كوچك يا بزرگ كردن بخش :.نمایندگی حفاظت محیط زیست شهرستان سیروان
اداره سیروان
شهرستان سیروان:
 
سیروان باوسعت 1200کیلومترمربع معادل 120000هکتاروسعت که ازارتفاعات شرقی شهرستان ایوان شروع ودرامتداد ضلع شمالی شهرستان ایلام وبخش بدره تاضلع شمال غربی شهرستان دره شهر به طول حدودأ100کیلومتر امتدادیافته وازجنوب به طول 50کیلومتر باشهرستان شیروانچرداول وحدود 50کیلومتر با استان لرستان امتداددارد.آنچه که این شهرستان راازنظر محیط زیستی خیلی با اهمیت نموده وآن را ازسایرشهرستانهای استان متمایز ساخته است ومی طلبد که موردنظرباشد به قرار ذیل می باشد.
1-      حدود26000هکتارجنگل بکر ودست نخورده که بخش اعظم آن درمنطقه حفاظت شده مانشت وقلارنگ ازجمله ارتفاعات بانکول،مانشت،هیونان،مله گون،چشمه چای،حسن گاوداری تا ارتفاعات کوه سیوان تا تنگه برنجان واقع گردیده است که زیستگاه وپناگاه انواع جانوران وحشی می باشد.
2-      وجودجغرافیای جانوری و وحوش قابل اهمیت که به عینه در زیستگاه های مختلف مشاهده شده اند ازجمله پستانداران:خرس،پلنگ،کاراکال (سیاه گوش)،گراز،گرگ،کفتار،روباه،سنجاب،خرگوش،تشی،گورکن،سمور،جوجه تیغی واز پرندگان:کبک،تیهو،انواع عقاب،قمری،کبوتر گاوی،مرغابی،انواع دلیچه،انواع کلاغ و... ازنظرپوشش جنگلی بیش ازنصفی ازمساحت این شهرستان دارای پوشش جنگلی قابل قبول و بکر می باشد با گونه هایی ازجمله:بلوط،بنه،زالزالک،پسته وحشی،ارجن،کیکم،آلبالوکوهی،ارغوان،پلک،انجیرکوهی،تاو،بادام کوهی،گز وجنگل های رودخانه ای وپوشش گیاهی مرتعی تقریبأ بکر ازجمله: رازیانه،آویشن،ریواس،بابونه،گل گاوزبان،پیچک وانواع گونه های پیازکوهی.
3-      دو رودخانه پرآب سیمره وشیروان ،مخصوصأ رودخانه سیمره که با ملحق شدن تمام رودخانه های کوچک وبزرگ ازجمله رودجزمان،رودچرداول،رودچناره ورودشیروان به این رودخانه،حجیمترین وپرآب ترین رودخانه استان را به وجودآورده واز طرفی درپایین دست آن درحوزه دره شهر سدبزرگ سیمره واقع شده که روز به روز بر ارزش واهمیت پرآبی این رودخانه می افزاید وبا توجه به اهمیت وپرآبی آن انواع ماهیان ازجمله: ماهی سفید،کپور،قرمز،شیربت،خالدلر،دلنج و... به وفور یافت می شود که حفاظت وحمایت از این آبزیان می تواند بعنوان یک منبع ملی با فروش پروانه صید ماهی هم محل درآمدی برای سازمان حفاظت محیط زیست وهم محل درآمد مستقیم وغیرمستقیم واشتغال زایی برای مردم باشد.لذا با توجه به مراتب فوق صیادگاه اکثر به اتفاق صیادان استان می باشد که از این نظر هم نیاز به کنترل وحفاظت دارد.
4-      مسیر رودخانه سیمره واقع در ضلع شرقی شهرستان سیروان به طول 50کیلومتر باتوجه به توپوگرافی وجنگل وبیشه زارهای حاشیه رودخانه ودمای مناسب وهمچنین وجود تنگه برنجان در ضلع جنوب شرقی آن و تنگه سازبن درضلع شمال شرقی شهرستان تبدیل به زیستگاه وپناگاه زمستان گذر پرندگان مهاجر شده است.
5-      وجود بیش از 85طرح صنعتی – خدماتی ازجمله کارخانه سیمان و 3واحد سنگ شکن وآسفالت وکارگاه موزائیک سازی و صدور مجوز بیش از 350طرح گاوداری وپرواربندی گوساله وصدور مجوز حدود 70واحد مرغداری در این شهرستان.
6-      واقع شدن تمام قسمت شمالی منطقه حفاظت شده مانشت وقلارنگ ازجمله محدوده امن هیونان و گچان در این شهرستان می باشد.
7-      این شهرستان یکی ازمهمترین شهرستان های استان از نظر گردشگری به شمار می آید چرا که در دامنه های اطراف ولایه های زیرین سراب کلان به صورت نیمه مدفون با بقایای آثار ارزشمند دوره ساسانی واز جمله مراکز زیست محیطی باستانی است که در دره های میانکوهی زاگرس واقع شده است و وجود آب فراوان وچشمه های جوشان و رودخانه خروشان در این شهرستان یادآوری همزادی آب و آبادی در ایران وتلفیق ومعماری خاص و باشکوه با آب است.آنگونه که در طاق بستان کرمانشاه دیده می شود.نسبت استفاده از سنگ وملات وساروچ وگچ طبیعی یادآور شیوه های معماری شهر تاریخی سیمره در دره شهر است که مبنا بر ساسانی بودن شهرباستانی سیروان است.همچنین وجود6بقعه متبرکه امام زادگان(ع) جمعیت زیارتی وسیاحتی وگردشگری این شهرستان را ازسایر شهرستانها متمایز کرده است.
8-      این شهرستان با مرکزیت شهرلومار دارای دو بخش،چهار دهستان،23دهیاری و61 روستا با زمین های حاصلخیز ومستعد کشاورزی با رونق بسیار عالی دراستان و حدود 22000نفر جمعیت می باشد.

::تمامی حقوق وب سایت متعلق به اداره کل حفاظت حفاظت محیط زیست استان ایلام می باشد ::

آدرس : ایلام ، بلوار مدرس ، اداره کل حفاظت محیط زیست ایلام    کد پستی :   6931993119

تلفن :  
3338286  - 3331804  -  3332286      نمابر : 3337831