اخبار مهم
.
1401/2/15 پنجشنبهwww.doe.ir
سرپرست اداره کل محیط زیست استان سمنان از نر بودن سه توله یوز متولد شده در مرکز تحقیقات یوزپلنگ آسیایی ذخیره گاه زیست کره توران خبر داد.
  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، سرپرست اداره کل محیط زیست سمنان اظهار کرد: پس از تاکید رئیس  سازمان حفاظت محیط زیست برای تشکیل کارگروه حقیقت یاب علل بررسی تلف شدن یکی از سه توله یوزایرانی که در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ بصورت سزارین در مرکز تحقیقات یوزپلنگ آسیایی ذخیره گاه زیست کره توران متولد شده بودند، دکتر اکبری معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان نماینده ویژه رئیس سازمان امروز عازم سمنان شد.

       دکتر ظاهری سرپرست اداره کل محیط زیست استان سمنان افزود: جلسه فوری و اضطراری بررسی علل تلفات تکثیر گربه سانان در اسارت با توجه به یافته های علمی و تجارب جهانی با حضور  معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان، تیم علمی و اجرایی ودامپزشک معتمد برگزار شد و علت تلف شدن یکی از سه توله ضعیف بودن در ابتدا و با وزن 300 گرم و ناهنجاری مادرزادی ریه سمت چپ و چسبندگی ریه تعیین و صورتجلسه گزارش با حضور حاضرین در جلسه امضاء شد.

این‌دامپزشک خاطرنشان کرد: همچنین در این جلسه پس از بررسی های لازم و علمی عنوان شد که تشخیص جنسیت گربه سانان مخصوصاً یوزپلنگ در روزهای اول که توله ها متولد شده بودند بسیار سخت و حساس بوده و اندام‌های تناسلی آنها به راحتی قابل تشخیص نیست که با رشد حیوان، تعیین جنسیت مرحله به مرحله آسان تر خواهد بود.

سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان سمنان با عذرخواهی از اشتباه تیم اجرایی و علمی مرکز تکثیر یوزپلنگ آسیایی در خصوص اعلام زودهنگام تعیین جنسیت توله ها به رسانه ها تصریح کرد: در بازدید امروز به همراه دامپزشکان حاذق و مجرب، مجدداً توله یوزها مورد معاینه قرار گرفتند و مشخص شد توله ها نر هستند.

دکتر ظاهری خاطر نشان کرد: کارشناس تغذیه حیات وحش مرکز تکثیر یوز آسیایی به درخواست دامپزشک معتمد امروز تغییر و بعد از تولد آغوز به توله ها با سرنگ داده شد و در حال حاضر از شیر خشک مخصوص گربه سانان با برند معتبر جهانی برای تغذیه استفاده می شود و وزن توله ها در زمان تولد۳۵۰ گرم توسط دامپزشک معتمد در گزارش اعلام و بعد از چهار روز به ۵۰۰ گرم افزایش داشته است.

وی تاکید داشت: این نخستین تجربه ایران در خصوص تکثیر یوز در اسارت می باشد و تلاش خواهد شد در دوره های بعد مجددا برای گرفتن توله های جدید از ایران، فرآیند تکثیر را با تجربه بیشتری دنبال کنیم. 

 دکتر ظاهری گفت: تیم علمی و اجرایی این رویداد بی شک به توصیه های محققین و رهنمودهای متخصصان حیات وحش ملی و بین المللی نیاز دارند.