آخرین اخبار

ایران 80 میلیون محیط بان می خواهد

فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست گفت: نگهداری از منابع محیط زیستی و طبیعی کشور نیازمند مشارکت، همراهی و محیط بانی همه 80 میلیون جمعیت ایران است.
به گزارش خبرنگار ایرنا سرهنگ جمشید محبت خانی روز پنجشنبه در آیین تکریم و معارفه مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان اظهار داشت: تا زمانی که باور کمک و حمایت از محیط زیست در مردم ایجاد نشود، نمی توانیم در حفظ و نگهداری از سرمایه های طبیعی و زیستی کشور موفق باشیم.
فرمانده یگان حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: پشتیبانی و حمایت از محیط بانان در محیط زیست افزایش یافته و در نتیجه آن، امسال دست اندازی متخلفان به مناطق حفاظت شده چهارگانه کشور کمتر و برخورد و دستگیری متخلفان 7 درصد بیشتر شد.
وی به حفاظت و نظارت هوشمند در مناطق تحت پوشش محیط زیست اشاره کرد و گفت: کاهش درگیری، تلفات و جان باختن محیط بانان و متخلفان ، از جمله اهداف اجرای این طرح است.
محبت خانی ادامه داد: منحصر کردن فعالیت های محیط زیست به حوزه شکاربانی، باور اشتباه و غلطی در کشور است که باید اصلاح شده و با روش های مختلف از مردم در کمک به حفظ همه سرمایه های محیط زیستی استفاده شود.
وی همچنین به یکی از رویکردهای سازمان مبنی بر مشارکت دهی مردم در حفظ و حراست از محیط زیست اشاره کرد و گفت پروژه یک ساعت با محیط بان در سال‌های اخیر رشد محسوسی داشته به نحوی که پارسال حضور محیط بانان در مدارس برای آموزش به دانش آموزان ۱۳۴ درصد بیشتر شد.
وی همچنین با اشاره به روز شهید اظهار داشت: براساس گردآوری آمار و مستندات موجود، تاکنون 138 محیط بان در راه حفظ محیط زیست کشور و در درگیری با متخلفان به شهادت رسیدند.
در این مراسم از زحمات امیر عبدوس مدیر کل پیشین اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان در مدت 17 ماه و هفت روز خدمت بر این مسند تقدیر و محمدرضا کنعانی به عنوان مدیر کل جدید این اداره در گلستان معرفی شد.
عبدوس نیز با حکم معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور، مدیر کل جدید حفاظت محیط زیست استان سمنان شد.
استان مرزی و شمالی گلستان با بیش از 20 هزار کیلومتر مربع وسعت دارای 862 هزار هکتار مرتع، 452 هزار هکتار جنگل، 62 هزار هکتار زمین های مستحدث (زمینهایی که در نتیجه پایین رفتن آب دریا و دریاچه‌ها یا خشک شدن تالابها ایجاد می‌شود) و موات ( املاکی که فاقد ساختمان و تاسیسات باشد و سابقه عمران و آبادی و یا باغ و کشاورزی ندارد) و 20 هزار هکتار ساحل است که بخشی از این عرصه ها به صورت ویژه زیر پوشش حفاظت محیط زیست قرار دارد.

 
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
سال 1398  سال رونق تولید