اخبار مهم
.
1402/7/28 جمعهwww.doe.ir
رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست ضمن اشاره به چالش‌های محیط‌زیستی که تمام جهان را تحت‌تأثیر قرار داده است اظهار کرد: علاوه بر لزوم همکاری‌های مشترک برای ایجاد سازمان منطقه‌ای محیط‌زیست، صندوق منطقه‌ای محیط‌زیست و کنوانسیون مقابله با توفان‌های گردوغبار در سازمان ملل به در کنار هم قرارگرفتن کنوانسیون رامپی و کنوانسیون کویت و فعال‌شدن این کنوانسیون برای حفاظت از خلیج‌فارس که درگیر آلودگی‌های بسیاری است هستیم.
به گزارش روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست علی سلاجقه - معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست  در گفت‌وگو با وزیر عربستان ضمن محکوم‌کردن جنایات رژیم جعلی صهیونیستی در بیمارستان المعمدانی غزه اظهار کرد: ما با وجود تحریم‌های ظالمانه‌ای که برخی کشورها به ما تحمیل کردند، شاهد رشد فناوری‌های علمی مناسبی در کشور هستیم به‌نحوی‌که آوازه این فناوری‌ها به کشورهای دیگر نیز رسیده است.

 وی افزود: فناوری‌های نوین موجب شده که ما بتوانیم شاخص‌های مختلف محیط زیستی را در کشور به بهترین نحو ارتقا دهیم در این راستا بیش از ۲۰۰۰ شرکت دانش‌بنیان توسط جوان‌های مملکت در زمینه‌های مختلف ایجاد شده و ظرفیت مناسبی برای توسعه روابط فی‌مابین است.

 رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست ادامه داد: ما در زمینه‌های مختلف محیط زیستی می‌توانیم با هم مشارکت داشته باشیم به‌ویژه آنچه که ماحصل تغییرات اقلیمی است خیلی می‌تواند ما را به یکدیگر نزدیک‌تر کند. 

 وی افزود: ما در یک بازه زمانی یک‌ساله دو نشست منطقه‌ای و بین‌المللی در زمینه مسائل محیط زیستی به‌ویژه گردوغبار برگزار کردیم. از این نشست‌ها استقبال خوبی از سوی کشورهای منطقه و مجامع بین‌المللی به عمل آمد. بسیاری از کشورها در این اجلاس بین‌المللی شرکت کردند و بیانیه بسیار خوبی نیز صادر شد. نقش اصلی در اجرایی‌شدن مصوبات این اجلاس‌ها را ارتباط با کشورهای همسایه می‌تواند داشته باشد.

 معاون رئیس‌جمهور ادامه داد: از جمله مصوبات این بیانیه می‌توان به ایجاد سازمان منطقه‌ای محیط‌زیست، صندوق منطقه‌ای محیط‌زیست و کنوانسیون مقابله با توفان‌های گردوغبار در سازمان ملل اشاره کرد که به همکاری شما نیاز دارد. باتوجه‌به تجارب ارزنده‌ای که در دو کشور وجود دارد همچنین دانشگاه‌ها و دانشکده‌های قدیمی و متعدد، استادان و اندیشمندان بزرگی در این زمینه داریم و می‌توانیم با مشارکت هم نسبت به حل این مشکل منطقه‌ای اقدام کنیم.

 وی افزود: ما در زمینه دریای خلیج‌فارس تمایل داریم در خصوص کنوانسیون راپمی یا کنوانسیون کویت با تلاش‌ها و همکاری یکدیگر این کنوانسیون را فعال کنیم. دریای خلیج‌فارس به دلیل عبور کشتی‌های نفتکش فراوان و لوله‌های انتقال مایعات شدیداً دستخوش آلودگی قرار گرفته است. ایستگاه‌های اصلی و حساس این منطقه اعم از آبزیان و منابع آبی تحت‌تأثیر این آلودگی‌ها قرار گرفته‌اند.

 سلاجقه تصریح کرد: خوشبختانه ما باتوجه‌به شرایط اقلیمی تجارب بسیار ارزنده‌ای داریم که مطمئناً در کشور شما نیز وجود دارد؛ در این زمینه‌ها نیز با استفاده از شرکت‌های دانش‌بنیان در کنار هم قرار گیریم و از در همین‌جا پیشنهاد شما در زمینه ایجاد کارگروه می‌پذیرم. 
 وی در پایان تأکید کرد: مسائل محیط زیستی شدت بسیار فزاینده‌ای گرفته است و می‌طلبد که این گفت‌وگوها در زمینه محیط‌زیست هرچه زودتر معضلات منطقه را رفع کند.