اخبار مهم
.
1402/8/27 شنبهwww.doe.ir
با حضور نورالله مرادی معاون آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور، رئیس دانشگاه شهرکرد، مدیرکل و مسئولان حفاظت محیط‌زیست استان نشست هم‌اندیشی همایش ملی دانش سنتی محیط‌زیست در استان برگزار شد.
به‌گزارش روابط‌عمومی و امور رسانه حفاظت محیط‌زیست استان چهارمحال‌وبختیاری، در این نشست معاون آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور با اشاره به پرچمداری استان در حوزه دانش سنتی اظهار کرد: پرچم‌داری دانش سنتی محیط‌زیست موضوع تازه‌ای است که در برنامه‌های معاونت آموزش گنجانده شده است و این همایش بستر مناسبی برای تبیین، بسط و گسترش آن در حوزه محیط‌زیست فراهم می‌آورد.

مرادی به ترکیب خوب دانشگاه و حفاظت محیط‌زیست برای اجرای این همایش ملی اشاره و عنوان کرد: دانش سنتی لزوماً معطوف به محیط‌زیست نیست و باید از ظرفیت همه رشته‌ها مخصوصاً حوزه‌های علوم اجتماعی، معماری و ارتباطشان با محیط‌زیست استفاده کرد. در فرهنگ عامه و ادبیات غنی کشورمان هم به این حوزه‌ها توجه شده که باید زمینه ثبت و ارائه آن‌ها را فراهم کرد.


وی ادامه داد: با توجه به افزایش تعداد محتوا و تولیدات در فضای مجازی، می‌توان برای این همایش ملی از تولیدات فاخر استفاده و پوستر، تبلیغات و محتواهای متفاوتی برای معرفی دانش سنتی محیط‌زیست تولید و منتشر شود.


سخنگوی سازمان حفاظت محیط‌زیست بر چاپ کتابچه، کتاب مقالات و مقالات کامل ارایه شده در همایش ملی دانش سنتی محیط‌زیست تاکید کرد و گفت: شرایط حضور برای شرکت بیشتر پژوهشگران و علاقمندان به این حوزه در ارسال مقالات مورد توجه قرار گیرد.


مدیرکل حفاظت محیط زیست استان چهارمحال و بختیاری در این نشست عنوان کرد: ارایه گزارش ماهانه و برگزاری منظم نشست‌های هماهنگی می‌تواند اهداف تعیین شده در همایش را بهتر محقق سازد.


سعید یوسف‌پور 
نیز در این نشست بر هماهنگی و هم‌افزایی بیشتر برای برگزاری اولین همایش دانش سنتی محیط‌زیست تاکید کرد و گفت: حمایت‌‌های لازم برای تبلیغات مضاعف برای ارسال بیشتر مقالات به دبیرخانه این همایش انجام خواهد شد.


دبیرخانه ملی دانش سنتی محیط‌زیست با هدف شناسایی، معرفی و مستندسازی آثار محققان و پیشکسوتان حوزه دانش  سنتی محیط‌زیست در اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان چهارمحال و بختیاری فعال شده است و بنا دارد طرح پرچمداری دانش سنتی محیط زیست را برای حفظ و احیا سنت‌های بومی کشور و
توجه ویژه به این دانش‌؛ در برنامه‌ریزي‌ها، تصمیم‌گیري‌ها و دستیابی به توسعه پایدار به پیش ببرد.


انتهای پیام