اخبار مهم
.
1402/7/27 پنجشنبهwww.doe.ir
معاون محیط زیست طبیعی و دریایی سازمان حفاظت محیط زیست، در بازدید از تالاب گندمان عنوان کرد: استان چهارمحال و بختیاری یکی از مهم‌ترین استان‌های تالابی کشور است و تالاب‌های بسیار بااهمیتی دارد.یکی از تالابهای با اهمیت استان بدلیل تنوع زیستی و وجود گونه های با ارزش جهانی تالاب گندمان است.
به گزارش روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست، مجتبی ذوالجودی در این باره گفت: با توجه به ارزشهای بالای تالاب و همت مردمان شهر گندمان در حاشیه تالاب در حفظ وبقا این تالاب و اقدامات مهمی که در خصوص حفاظت از تالاب برداشته اند این تالاب و شهر گندمان از طریق سازمان حفاظت محیط زیست و شهرداری شهر گندمان جهت ثبت در تالابهای با اهمیت جهانی و شهر تالابی در حال پیگیری است.
وی افزود: ۲۲۶ تالاب کشور جزو تالاب هاي مهم كشور بوده که تحت حفاظت هستند برنامه هاي مديريت و حفاظت از انها در سطح حوزه ابخيز تالاب با همكاري استانداری ها و دستگاهاي ذيمدخل پیگیری می‌شود و در سطوح استاني و ملی و ستاد ملی حفظ تالاب‌های کشور پیگیری‌ها صورت مي گيرد. 
به گفته این مقام مسئول: برای تامین حقابه تالاب ها، در گذشته وزارت نیرو برنامه مدونی برای تامین حقابه تالاب ها نداشته است اما در حال حاضر با توجه به انجام مطالعات حقابه تالاب های با اهمیت کشورواز جمله تالاب گندمان، وزارت نیرو مكلف به تامين كامل حقابه تالاب ها مطابق شرايط اقليمي مختلف مي باشد. 
ذوالجودی تاکید کرد: باید به ارزش اقتصادي تالاب ها در كنار ارزش هاي اكولوژيكي و اجتماعي و فرهنگي تالاب ها توجه ويژه اي شود، تحقق معيشت هاي جايگزين پايدار بحث طبيعت گردي جامعه محور و كشاورزي پايدار همراه با تامين حداقل اب زيست محيطي براي تالاب ها و پيگيري اين موضوعات از برنامه هاي مهم سازمان در حوزه تالاب مها مي باشد . 
معاون محیط زیست دریایی و تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: گرچه مشکلاتی در تالاب‌ها وجود دارد و این  مربوط به کشور نیست بلکه این مسائل و مشکلات مربوط به دنیاست، متاسفانه به دلیل خشکسالی در کمتر از یک قرن اخیر بیش از ۷۰ درصد تالاب‌های دنیا از بین رفته‌اند.
وی خاطرنشان کرد: کشور از این امر مستثنی نبوده و در این زمینه می‌توانیم با همکاری و همراهی که بین ارگان‌ها وجود دارد بخشی از مشکلات را برطرف کنیم، به خصوص مباحث کشاورزی اطراف تالاب‌ها و حوزه آبخیز تالاب‌ها را بتوان به نوعی مدیریت کرد تا حق‌آبه تالاب‌ها که منافع اقتصادی و فرهنگی برای استان‌ها و جوامع محلی را دارد بهتر مدیریت کرد، البته این اتفاقات در دولت سیزدهم بیش‌تر از گذشته دنبال می‌شود و حساسیت بسیار زیادی از سوی رئیس جمهور و هیات دولت در این زمینه دنبال می‌شود که موظف به دنبال کردن این موضوع می باشیم.

گفتنی است دکتر مجتبی ذوالجودی معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست در سفر به استان چهار و محال بختیاری  از مناطق تحت حفاظت این استان بازدید و  وضعیت تالاب های این استان را ارزیابی کرد.


تالاب گندمان به مساحت ۱۰۷۰ هکتار و در نزدیکی شهر گندمان از توابع بروجن واقع شده و ارتفاع آن از شطح دریا ۲۲۱۹ متر است. این تالاب در لیست ۱۰ تالاب برتر پرنده‌نگری ایران قرار دارد و پوشش گیاهی آن‌را گونه‌های حاشیه‌ای و نم‌پسند تشکیل می‌دهد.