اخبار مهم
.
1402/8/25 پنجشنبهwww.doe.ir
با حضور معاون آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط‌زیست و مسئولان حفاظت محیط‌زیست استان و دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد خانه فناور محیط‌زیست استان در این دانشگاه افتتاح شد.
به گزارش روابط‌عمومی و امور رسانه حفاظت محیط زیست استان چهارمحال‌وبختیاری، در آیین گشایش خانه فناور محیط‌زیست در دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد، نور الله مرادی معاون آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور اظهار داشت: لزوم ارتقای پژوهشهای علمی و دانش‌بنیان و توانمندی‌های فردی، سازمانی و مدیریتی، ارائه برنامه‌های توسعه کسب و کارهای موثر بر اشتغال‌پذیری و همچنین بهره‌مندی از فناوری‌های نوآورانۀ محیط‌زیستی و تجارب سازندهی بومی در زمینۀ حفظ تعادل زیست‌بوم‌ها و پیشگیری از آلودگی و تخریب محیط‌زیست و هم‌راستا با سیاست‌های کلی محیط‌زیست ابلاغی مقام معظم رهبری، ایجاب می‌نماید تا با ایجاد فضایی تخصصی امکان تحلیل و بررسی چالش‌های محیط‌زیست با نظر متخصصین امر فراهم شود. 
این مقام مسئول افزود: هدف از ایجاد خانه فناور رفع چالش‌ها و نیازهای محیط‌زیست کشور از طریق بهبود فرایند پژوهشها و تحقیقات علمی و دانش‌بنیان و ارتقای ظرفیت‌های فردی، سازمانی و مدیریتی صاحبان ایده و اختراع، کارآفرینان، دانشجویان و اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها است.
مرادی بیان داشت: خانه‌های فناور، ضمن تحکیم پیوند دانشگاه‌ها و مراجع علمی و تخصصی با محیط‌زیست، بستری برای ارائه ایدهها و مشارکت علاقمندان به محیط زیست، توسعه کسب و کارهای دانش‌بنیان، کارآفرینی و استقرار پایدار مشاغل سبز و شناسایی فرصتها و راهکارهای طبیعت محور برای بهبود معیشت جوامع‌ محلی خواهد بود.
سخنگوی سازمان حفاظت محیط‌زیست عنوان کرد: ذینفعان خانه فناور همه صنعتگران، کارآفرینان، متخصصان، دانشگاهیان، صاحبان ایده، شرکتهای دانش‌بنیان و فناورانه میتوانند به موازات ارائه خدمات به گروههای متقاضی، از خدمات ارائه شده توسط گروه‌های دیگر بهره‌مند شوند.

وی در پایان گفت: خانه فناور محلی است برای برگزاری نشست‌های علمی و تخصصی به منظور تحلیل و بررسی چالش‌ها و نیازهای محیط زیست کشور، شناسایی راهکارهای فناورانه برای حفاظت از محیط‌زیست و هم‌رسانی و حمایت از ایده‌ها و یافته‌های مبتنی بر پژوهش و فناوری که از طرف نخبگان و صاحب‌نظران حوزه محیط‌زیست ارائه می‌شود.

در آیین گشایش خانه فناور محیط‌زیست در دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد رئیس این دانشگاه ضمن ارایه گزارش وضعیت دانشگاه برای حاضران در این مراسم خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی استان در نظر دارد ارتباط خود را با حفاظت محیط‌زیست استان برای اجرای بهتر برنامه‌های خانه فناور و همایش ملی دانش سنتی محیط‌زیست گسترش دهد.

فراخوان برنامه استارت‌آپ دانش سنتی محیط‌زیست که با همکاری دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد اجرا می‌شود منتشر شده  و قرار است به مناسبت هفته پژوهش به مدت سه روز ایده های نوآورانه مربوط به دانش سنتی محیط زیست به کسب و کار تبدیل شود. از پژوهشگران و علاقمندان در این حوزه دعوت می‌شود در این رویداد علمی شرکت نمایید.

گفتنی است، ایجاد خانه فناور در دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد یکی از موارد تفاهم شده در تفاهم‌نامۀ منعقد شده بین اداره‌کل حفاظت محیط‌زیست استان و این دانشگاه بوده است.