اخبار مهم
.
1402/8/17 چهارشنبهwww.doe.ir
معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در نشست امروز با معاونین محیط زیست طبیعی ادارات کل محیط زیست سراسر کشور با اشاره به در دست اقدام بودن تهیه نقشه پراکنش گونه های حیات وحش توسط دانشگاه شیراز گفت: با توجه به ضرورت گردآوری داده ها و اطلاعات برای تدوین و اجرای طرح های حفاظتی، ضروریست معاونین محیط زیست طبیعی استان ها در این خصوص نهایت همکاری را با دانشگاه شیرازداشته باشند.
به گزارش روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست؛  حسن اکبری معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست  در ابتدای این نشست اهم موضوعات مورد بحث  را به شرح زیر عنوان کرد:
- ارتقاء، تدقیق حد و حدود مناطق چهارگانه،
- چالش های اجرای طرح مدیریت مناطق،
- تعارضات حیات وحش، اهمیت حفاظت ژنتیکی و بانک های ژن،
ضرورت بهره گیری از مشارکت مردمی در حفاظت زیستگاه و حیات وحش و حفاظت مشارکتی و خصوصی
- اقدامات پیشگیرانه جهت خشکسالی،
- اهمیت احیای کوریدورها و جمعیت های آسیب دیده
-تولید محتوا و ارتباط با رسانه 
 - هوشمندسازی حفاظت
 حسن اکبری معاون محیط زیست و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار  داشت:  از آنجا که معاونین محیط طبیعی استان‌ها نقش بسیار مهمی در حفظ حیات وحش دارند و حفاظت از حیات وحش مسئولیت شرعی ایشان است، باید با تعصب و علاقه خاص در این مسیر قدم بردارند و بدانند که همانگونه که در آیه شریفه " و اذالوحوش حشرت" آمده است، در زمان اعاده حق حیات وحش در محضر پروردگار، پاسخگو خواهند بود. ضمنا  اگر شخصی از معاونین طبیعی، حساسیت و تعصب کافی در برابر آسیب دیدن حیات وحش ندارد، بهتر است جایش را به شخص دیگری بسپارد.

وی  در ادامه گفت: معاونین محیط زیست طبیعی استان ها باید نسبت به انتخاب های انجام شده در سطح استان برای روسای پارک های ملی و دیگر مناطق چهارگانه نیز حساس بوده، و در برگزیدن افراد اصلح برای چنین نقش هایی کمک کنند.
معاون محیط زيست طبیعی و تنوع زیستی سازمان همچنین تاکید کرد: مخربین و آسیب زنندگان به محیط زیست باید سهم خود را برای حفاظت و بهسازی بپردازند.

اکبری افزود: تفاهم نامه ها  نیز باید مورد توجه و پیگیری قرار گیرد.تا کنون تفاهم نامه هایی به صورت دو یا چند جانبه با دیگر سازمان ها و وزارتخانه ها از جمله منابع طبیعی، میراث فرهنگی، فرمانداری ها و ... و افرادی که در قالب مسئولیت اجتماعی تمایل به همکاری با سازمان دارند، منعقد شده است.

وی در ادامه با اشاره به بحران قاچاق حیات وحش وعده داد: در صورتی که استان ها طرحی کاربردی را جهت مقابله با قاچاق حیات وحش برای سال آینده ارائه دهند، در اولویت دریافت اعتبار خواهند بود.

اکبری  تصریح کرد: مقابله با باغ وحش های خطاکار و افرادی که با انتشار فیلم و عکس های مربوط به لمس و در آغوش گرفتن حیوانات به قاچاق حیات وحش و ترغیب مردم به نگهداری از حیات وحش دامن می زنند امری ضروری است.

وی حضور معاونین محیط زیست طبیعی در سرشماری ها و مهمتر از آن تحلیل سرشماری و سرکشی منظم به مناطق تحت مدیریت ادارات کل حفاظت محیط زیست استان ها و برگزاری جلسات صمیمانه با محیط بانان را از اهم وظایف آنان دانست.

مستندسازی برای پروژه های اجرایی و عمرانی از دیگر موارد مورد تاکید معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان بود که بتوان با استناد به آن برای جذب اعتبارات ملی و استانی اقدام کرد.  

 گفتنی است در این نشست دو روزه که در تالاب چغاخور شهرستان بروجن استان چهارمحال و بختیاری  با هدف هم افزایی، همفکری و هم اندیشی ادارات کل حفاظت محیط زیست استان ها و همچنین طرح چالش ها و مشکلات پیش رو و بیان تجربیات موفق  ادارات کل در حوزه محیط زیست طبیعی در دو سال گذشته در حال برگزاریست، معاون توسعه اقتصادی استانداری چهارمحال و بختیاری، فرماندار شهرستان بروجن، مدیران دفاتر تخصصی معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان و مشاورین معاونت و مدیرکل حفاظت محیط زیست استان حضور یافته به ایراد سخنرانی پرداختند.