اخبار مهم
.
1402/8/10 چهارشنبهwww.doe.ir
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست درچهل و ششمين جلسه كارگروه ملی مديريت پسماندها با اشاره بر مشکلات موجود در مسیر رفع مشکلات پسماند در کشور تاکید کرد:شهرداران وظایف خود را به خوبی و کافی انجام نمی‌دهند. باید در یک بازه زمانی مشخصی برای جمع آوری زباله‌ها و پاکیزه سازی چهره فضای شهری اقدام کنند.

به گزارش روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست، علی سلاجقه معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست درچهل و ششمين جلسه كارگروه ملی مديريت پسماندها (بيست و سومين جلسه كارگروه در دولت مردمی و انقلابی ) که به منظور گزارش منابع درآمدی قانون مديريت پسماندها و بررسی راهكارهای رفع موانع قانونی هزينه كرد آن‌ها توسط دفتر مديريت پسماند سازمان حفاظت محيط زيست، ارائه گزارش سازمان برنامه و بودجه درخصوص ابلاغ دستورالعمل تعيين صلاحيت پيمانكاران حوزه مديريت پسماند و صدور مجوزهای مربوطه ( پيگيری مصوبه جلسه سی و دوم و چهلم كارگروه ملی مديريت پسماند ) و همچنین گزارش پيشرفت اجراي ماده 6 آيين نامه كاهش مصرف كيسه‌های پلاستيكی توسط سازمان ملی استاندارد بعد ازظهر امروز برگزار شد با محکوم کردن اقدامات جنایتکارانه رژیم صهیونیستی که در غزه انجام می دهداظهار کرد: از خدا می‌خواهیم هرچه سریعتر وعده الهی (وَنُريدُ أَن نَمُنَّ عَلَى الَّذينَ استُضعِفوا فِي الأَرضِ)محقق شود و با فرج آقا امام زمان این مشکلات در زمین از بین رود و ظالمان به سزای اعمال خود برسند.

وی تاکید کرد: از دستگاه‌های اجرایی که باید در تراز پاسخگویی قرار بگیرند و در این جلسه حضور ندارند گله‌مند هستیم. معاون اول محترم رئیس جمهور نیز این ابلاغ را به تمام دستگاه‌های اجرایی رساندن که در تراز مناسبی در جلسات ملی شرکت کنند اما متاسفانه برخی از دستگاه‌ها کم لطفی می‌کنند و ما حتماً این گزارش را به دولت ارائه خواهیم کردوهمواره از تمام دستگاه‌هایی که در این جلسات حضور فعال دارند تشکر می‌کنم.

معاون رئیس جمهور ادامه داد: درباره مسئله پسماند هفته گذشته بود که توسط رئیس جمهوری در خصوص پسماند استان‌های شمالی دستورات لازمی که در برخی موارد مربوط به قصورات دستگاه‌ها بود صادر شد.

وی افزود: یکی از مسائلی که بسیار حائز اهمیت است مسئله قراردادها است که غالباً از جنبه حقوقی مشکل داشتند. باتوجه به وضعیتی که در پسماند آمل، سراوان و ساری وجود دارد رئیس جمهوری توصیه کردند که حتماً در مسئله قراردادها از کارشناسان حقوقی خبره کمک گرفته شود چراکه در برخی مواقع قراردادی باید اجرا شود ولی در یک بازه زمانی چند ساله در پیچ و خم مسائل حقوقی قرار گرفته و اجرا نمی‌شود.

به گفته سلاجقه مسئله مهم دیگر تامین اعتبارات است که برای دو استان‌ شمالی کشور این تامین اعتبار صورت گرفته است و برای استان‌های گلستان و تهران نیز که قرار بود در این جلسه حضور یابند به جلسات بعدی موکول شده است.

وی تاکید کرد: این موجب امیدواری است که رئیس جمهوری به این مسئله شخصاً ورود کردند تا این معضل محیط زیستی را که موجب رنج تمام مردم می‌شود را حل کنند. در قالب این برنامه از تمام شهرداران محترم کشور درخواست می‌کنم که این مسئله را ساماندهی کنند چرا که چهره شهرها و حومه آن‌ها به طور جدی نابسامان شده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: چندین بار توسط سازمان حفاظت محیط زیست در قالب پویش‌های ملی که از سوی وزیر محترم کشور به استانداران ابلاغ شده بود در برخی ایام همچون عید نوروز اقداماتی انجام شد اما کافی نیست و شهرداران در مورد مدیریت پسماند وظایف قانونی خود را به خوبی و کافی انجام نمی‌دهند.

