آخرین اخبار

نیم نگاهی به پدیده گرتا

آغاز دوره ای که یک دختر 16 ساله با کمک شبکه های اجتماعی به بازیگر سیاسی بین المللی تبدیل می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست به استناد گزارش وزارت امورخارجه ، این روزها نام گرتا تورنبرگ Greta Thunberg   در سازمان ملل، بیشتر از همه سیاستمداران بزرگ شنیده می شود. ویدئوی سخنرانی احساسی او در اجلاس آب و هوایی سازمان ملل ( دوشنبه 23 سپتامبر 2019)، علیه رهبران دنیا به خاطر بی توجهی به گرمایش زمین، در همه رسانه های دنیا بازتاب داشته است. همچنین اخم شدید او به دونالد ترامپ در حاشیه همان اجلاس هم خیلی معروف شده و در شبکه های اجتماعی، دست به دست می شود.
شهرت گرتا، به خاطر سخنرانی در سازمان ملل نبوده بلکه پیش از این هم مشهور بوده ولی این بار ابعاد تازه تر و سیاسی تری پیدا کرده است . گویا ابعاد سیاسی کار او تازه آغاز شده است . دامنه فعالیت او تا پیش از این فقط در حوزه رسانه ای و شبکه های اجتماعی بود ولی اکنون وارد عرصه سیاسی شده است؛ همزمان با سخنرانی او در سازمان ملل اعلام شد گرتا همراه با گروهی از طرفداران خود علیه 5 دولت بزرگ ناقص تعهدات زیست محیطی شامل: آلمان، فرانسه، ترکیه، برزیل و آرژانتین به سازمان ملل شکایت کرده است.
سیر تکاملی گرتا:
سیر تکاملی گرتا (متولد سال 2003 از یک پدر و مادر هنرمند سوئدی)، سرعت عجیبی داشت؛ روز 20 اگوست سال گذشته، در آستانه آغاز سال نوی تحصیلی که باید در کلاس نهم درس می خواند، به جای رفتن به مدرسه، دست نوشته ای با شعار ( اعتصاب مدرسه به خاطر مسایل اقلیمی) با خود گرفت، رفت جلوی پارلمان به اعتصاب نشست و اعلام کرد؛ مدرسه را تعطیل می‌کند و به اعتصاب خود ادامه می دهد تا توجه سیاستمداران را به جدید بودن مسایل آب و هوایی جلب کند.
وی زمان این کار خود را حساب شده، انتخاب کرد زیرا قرار بود در روز 9 سپتامبر انتخابات پارلمانی سوئد برگزار شود و بحث تغییرات آب و هوایی هم تاثیر گذار بود. گرتا اعلام کرد تا روز برگزاری انتخابات به اعتصاب خود ادامه می دهد ولی پس از دیدن بازخورد مثبت، از این تاریخ هم فراتر رفت. کم کم توجه رسانه ها را هم به خود جلب کرد و خیلی زود، ابعاد جهانی پیدا کرد.
سپس موضوع" اعتصاب مدرسه در روز جمعه" را اختراع کرد و به همه دنیا سرایت داد. در یک سال گذشته ، دانش آموزان زیادی در سراسر دنیا با استقبال از اعتصاب روز جمعه،از رفت به مدرسه خوداری کرده و دست به تظاهرات زدند. خود وی هر هفته به یکی از شهر های بزرگ اروپایی می رفت و مانند یک رهبر سیاسی، جلودار راهپیمایی دانش آموزان است.شهرت تظاهرات جمعه او چنان بالا گرفت که آقای گوترش، دبیر سازمان ملل هم آن را تایید و تحسین کرد. 
یکی دیگر از  ابداعات او، تحریم سفر با پرواز بود که به استدلال کارشناسان محیط زیست، انتشار گاز های خطرناک از سوی هواپیما ها بسیار زیاد است. لذا وی به همه سفر های اروپایی را با قطار انجام می داد. حتی سفر اخیر نیویورک را هم با یک قایق بادبانی متعلق به یکی از افراد حرفه ای معرف انجام داد که زمان عبور از اقیانوس اطلس، دو هفته به طول انجامید.
سرعت خارق العاده در جهانی شدن:
گرتا با سرعت عجیبی، از یک دختر نوجوان خجالتی به شخصیتی جهانی تبدیل شد. گفتنی است که وی چهار سال پیش از این، در سن 11 سالگی، دچار یک بیماری سخت روحی روانی شده بود که نمی توانست غذا بخورد و حتی حرف بزند. مدتی طول کشید تا پزشکان تشخیص دهند که او حامل نوعی سندروم داون است.
 این سندروم، باعث ناتوانی ذهنی او نشده است ولی برخی از توانایی های او را کم کرده ولی در برخی از زمینه ها توانایی خوبی دارد. یکی از ویژگی‌های او، این است که کم حرف می زند و تنها زمانی حرف می زند که احساس کند ضروری است.
در مدت کوتاهی، از همه شخصیت های سیاسی و اجتماعی سوئدی، حتی از پادشاه و نخست وزیر هم مشهور تر شده است. 
در یک سال گذشته ، تقریباً با بیشتر شخصیت های سیاسی و فرهنگی غربی دیدار داشت و برنده جوایز بین المللی متعددی شد. حتی به عنوان جوانترین نامزد جایزه صلح نوبل هم مطرح شد.
نمی توان باور کرد این دختر به تنهایی ، راه 100 ساله شهرت را یک ساله پیموده باشد. مسلم است گروهی حرفه ای با بهره برداری از ابزارهای نوین ارتباطات اجتماعی ،گرتا را تبدیل به یک پدیده جدید در روابط بین الملل کرده اند.
موضوع دیگر برند سازی است، اصولا سوئدی‌ها علاقه زیادی به برند سازی از نوع خود دارند. آن ها در کنار برند سازی اقتصادی و صنعتی ، در زمینه های سیاسی و اجتماعی هم برند های متعددی معرفی کرده اند. این بار با چهر سازی از این دختر دانش آموز، در زمینه محیط زیست و تغییرات آب و هوایی هم یک برند جهانی معرفی کردند. می‌خواهند ثابت کنند که کشوری کوچک ولی با تاثیرات و نفوذ جهانی هستند.
پدیده گرتا و جنبش جهانی آن باعث توجه بیشتر به عنصر جدید روابط بین الملل به نام تغییرات آب و هوایی و مسایل زیست محیطی می شود.
هرچند فعلا مقاومت هایی در میان سیاستمداران کلاسیک وجود دارد ولی به هر حال تبدیل به متغییری تاثیرگذار در روابط بین الملل شده و برای تجارت و توسعه دراز مدت ایران هم تاثیر گذار خواهد بود.
   

 
كلمات كليدی : گرتا , پدیده گرتا
نسخه قابل چاپ
بيشتر
سال ۱۳۹۹  سال جهش تولید