سلاجقه: سازمان منطقه ای محیط زیست با مشارکت کشورهای همسایه تشکیل می شود

سلاجقه: سازمان منطقه ای محیط زیست با مشارکت کشورهای همسایه تشکیل می شود

معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: سازمان منطقه ای محیط زیست به منظور رفع و بررسی بسیاری از مشکلات محیط زیستی به ویژه گرد و خاک با منشا خارجی با مشارکت کشورهای همسایه تشکیل می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست به نقل از خبرگزاری ایرنا ، علی سلاجقه روز پنجشنبه در حاشیه سفر به سنندج در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا در مورد برنامه سازمان محیط زیست برای جلوگیری از ورود گرد و خاک خارجی به کشور اظهار کرد: در ارتباط با منابع خارجی آلودگی هوا امسال نشستی را در تهران با حضور مقامات کشورهای همسایه برگزار کردیم و یکی از نتایج این نشست تاسیس سازمان منطقه‌ای محیط زیست بود که اساسنامه آن تایید و به وزارت امور خارجه ارسال شده است و بعد از تصویب ۱۵ کشور مرتبط با پدیده گرد و خاک، این سازمان ایجاد می شود.
وی یادآور شد: تاسیس این سازمان ظرفیت بسیار مطلوبی در راستای حل مشکلات محیط زیستی به ویژه گرد و خاک است که بعد از تاسیس کارهای میدانی آغاز می شود.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور اظهار کرد: قرار بود در مهر ماه سال جاری تبادل کارشناس با کشورهای همسابه داشته باشیم همه شرایط هم مهیا بود ولی به دلیل تغییر دولت در عراق این مساله به تاخیر افتاد ولی مکاتبات لازم انجام شده و در اولین فرصت این تبادل صورت می گیرد.
وی اضافه کرد: در بحث آلودگی هایی که منشا داخلی دارد دستگاه های مرتبط موظف به انجام فعالیت و اقدام بر اساس رسالتشان هستند.
سلاجقه در ادامه گفت: با توجه به وضعیت اقلیمی، پوشش گیاهی و منابع آبی استان، کردستان باید شاداب ترین منطقه کشور باشد اما ورود گرد و خاک از کشورهای همسایه منجر به آلودگی هوای این استان در ماه هایی از سال می شود.

اسقاط چهار خودرو به ازای واردات یک خودرو
سلاجقه در ارتباط با برنامه سازمان محیط زیست برای از رده خارج کردن خودروهای اسقاطی که تاثیرزیادی در آلودگی هوا دارند هم گفت: در سال های گذشته سالانه ۲۵ هزار خودرو از رده خارج می شد امسال هم به طور جدی پیگیری خواهیم کرد.
وی ادامه داد: قرار است به ازای تولید یا ورود هر خودرو وارداتی به کشور چهار خودرو از رده خارج شود که سازمان محیط زیست به عنوان دستگاه نظارتی بر این مهم نظارت خواهد داشت.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه به عنوان دستگاه نظارتی قصور و کم کاری را از هیچ نهاد و ارگانی نمی پذیریم، افزود: با رویکرد و برنامه هایی که در کشور داریم بی شک شاخص آلایندگی هوا رو به بهبود خواهد رفت.
سلاجقه بیان کرد: دیگر اجازه ورود فاصلاب شهری و صنعتی به محیط زیست به ویژه منابع آبی و تالاب های کشور از جمله زریبار را نمی دهیم.
وی با بیان اینکه تالاب زریبار سرمایه ملی است، ادامه داد: مشکلات و معضلات محیط زیست را باید با ارائه راهکار و برنامه های اصولی کاهش دهیم و این مهم باید دغدغه همه ما باشد.

مشکلی برای تامین علوفه حیات وحش وجود ندارد
رییس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه گفت: در فصول سرد سال حیات وحش برای تامین خوراک دچار مشکل می شوند و به مناطق و محدوده های شهری نزدیک می شوند که انسان های سودجو در این شرایط آنها را شکار می کنند.
سلاجقه با اعلام اینکه محیط بانان این سازمان حافظ محیط زیست و حیات وحش هستند، افزود: علوفه به اندازه کافی در انبارها وجود دارد ولی تصمیم داریم از ظرفیت خیران و واقفان هم در این رابطه استفاده کنیم.
وی ادامه داد: یکی از برنامه های ما شکل گیری مجمع خیران و واقفان محیط زیست در کشور است که استان های کردستان و کرمانشاه در این رابطه پیشقدم بوده و کارهایی انجام داده اند.

عكس های مرتبط :

كلمات كليدی : سلاجقه , گردو غبار , حیات وحش , اسقاط خودرو
نسخه قابل چاپ
شعار سال 1402 "سال مهار تورم و رشد تولید"