وی افزود: برخی پسماندها همچون پلاستیک تاثیرات منفی بسیاری بر کیفیت آب، خاک، حیات وحش و حتی جانداران اهلی دارد و حیات آن‌ها را دچار مشکل می‌کند. این پسماندها وضعیت بسیار نامناسبی را برای چینش شهری و حتی فضای سبز و پارک‌ها ایجاد کرده است به گونه‌ای که طی روز گذشته در سفری که به سیستان و بلوچستان داشتم با صحنه‌هایی مواجه شدیم که به شدت ناراحت کننده بودند. شهرداران محترم باید در یک بازه زمانی مشخص برای جمع آوری زباله‌ها و پاکیزه سازی چهره فضای شهری گام مناسب بردارند.

معاون رئیس جمهور ادامه داد: برای این کار نیازمند یک تکنولوژی پیشرفته نیستیم چه بسا که به نیروی کار انسانی نیازمندیم و در این راستا از شهرداری انتظار اقدامات مناسب داریم.

وی افزود: در راستای درآمدهای ناشی از قانون مدیریت پسماند آیین نامه مربوطه اقدامات حقوقی  مورد نیاز و اصلاح قانون انجام و به مجلس شورای اسلامی منتقل شده است و حتماً ما این قضیه را پیگیری می‌کنیم تا اگر که بتوانیم به صورت فوری این مسئله را از مجلس شورای اسلامی پیگیری کنیم تا هرچه سریع‌تر انجام شود.

سلاجقه ادامه داد: ازسازمان استاندارد کشور نیز درباره ایجاد آزمایشگاه‌ها تشکر می‌کنیم چرا که به لحاظ علمی اینکه بخواهیم یک جایگزینی انتخاب کنیم که  پاسخگوی نیازهای امروزه باشد و هم در آینده مورد قبول باشد دشوار است، در نتیجه بحث وجود آزمایشگاه‌ها و دستگاه‌هایی که مورد نیاز است تا پایان آبان ماه شیوه نامه آنها ابلاغ شود تا آن را آماده کنیم و  بازه زمانی یک ساله را که برای اجرای آزمایشی مطرح شد نیز مناسب و مورد قبول است اما تلاش می‌کنیم که در بازه زمانی حداکثر دو ساله تمامی مواردی را که به لحاظ علمی و آزمایشگاهی ضعف دارد را برطرف کنیم.

وی افزود: به نظر بنده از لحاظ اجرا و عملکردی یک سال عقب هستیم  و باید این مسئله را از وزارت صمت و دستگاه‌های مختلف بخواهیم که این عقب ماندگی جبران شود چرا که ما باید تا به حال  میزان زباله‌ها را ۲۰ درصد کاهش می دادیم و تا پایان سال نیز میزان آن را به ۴۰ درصد کاهش دهیم  تا به مرحله رضایت نسبی برسیم.

معاون رئیس جمهور ادامه داد: مسئله مهم دیگر دستورالعمل‌ها است که در زمینه پیمانکاران و مشاوران باید دامنه انتخاب پیمانکاران و مشاوران کاهش یابد در این زمینه نیز سازمان حفاظت محیط زیست باید همکاری لازم را داشته باشد  و برنامه خود را به سازمان برنامه و بودجه انتقال دهد در این صورت انتخاب شهرداری‌ها مدتی با مشکل مواجه می‌شود اما در صورتی که به مرور زمان و تدریجی این کار انجام شود شهرداری‌ها می‌توانند عملکرد مثبتی داشته باشند‌.

سلاجقه در پایان تصریح کرد: از سوی دیگر نیز افراد ذی صلاح همچون دانشگاهیان و مجربین باید طی یک فراخوانی از سوی سازمان حفاظت محیط زیست شرکت‌های خود را تشکیل دهند در این صورت شرایط برای انتخاب مناسب‌تر می‌شود تمام این موارد باید تا جلسه بعدی ساماندهی شود و از سازمان برنامه و بودجه می خواهیم که فعلا  دامنه این انتخابات را محدود نکند و امیدواریم که این اتفاق موجب قدم برداشتن در راستای اقدامات مناسب برای کشور شود.

انتهای پیام