اخبار مهم
جایزه یحیی در دانشگاه محیط زیست به محیط بانان برگزیده استان لرستان در این مراسم از علی افشار محیط بان استان کهگیلویه و بویراحمد، زین العابدین سپهوند محیط بان استان لرستان، اسماعیل افشاری محیط بان استان اصفهان، محیط بان مهدی مجنی پور و محمد تمسکنی محیط بانان استان گلستان به عنوان برندگان جایزه یحیی در نخستین دوره این مراسم تجلیل شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل محیط زست استان لرستان در ابتدای این مراسم که توسط انجمن یوزپلنگ ایرانی و  به میزبانی دانشگاه محیط زیست برگزار شد، اصغر محمدی فاضل رییس دانشگاه محیط زیست بعد از خیر مقدم به میهمانان گفت: بازگشت دوستان محیط بان به خانه ی خودشان دانشگاه محیط زیست را گرامی  می دارم و به جهت اینکه در یک هفته گذشته یکی از دانشجویان دانشگاه دارفانی را وداع گفت تقاضا دارم از همه عزیزان به احترام این دانشجو و محیط بانان شهید و هر کس که برای سربلندی این کشور از جانش مایه گذاشته است، برخیزیم و فاتحه ای نثار روح بزرگشان کنیم.

دانشگاه محیط زیست آماده همکاری و تقدیر از محیط بانان پژوهشگر است.

فاضل در ادامه افزود: تقارن این مراسم با میلاد حضرت علی (ع) که سرچشمه مروت، دانش، صفا و مردانگی است گرامی می دارم و به تمامی عزیزانی که در این جمع حضور دارند تبریک می گویم.

رییس دانشگاه محیط زیست پیشنهاد داد: حالا که با همت دوستان و حامیان محیط زیست کشور این موج شروع شده است خوب است تخصصی تر به آن نگاه شود و در اساس این حرکت برای محیط بانان بماند و سعی کنیم یک اساس و معیار فنی تر و علمی تری برای ادامه مسیر این جایزه در نظر بگیریم.

اصغر محمدی فاضل تاکید کرد: دانشگاه محیط زیست هم به عنوان قدیمی ترین مرکز آموزشی فعال در حوزه محیط زیست در این راه همراه شما خواهد بود و انشالله بتوانیم بعد از برگزاری چند دوره از این جایزه آن را توسعه بدهیم و با سمن ها و اتحادیه های که نمونه آن در خارج از کشور هم هست ارتباط برقرار کنیم.

 جایزه یحیی برگرفته از نام شهید یحیی شاهکومحلی است .

در ادامه برنامه مرتضی اسلامی دهکردی مدیر عامل انجمن یوزپلنگ ایرانی گفت: من به عنوان یک عضو از انجمن همیشه علاقمند بوده ام که روی این نکته تمرکز شود که برای داشتن محیط زیستی موفق باید محیط بانان در بستری مناسب به ارائه خدمت بپردازند.

 

اسلامی افزود: در ابتدا رشته تحصیلی من شیمی بود و محیط زیست نخوانده بودم و در حال حاضر هر چه که آموخته ام از محیط بانان یاد گرفته ام و همیشه به این بزرگواران  احساس دین می کنم و به نظرم هیچ کس جز محیط بانان نمی توانند آن گونه که شایسته است توصیف درستی از محیط زیست داشته باشد.

مدیر عامل انجمن یوزپلنگ ایرانی اشاره کرد: علت انتخاب اسم یحیی برای این جایزه این بود که شهید یحیی  شاهکومحلی از نیروهای با سابقه بودند که در استان های مختلفی کار کرده بودند و ما برای حفظ یاد ایشان نام این جشنواره را یحیی نامیدیم.

 وی افزود: در طی 30 سال گذشته ما بیش از 100 شهید محیط بان داشتیم ولی در سال 92 خدا را سپاسگزاریم که هیچ محیط بانی را از دست ندادیم و امیدواریم با تلاش های که توسط حامیان محیط زیست صورت می گیرد بتوانیم مشکلات این حوزه را کاهش بدهیم و حتی محیط بان زخمی هم نداشته باشیم.

