تخصیص هزار میلیارد ریال اعتبار منوط به اتمام مطالعات منابع طبیعی در سرخس است

تخصیص هزار میلیارد ریال اعتبار منوط به اتمام مطالعات منابع طبیعی در سرخس است

دبیر ستاد ملی مقابله با پدیده گرد و غبار گفت: تخصیص هزار میلیارد ریال اعتبار اختصاص یافته برای کنترل گرد و غبار سرخس خراسان رضوی، منوط به اتمام مطالعات منابع طبیعی در این شهرستان است.
به گزارش روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست، علی محمد طهماسبی روز سه شنبه در حاشیه سفر به مشهد و پیگیری امور مربوط به کنترل پدیده گرد و غبار در خراسان رضوی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: تخصیص این اعتبارات توسط شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب منوط شده به انجام مطالعات که اکنون انجام آن توسط اداره کل منابع طبیعی باید به پایان برسد.

وی ادامه داد: این میزان اعتبار بر اساس تصمیمات اخذ شده در کارگروه زیربنایی خراسان رضوی به صورت ویژه برای شهرستان سرخس و با هدف حل معضل گرد و غبار تامین و اختصاص خواهد یافت.

مشاور رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: معضل گرد و غبار در شهرستان سرخس به صورت ویژه در حال پیگیری است و از مهلت سه ماهه دستگاههای مسوول در این زمینه یک ماه گذشته و اقدامات لازم بجز انجام برخی مطالعات هنوز به سرانجامی نرسیده است.

طهماسبی در خصوص شیوه نامه ملاحظات زیست محیطی معادن از منظر گرد و غبار نیز تاکید کرد و گفت: این شیوه نامه که یکسال از ابلاغ آن می‌گذرد به جد لازم الاجراست و کلیه تمدید مجوز معادن، توسعه و غیره باید در این غالب انجام شود.

وی بیان کرد: این شیوه نامه به عنوان مثال در منطقه سنگان شهرستان خواف نیز باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

دبیر ستاد ملی مقابله با پدیده گرد و غبار افزود: صنایع تولید کننده غبار باید اقدام به نصب دستگاه جلوگیری از آن کنند تا هم برای پرسنل معادن و هم برای محیط زیست و زیست انسانی شاهد ایجاد آلودگی کمتر باشیم.

وی با بیان اینکه ایران در شرایط جغرافیایی و اقلیمی خاص قرار دارد و ۸۵ درصد کشور دارای اقلیم خشک و نیمه خشک است، بیان داشت: علاوه بر تاثیرات خشکسالی، بهره برداری های اشتباه موجب تشدید عوارض اقلیمی و خشکسالی شده است.
نسخه قابل چاپ
بيشتر
شعار سال 1402 "سال مهار تورم و رشد تولید"