اخبار مهم
.
1402/8/20 شنبهwww.doe.ir
مدیرکل محیط زیست بوشهر:
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: جمعیت پستانداران شاخص منطقه حفاظت شده خاییز ۲۰ درصد افزایش یافت.
به گزارش خبرنگار مهر، عبدالرحمن مرادزاده ظهر شنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: منطقه حفاظت شده خاییز (کوه بیرمی) در رشته کوه‌های زاگرس محصور شده است که به دلیل ارتفاع نسبتاً بالای آن از سطح دریا، آب و هوایی بهتر از سایر نقاط استان دارد.

وی اضافه کرد: این منطقه با دارا بودن تعداد زیادی چشمه و تنوع جانوری بالا و پوشش گیاهی مطلوب از اهمیت زیستگاهی بسیار بالایی بر خوردار است و از این رو توجه و تمرکز بیشتر بر قابلیت‌های طبیعی و گردشگری پایدار این منطقه و حفاظت و صیانت از تنوع زیستی غنی آن اهمیت بالایی دارد.

مرادزاده بیان کرد: جمعیت پستانداران شاخص کل و بز و قوچ و میش، گربه سانان بویژه پلنگ، گوشتخوارانی از جمله گرگ، کفتار، روباه، شغال، انواع پرندگان خشکی زی و شکاری، انواع مارها و ماهیان و دوزیستان موجود در چشمه‌های منطقه قسمتی از تنوع زیستی ارزشمند جانوری این منطقه هستند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر تصریح کرد: خوشبختانه با همکاری متقابل محیط زیست و جوامع محلی این جانوران در وضعیت مطلوبی قرار دارند.

سرشماری از پستانداران شاخص

وی افزود: عملیات سرشماری از پستانداران شاخص منطقه حفاظت شده کوه بیرمی (خاییز) با حضور مأموران اجرایی و کارشناسان مجموعه همکاران محیط زیست استان و همکاری همیاران و جوامع محلی برگزار شد که نتایج به دست آمده از سرشماری نشان دهنده افزایش حداقل ۲۰ درصدی جمعیت وحوش در این زیستگاه دارد.

مرادزاده افزود: خوشبختانه جمعیت وحوش این منطقه با همت همه پرسنل خدوم محیط زیست و دوستداران محیط زیست روند افزایشی داشته، به نحوی که جمعیت وحوش پستاندار نشخوارکننده شاخص بخصوص کل و بز این زیستگاه به بیش از ۴۵۰ رأس رسیده است.

وی اظهار داشت: از جمله نتایج مثبت این آماربرداری که با حضور گروه‌های مختلف در تنگه‌ها همراه با بیتوته شبانه انجام شد را می‌توان مشاهده مستقیم وحوش شاخص در گشت زنی و پایش در هر یک از محدوده‌ها نام برد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر اظهار امیدواری کرد که با تداوم این همکاری‌ها در کنار افزایش توان پرسنلی و تجهیزاتی شرایط حفاظتی و ارتقا تنوع زیستی و زیستگاهی این منطقه استمرار داشته باشد.

وی ضمن اشاره به تنوع زیستی این منطقه ابراز داشت: منطقه حفاظت شده خاییز با حدود ۲۲ هزار هکتار مساحت در فاصله ۷۰ کیلومتری شهر بوشهر و در شهرستان تنگستان قرار دارد و از چند سال پیش به عنوان منطقه حفاظت شده مصوب شد.