی ایران برای باروری و تولید مثل تا ۵ سال آینده

رییس سازمان حفاظت محیط زیست عنوان کرد:

توانایی ایران برای باروری و تولید مثل تا ۵ سال آینده

معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست در بازدید از مرکز علمی تحقیقاتی ذخیره گاه زیستکره توران در استان سمنان، گفت: ایران ماده یوز باروری است و حداقل تا ۵ سال آینده توان باروری و تولید مثل دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، دکتر علی سلاجقه در پنجمین روز از تولد توله های یوزپلنگ ماده مرکز علمی  تحقیقاتی ذخیره گاه زیستکره توران امروز به استان سمنان سفر کرد.

وی در این بازدید یک روزه به همراه سرپرست اداره کل محیط زیست استان سمنان، از نزدیک فرآیندهای مراقبت از توله های متولد شده و سلامتی یوزپلنگ ماده بعد از عمل جراحی سزارین را مشاهده و دستورات لازم را برای مراقبت از این دستاورد علمی صادر کرد.

سلاجقه با بیان اینکه این نخستین تجربه ایران در تولد یوز در اسارت است، تصریح کرد: باید همه زوایای علمی و تجارب جهانی این اقدام به دقت بررسی شود و نتایج و دستاوردهای حاصله در قالب مقالات علمی و پژوهشی به زبان های مختلف منتشر شود.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به تشخیص جنسیت گربه سانان در روز های اول تولد، گفت: موفقیت این پروسه در این که نشان داد "ایران" ماده یوز باروری است و حداقل تا ۵ سال آینده توان باروری و تولید مثل دارد، بسیار ارزشمند است.

وی با اشاره به توانمندی کارشناسان داخل کشور در انجام این پروژه علمی، افزود: آنچه اهمیت دارد این است که به جمعیت یوزهای در اسارت کشور اضافه شده و ما می توانیم ژن این گونه را حفظ کنیم.

سلاجقه اظهار امیدواری کرد که در زایمان های بعدی شاهد توله های ماده باشیم.

معاون رییس جمهور با بیان اینکه تیم اجرایی و علمی در اعلام جنسیت توله یوزها عجله کردند، خاطرنشان کرد: البته نباید اجر دامپزشک معتمد  را ضایع کرد چراکه اول از همه سیکل باروری "ایران" را تشخیص داد و به زمان درست معرفی "فیروز" به "ایران"  پی برد.

علاوه بر این، ضمن تشخیص به موقع برای سزارین، عمل بدنیا آوردن ۳ توله را با موفقیت انجام داد. هرچند نمی توان قصور در تشخیص جنسیت را نادیده گرفت.
انتهای پیام/ 1401- 100-29

عكس های مرتبط :

كلمات كليدی : محیط زیست , سلاجقه , یوز پلنگ , ایران , پارک ملی توران
نسخه قابل چاپ
بيشتر
شعار سال 1402 "سال مهار تورم و رشد تولید"