اخبار مهم
.
1402/8/9 سه‌شنبهwww.doe.ir
معاون رئیس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست در حاشیه بازدید از تالاب هامون اظهار داشت: با توجه به شرایطی که مردم عزیز سیستان و بلوچستان دارند، تاکید رییس جمهور محترم همواره بر این است که حضورا از مسائلی که در استان وجود دارد، بازدید کنیم و میدانی در محل حضور پیدا کنیم تا مشکلات احصا شده، در ادامه تامین اعتبار انجام شده و مشکلات حل شود.
به گزارش روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست، علی سلاجقه، معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست در حاشیه بازدید از تالاب هامون اظهار داشت: با توجه به شرایطی که مردم عزیز سیستان و بلوچستان دارند، تاکید رییس جمهور محترم همواره بر این است که حضورا از مسائلی که در استان وجود دارد، بازدید کنیم و میدانی در محل حضور پیدا کنیم تا مشکلات احصا شده، در ادامه تامین اعتبار انجام شده و مشکلات حل شود.

وی بیان کرد: ما در روزی از منطقه بازدید کردیم که یکی از روزهای حاد از نظر توفان گرد و غبار در منطقه است و از نزدیک مشکلی که مردم با آن مواجه‌اند را مشاهده کردیم.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: به دنبال این هستیم که مشکلات هرچه سریع‌تر حل شود و انشالله هیئت همراه ما که نمایندگان وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های مسئول در خصوص گرد و غبار هستند نیز برای تحقق اهداف و رفع مشکلات همکاری کنند.

سلاجقه افزود: نمایندگان دستگاه‌های مختلف با حضور میدانی در اینجا نتایج کار خود را دیدند و در واقع یک راستی‌آزمایی انجام شد‌. اگر قصوری بوده، کم کاری شده و یا کاری نصف و نیمه رها شده است، امروز نمایندگان همه دستگاه‌ها به وضوح نتیجه آن را دیدند.

وی با اشاره به گفت‌وگوی مستقیم با مردم گفت: مردم شریف استان سیستان و بلوچستان  توقع خاصی ندارند و دغدغه اصلی آنها نیز حفظ نظام است. وقتی می‌بینیم که مردم این استان علیرغم تمام مشکلات با رشادت‌ها و شجاعت‌های خود ایستاده‌اند و از نظام، انقلاب و کشور دفاع می‌کنند، مسئولیت سنگین خود را بیشتر حس می‌کنیم.

معاون رییس جمهور افزود: لذا از مسئولین توقع می‌رود که تمام کارهایی که می‌خواهند در این منطقه انجام دهند را تسریع کنند و با سرعت بیشتری انجام دهند.

سلاجقه درباره حقابه هامون توضیح داد: ما باید در ابتدا بحث مرطوب کردن هامون را دنبال کنیم چرا که اگر کف تالاب مرطوب شود، میزان گرد و غبار نیز کاهش پیدا خواهد کرد.

وی تاکید کرد: حتی اگر شرایط آبی مناسب نباشد و دولت همسایه نیز بارها این موضوع را تکرار کند بازهم باید آب برای مرطوب‌ کردن هامون رهاسازی شود. این خواسته اصلی ماست و به جد پیگیر تحقق آن هستیم.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: نشست‌های کارشناسی میان دو کشور انجام می‌شود و آخرین نشست هم ۲۹ مرداد برگزار شد. این موضوع در قالب یک تقویم زمانی ادامه خواهد داشت. در بحث مذاکرات حضور جوامع محلی بسیار کارساز است.

سلاجقه افزود: طرف مقابل با رویکرد مناسبی به جلسات می‌آید و به این نتیجه رسیده که اگر آبی باشد باید رهاسازی کند و در این مورد شبهه‌ای وجود ندارد.

وی بیان کرد: زمانی که بارش‌ها اتفاق بیفتد و حوضه آبریز بالادست ذخیره مناسبی داشته باشد، انشالله رهاسازی کامل حقابه نیز انجام خواهد شد.

معاون رییس جمهور با اشاره به وضعیت چاه نیمه‌ها گفت: چاه نیمه‌های سیستان شرایط مناسبی ندارد و حتی چیزی که مشاهده کردیم این بود که از حجم مرده چاه نیمه‌ها بهره‌برداری می‌شود. با این وجود خوشبختانه دولت تمهیدات عالی را در نظر گرفته و جایگزین‌هایی که برای شرایط اضطرار تعریف کرده است، بسیار مناسب است.

سلاجقه افزود: مردم خیالشان راحت باشد چرا که دولت یه هیچ وجه اجازه نمی‌دهد مردم سیستان تشنه بمانند و امنیت آب خصوصا امنیت آب شرب کاملا برقرار است و تامین آب به نحو احسن انجام می‌شود.

وی گفت: حتی اگر شرایط خشک‌تر از این هم باشد بازهم نمی‌گذاریم مردم بدون آب بمانند. در این راستا بحث انتقال آب پایدار نیز انجام شده و زیرساخت‌ها فراهم شده است.

معاون رییس جمهور خاطرنشان کرد: بحث ریزگردها نیز،طبق برنامه زمان‌بندی شده انجام خواهد شد تا انشالله به نتایج مطلوبی برسیم.

انتهای پیام/