افزایش ضریب حفاظت محیط زیست نیازمند رشد منابع اعتباری و بودجه است

معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان محیط زیست کشور اعلام کرد:

افزایش ضریب حفاظت محیط زیست نیازمند رشد منابع اعتباری و بودجه است

معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان محیط زیست در دومین کارگاه آموزش معاونین توسعه مدیریت حقوقی و منابع ادارات کل حفاظت محیط زیست کشور که در شیراز برگزار شد بر لزوم افزایش منابع اعتباری محیط زیست در بودجه سال 1403 تاکید کرد و گفت: افزایش ضریب حفاظت محیط زیست نیازمند رشد منابع اعتباری و بودجه است.
به گزارش روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست به نقل از محیط زیست استان فارس، رضا انجم شعاع، معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست کشور دراین همایش دو روزه که در شیراز برگزار شد، از مدیران کل و معاونین توسعه مدیریت و منابع خواست تا عنصر پیگیری و هماهنگی با نظام برنامه ریزی استان به ویژه استانداری ها، نمایندگان مجلس، مسوولان سازمان مدیریت و برنامه ریزی، شورای حفظ اموال را سرلوحه کار خود قرار دهند.

وی گفت: تنظیم بودجه لایحه بودجه ۱۴۰۳ یکی از ظرفیت هایی است که باید از آن استفاده کرد، وظایف و کارکردهای محیط زیست با منابع و اعتباراتی که اختصاص می یابد همخوانی ندارد، همه مدیران این دستگاه باید مشارکت کنند و برای تنظیم بودجه و افزایش اعتبارت سال آینده محیط زیست دیدگاه‌های کارشناسانه مطرح کنند.

این مقام مسوول در ادامه اضافه کرد: مدیران کل استان‌ها باید در لایحه بودجه سال آینده حضور فعال و اثر گذار داشته باشند و ارتباط با شورای برنامه ریزی استان ها محکم و استوار باشد.

وی خاطر نشان کرد: محیط زیست با تفویض اختیار به مدیران استان‌ها می تواند دامنه فعالیت خود را گسترده کند و با فراغ بال به تصمیم گیری در حوزه حفاظت و نظارت بپردازد، خلاقیت و نوآوری با ورود همه مدیران به عرصه تصمیم گیری شکل می گیرد و مدیریت یکپارچه و فراگیر در محیط زیست نیاز به این خلاقیت ها دارد.

معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان محیط زیست کشور یاد آور شد: حجم اعتبارات تملک دارایی ملی محیط زیست در سال جاری حدود یک هزار و۱۵۰میلیارد تومان است حدود ۵۳۰ میلیارد تومان هم اعتبارات تملکی استانی دراختیار محیط زیست قرار دارد، این مقدار اعتبار جوابگوی نیازهای اساسی محیط زیست در حوزه نظارتی و پایش مناطق نیست.

انجم شعاع ادامه داد: در محیط زیست طبیعی حتی اگر 10 هزار میلیارد ریال اعتبار هم اختصاص دهند هنوز جا برای اجرای طرح های حفاظتی وجود دارد، حفاظت از عرصه های طبیعی، تجهیز محیط بانان، مجهز شدن به فناوری روز مسایلی است که نیاز به اعتبارات دارد.

وی افزود: انتظار است در بودجه ۱۴۰۳منابع اعتباری محیط زیست چندین برابر شده و اعتبارات کافی برای افزایش ضریب حفاظت محیط زیست تامین شود.

انجم شعاع اظهار امیدواری کرد که برگزاری نشست های تخصصی موثر و ثمر بخش باشد و گفت: مدیران در امور مربوطه دارای نظر و دیدگاه باشند و همگان برای ارتقای ضریب حفاظت مناطق ورود کنند و دارای ایده و نوآوری باشند.

این مقام مسئول برخی از دستاوردها و پیامدهای پیگیری بودجه سال جاری را هم نام برد و گفت: تصویب هزینه های دادرسی، درآمد معادن دراختیار منابع طبیعی و حفاظت محیط زیست، از جمله مصوبات خوب بودجه امسال است که برای اجرایی شدن آن باید تلا ش بیشتری از سوی مدیران کل استان‌ها صورت پذیرد.

انجم شعاع درادامه به موضوع لایحه توسعه برنامه هفتم اشاره کرد و با بیان اینکه در لایحه برنامه هفتم توسعه هم نیاز است توجه جدی به محیط زیست شود گفت: در پیش نویس این برنامه متاسفانه اسمی از محیط زیست نبود، اما تلاش فراوانی انجام شد تا در نشست های مختلف با معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه این موارد منتقل شود و درخواست حمایت از برنامه های حفاظت از محیط زیست شد و در نهایت 22 بند و تکلیف به لایحه برنامه هفتم در کمیسیون تلفیق مرتبط با محیط زیست اضافه شد.

انجم شعاع افزود: موضوعاتی مانند حقابه‌ها، ارزیابی‌های زیست محیطی، تصمیمیات در حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی به این لایحه اضافه شده است، از جمله موضوعاتی که در این لایحه آمده است این است که در طول برنامه به محیط زیست به عنوان سازمان کمک گیرنده نگاه شود، این تحول بزرگی برای محیط زیست است.

وی خاطر نشان کرد: این 22 تکلیف بسیار مهم است، فصل محیط زیست و منابع طبیعی دراین لایحه جایش خالی بود و اکنون گنجانده شده است، ما اگر منابع طبیعی خوب و غنی داشته باشیم بخش قابل توجهی از اهداف محیط زیست هم محقق می شود با تلاشی که صورت گرفت توجه به منابع طبیعی هم در لایحه برنامه هفتم توسعه پررنگ تر دیده شده است.

کسب رتبه سوم کشوری سازمان حفاظت محیط زیست در فضای ملی کسب و کار در کشور

به گفته این مسوول: طرح های هوشمند سازی در حوزه محیط زیست دراولویت قرار دارد، باید به جایی برسیم که همانطور که مردم در خانه خود بتوانند از سازمان حفاظت محیط زیست خدمات دریافت کنند، با هوشمند سازی و دسترسی های آسان مبتنی بر وب می توان به این مهم دست یافت، فضای ملی کسب و کار در کشور فعال است و ما رتبه سوم کشوری دراین فضا داریم که دستاورد بزرگی است.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست کشور خاطر نشان کرد: دولت الکترونیک و هوشمند سازی مورد تاکید رییس سازمان است و جزء سیاست‌های کلان سازمان است و از مباحث تحولی به شمار می‌آید و دراین حوزه باید ورود کنیم و مباحث به بهترین شکل دنبال شود، تا همه خدمات الکترونیکی شود، معاونین توسعه و مدیریت استان ها باید معاونین تحول گرا باشند. البته این یک موضوع علمی و ثابت شده است که آنچه در باور مدیران ارشد قرار گیرد دنبال می شود اما اگر تحول در باور مدیران نباشد اتفاقی نخواهد افتاد.

پیش از سخنان معاون رییس سازمان محیط زیست کشور، عطا پور شیرزاد مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس ضمن خیر مقدم و خوشامد گویی به معاون سازمان و همه معاونان سازمان در استان ها و مسوولانی که دراین نشست حضور دارند گزارشی از حفاظت محیط زیست فارس ارائه کرد و با ترسیم سیمای استانی بر لزوم افزایش منابع اعتباری و بودجه این استان تاکید کرد.

پورشیرزاد در ادامه گفت: استان فارس با 37 شهرستان یکی از بزرگترین استان های کشور است که فاصله شمال تا جنوب آن حدود یک هزار کیلومتر است، مناطق تحت پوشش حفاظت محیط زیست دراین گسترده پهناور گسترده شده است، اداره کل حفاظت محیط زیست استان فارس در 35 شهرستان استان دفتر و اداره دارد و سایر شهرستان ها نیز به صورت پوشش استان های همجوار اداره می شود و تحت نظارت است.

وی اضافه کرد: استان فارس دارای سه پاک ملی، دو پناهگاه حیات وحش، 8 منطقه حفاظت شده و 22 منطقه شکار ممنوع است که تحت مدیریت حفاظت محیط زیست فارس است.

وی اظهار داشت: فارس در حوزه اعتبارات و بودجه دغدغه دارد و نیاز است بودجه و اعتبارات اداره کل حفاظت محیط زیست فارس برای فعالیت نظارتی دراین گستره افزایش یابد.

گفتنی است، این کارگاه آموزشی با هدف آگاه سازی معاونین توسعه مدیریت، حقوقی و منابع و تشکیل تیم کارشناسی برای حل مسایل سازمان محیط زیست، کشف استعداد و شناسایی افراد مستعد برای سطوح مدیریتی برای پرورش مدیران آینده از میان همکاران این سازمان بوده که این موضوع مورد تاکید معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد و به جد در دستور کار معاونت توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس قرار گرفته است.

انتهای پیام/
نسخه قابل چاپ
بيشتر
شعار سال 1402 "سال مهار تورم و رشد تولید"