اخبار مهم
.
1402/8/25 پنجشنبهwww.doe.ir
در نامه معاون رییس جمهور به وزرای کشورهای اسلامی؛
معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست در نامه‌ای به وزرای محیط زیست کشورهای اسلامی ضمن محکوم کردن جنایات رژیم جعلی صهیونیستی در غزه خواستار جلوگیری از تخریب بیشتر محیط زیست منطقه و دسترسی مردم غزه به ضروری ترین نیازهای موجودات زنده یعنی آب آشامیدنی سالم و بهداشتی شد.
به گزارش روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست در نامه دکتر علی سلاجقه خطاب به وزرای کشورهای اسلامی آمده است:

وزيران محترم محيط زيست كشورهای اسلامی؛

از آغاز حملات فراگير رژيم صهيونيستی به غزه  مظلوم مقتدر طی يک ماه اخير، كليه صور حيات اعم از پوشش گياهی، جانوری و انسانی در اثر جنايت عليه بشريت و عليه محيط زيست در معرض نابودی قرار گرفته است و جامعه بين‌المللی نيز واكنش شايسته‌ درباره وضعيت محيط زيست غزه را به فراموشی سپرده است.

بر اين اساس، نتيجه و تبعات ‌محيط زيستی جنگ غزه در سال‌های آتی در منطقه مشخص خواهد شد. در اين راستا حق بشری دسترسی به آب و پساب‌زدايی، اصولی هستند كه تصديق می‌كند دسترسی آب آشاميدنی پاک و بهداشتی در زندگی هر شخص ضروری است.

بطور كلی تسلط رژيم صهيونيستی بر بخش‌هايی از غرب آسيا موجب ايجاد چالش‌هايی در دسترسی مردم منطقه به‌ويژه فلسطينيان به آب كافی و سالم شده است. علاوه بر آن وقوع جنگ و استفاده از سلاح‌ها و بمب‌های شيميايی و حجم عظيم بمباران، شرايط محيط زيست غزه و جوامع انسانی را بغرنج‌ كرده است و اصل استفاده از آب سالم از سوی رژيم صهيونيستی ناديده گرفته شده است.

همگان می‌دانند رژيم صهيونيستی نه تنها كشورهای مجاور خود را از آب و محيط زيست محروم می‌كند، بلكه فلسطينی‌ها را نيز از حق خود برای داشتن آب و محيط زيست محروم كرده است. اين رژيم تلاش می‌كند بهره‌مندی فلسطينی‌ها از آب را كاهش دهد.

برغم همه تلاش‌ها اين رژيم در دوران جنگ فعلی با حملات شديد با حجم بالا به نوار غزه و كرانه باختری كليه حقوق انسانی و بشردوستانه از جمله حقوق محيط زيستی و حقوق بنيادين بشر را از ساكنان اين مناطق سلب كرده است.

در اين راستا از كشورهای اسلامی انتظار است با هم‌افزايی و تلاش جمعی در محكوميت جنايات محيط زيستی گام‌های اساسی بردارند.