اخبار دفتر


معرفی دبیر جدید کارگروه غارشناسی ایران در بیستم و سومین جلسه کارگروه غارشناسی کشور

جلسه کارگروه غارشناسی کشور با حضور نمایندگان دستگاه‌های ذی‌ربط در تاریخ سوم شهریور 98 در معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست، در این جلسه که با حضور نمایندگان دستگاه‌های ذی‌ربط از جمله وزارتخانه های کشور، نیرو و آموزش و پرورش و سازمان‌های محیط زیست،  زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، سازمان جنگلها و مراتع کشور ، نمایندگان انجمن غار و غارشناسی  برگزار شد مشکلات رایج حفاظت از غارهای کشور با موضوعیت معضلات حفاظتی غارهای استان مرکزی و قزوین  با استناد بر گزارش مطالعاتی انجام شده بر آنها مورد بررسی قرار گرفت.

اعضای کارگروه غارشناسی  کشور در این جلسه با تصویب ده مصوبه ؛ در موضوعات  بهره برداری و حفاظتی غارها، به لزوم نظارت  بر اقدامات حفاظتی غارها توسط جوامع محلی و مسئولین ذی ربط و همچنین لزوم حفظ حریم حفاظتی غارها در فعالیتهای معدنی و ساخت و سازها و جلوگیری از انجام هرگونه فعالیت  اکتشافی و معدنی در حریم غارها تاکید کردند و لزوم لحاظ موضوعیت حفاظت از غارها در در ضوابط زیست محیطی معادن با توجه به ماده 3 قانون حفاظت از خاک مورد تاکید کارگروه غارشناسی قرار گرفت.

ترغیب یا الزام سایت های ارائه دهنده اطلاعات غارها به ارائه مطالب آموزشی درخصوص حفاظت از غارها و لزوم آموزش و ترغیب دهیاری ها و جوامع محلی در نظارت و حفاظت از غارها به عنوان میراث طبیعی،  نیز از دیگر مصوبات این کارگروه بود و به لزوم تدوین دستورالعمل ساماندهی بازدیدهای مختلف از غارها اعم ازر  (عمومی،غارنوردی،تورهاودانشجویی ) نیز اشاره گردید.

تاکید بر اهمیت غارها به عنوان زیستگاه های منحصر به فرد گونه های جانوری کمیاب نظیر خفاشها، لزوم شناسایی و نظارت و حفاظت بیشتراز غارهایی که به عنوان زایشگاه این گونه مفید و کمیاب جانوری مورد استفاده قرار میگیرند،  نیز از مباحث علمی مطرح شده در کارگروه بود که امید است با رویکرد ارتقاء دانش جامعه و حمایت مسئولانه برنامه ریزان گام های موثری در مدیریت غارها و حفاظت از فون و فلورهای منحصر به فرد آنهادر دوره جدید فعالیت کارگروه برداشته شود.

همچنین در این جلسه از دبیر سابق کارگروه؛ آقای دکتر محمد مدادی، قدردانی به عمل آمد و راشین گوهرشاهی به عنوان دبیر جدید کارگروه غارشناسی کشور معرفی گردید.

 

 

 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
بيشتر