از فروش کارهای هنری مان برای این جایزه استفاده می کنیم.

مجتبی رمزی مجسمه سازی که به همراه پریدخت مشکزاد ایده پرداز این جایزه بود گفت: من و همسرم پریدخت مشکزاد در سال های اولین تشکیل انجمن یوزپلنگ عضو شده ایم و اعتقاد قلبیم این است که ما میهمان زمین هستیم اما مهمان خوبی نبودیم، در واقع نمک خوردیم و نمکدان می شکنیم.

رمزی از اولین روزهای شکل گیری این ایده اینگونه گفت: در حدود یک سال پیش در حال پیاده روی در کوه با همسرم به این موضوع فکر کردیم که واقعا چه کاری می توانیم انجام بدهیم تا ادامه دار و تاثیر گذار باشد که همسرم پیشنهاد داد بهتر ایست کاری در خصوص محیط بانان انجام بدهیم و به ایده اهدای جایزه رسیدیم که هر سال بتوانیم از زحمت این عزیزان قدر دانی انجام بدهیم.

این هنرمند و فعال محیط زیست افزود: ما از فروش کارهای هنریمان برای این جایزه استفاده می کنیم و در واقع روندی را در پیش گرفتیم که اگر دوستان تمایل داشته باشند می توانند به کمک ما بیایند. درآمدهای حاصل از این فعالیت در دو بخش عمده قرار است استفاده بشود.

رمزی تاکید کرد: همانطور که می دانید اهمیت آموزش از حفاظت بسیار مهمتر و تاثیر گذار تر می باشد و به علت نوع شغل محیط بانان عزیز که از خانواده های یشان دور هستند بخشی از این آموزش ها برای فرزندان آنها صورت می گیرد تا خانواده محیط بانان یه حساسیت و ارزش بسیاری که شغل پدران و همسرانشان دارند پی ببرند.

 

مجتبی رمزی اضافه کرد: ما چند کار هنری خود را به موسسه خیره ای در لندن داده ایم که قرار شد 40 درصد از فروش آن کارها را به ما بدهند تا صرف اموری که گفته شد بشود.

 

در پایان این مراسم از علی افشار محیط بان استان کهگیلویه و بویراحمد، زین العابدین سپهوند محیط بان استان لرستان، اسماعیل افشاری محیط بان استان اصفهان، محیط بان مهدی مجنی پور و محمد تمسکنی محیط بانان استان گلستان به عنوان برندگان جایزه یحیی در نخستین دوره این مراسم تجلیل شد.

حاشیه

* از دختر و داماد محیط بان شهید یحیی شاهکومحلی که برای حضور در این مراسم دعوت شده بودند تجلیل شد.

*سامان گلریز با اهدای کتاب های خود به برگزیدگان در خصوص برنامه آزمایشی تغذیه ویژه برای محیط بانان سخن گفت.

* پایگاه خبری تحلیلی زیست بوم،انتشارات فنی ایرانیان،  دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران حامیان برگزاری این مراسم بودند.

* جمعی از محیط بانان استان البرز در کنار اعضای هیات علمی، کارکنان و دانشجویان دانشگاه محیط زیست از حاضرین در مراسم بودند.

* پخش کلیپی در خصوص شهید یحیی شاهکومحلی از دیگر بخش های این مراسم بود که بسیاری از حضار را تحت تاثیر قرار داد.

* مرتضی اسلامی گفت: تاریخ این مراسم در سال آینده ممکن است تغییر کند.

* اعلام شد چند اثر هنری دو هنرمند مجسمه ساز مجتبی رمزی و پریدخت مشک زاد در اداره کل محیط زیست استان یزد به نمایش گذاشته شده است.

* علاوه بر جایزه ملی به محیط بانا ن یک جلد کتاب آشپزی تالیف شده توسط سامان گلریز اهدا شد.

* دانشگاه محیط زیست هزینه های مربوط به اسکان خانواده محیط بانان حاضر در مراسم را برعهده گرفت.

 

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر