استان‌های شمالی کشور دیگر جایی برای دفن پسماند ندارند/ همکاری با دانش‌بنیان‌ها در جهت حذف بوی سایت‌های پسماند

استان‌های شمالی کشور دیگر جایی برای دفن پسماند ندارند/ همکاری با دانش‌بنیان‌ها در جهت حذف بوی سایت‌های پسماند

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست درستاد ملی مدیریت پسماند گفت:ستاد ملی مدیریت پسماند کشور متولی مسئله پسماند است و هر مسئله‌ای که مربوط به پسماند از جمله مالکیت آن باید در همین جا حل شود.
به گزارش روابط عمومی سازمان حفاظت محیط، بعد از ظهر امروز، چهل و پنجمین جلسه ستاد ملی مدیریت پسماند کشور(بیست و دومین جلسه در دولت سیزدهم) با دستور جلسه مربوط به مدیریت پسماند استان گلستان با حضور همه دستگاه‌های مسئول در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد.

در این نشست، علی سلاجقه، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: ستاد ملی پسماند کشور متولی مسئله پسماند است و هر مسئله‌ای که مربوط به پسماند از جمله مالکیت آن باید در همین جا حل شود.

وی ادامه داد: در بحث مالکیت پسماند داوری از سوی معاونت حقوقی ریاست جمهوری انجام شد و تکلیف آن مشخص شد. الان مردم بحثی در خصوص مالکیت پسماند ندارند و پسماند خود را تحویل می‌دهند بلکه در حال حاضر بحث آنها تبعاتی است که پس از تحویل زباله گریبانگیر آنان وفرزندانشان شده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست درباره شرایط پسماند استان گلستان توضیح داد: در بازدیدی که از سایت زباله آزادشهر داشتم، متوجه شدم که بوی آن بسیار مشمئز کننده و تا کیلومترها ادامه دارد. مکان یابی این سایت متاسفانه در کناربستر یک رودخانه ودر کانون  ارزشمندترین اراضی کشاورزی استان از سالهای قبل انجام شده و از نظر فنی و تکنیکال مکان‌یابی اولیه آن کاملاً نابجا بوده است.

سلاجقه ادامه داد: عجیب‌تر اینجاست که با وجود اینکه مکان‌یابی نادرست این سایت سال‌های بعد مشخص شد، اما باز هم سرمایه گذاری مبتنی برتوسعه و ایجاد تجهیزات جدید در این سایت در سال ۹۶ و ۹۷ انجام شد که این کار هم نادرست بوده است.

وی تاکید کرد: به طور کلی باید بگوییم که استان‌های شمالی ما واقعاً با توجه به درجه حرارت و رطوبت شرایط دفن را ندارند اما در شرق استان گلستان از نظر اقلیمی شرایط کمی متفاوت است و می‌تواند در صورت همکاری پذیرای بخشی از پسماند سایر استان‌های شمالی باشد.

وی با بیان اینکه با همه تلاش های زیاد و هزینه هایی  که در جهت مدیریت سایت پسماند آزاد شهر شده است به نحوی که فقط درآنجا پردازش انجام می شود و باطله به مکان دیگر انتقال می یابد ولی بوی نامطبوع همچنان هموطنان عزیز در این شهر را اذیت می‌کند گفت:از معاونت علمی ریاست جمهوری می خواهم که به وزارت کشور(معاونت دهیاری ها و شهرداری ها) کمک نماید تا حداکثر تا پایان مهر ماه با استفاده از شرکت های دانش بنیان  بر روی پوشش حذف بو کار کنند وروش فنی -اقتصادی و محیط زیستی مناسب را ارائه دهند همچنین  سناریوی میان مدت مدیریت پسماند که توسط اداره کل حفاظت محیط زیست استان گلستان با همکاری مدیریت پسماند استان انجام شده  در خصوص این سایت زباله در صورت تامین اعتبارات، تصویب شود.

عكس های مرتبط :

نسخه قابل چاپ
بيشتر
شعار سال 1402 "سال مهار تورم و رشد تولید"