آیکون منو
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
 
امتیاز دهی
 
 

موضوعات برگزیده
مصوبه قرق های اختصاصی برای اجرا ابلاغ شد مدیرکل حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست از ابلاغ مصوبه شورای عالی حفاظت محیط زیست در خصوص آیین نامه حقوق و تکالیف دارندگان قرق های اختصاصی جهت اجرا خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، علی تیموری با اشاره به تصویب آیین نامه حقوق و تکالیف دارندگان قرق های اختصاصی در شورای عالی حفاظت محیط زیست و ابلاغ مصوبه آن از سوی معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست برای اجرا، گفت: بر اساس قانون، قرق های اختصاصی دارای تعریف و ضوابط خاصی هستند.

تیموری افزود: بر اساس قانون شکار و صید مصوب سال ۱۳۴۶ و آیین نامه اجرایی آن، قرق های اختصاصی محدوده ای از زیستگاه های طبیعی خارج از مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست هستند که سازمان حفاظت محیط زیست مجوز حفاظت از حیات وحش در این محدوده ها و بهره برداری خردمندانه از آن ها را پس از اخذ موافقت مراجع ذیصلاح وزارت جهاد کشاورزی، به اشخاص حقیقی و حقوقی واگذار می کند.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس قانون، آیین نامه حقوق و تکالیف دارندگان پروانه های قرق های اختصاصی و همچنین محدوده قرق های مورد نظر باید به تایید شورای عالی حفاظت محیط زیست برسد.

تیموری ضمن یادآوری این موضوع که قانون شکار و صید مصوب سال ۱۳۴۶ است، گفت: به دلایل مختلف طی سنوات گذشته اقدامی در خصوص تدوین و تصویب آیین نامه حقوق و تکالیف قرق ها انجام نگرفته بود.

این مقام مسئول اظهار کرد: با توجه به ضرورت های موجود، اداره کل حفاظت و مدیریت شکار و صید از دو سال پیش در خصوص افزایش برنامه های حفاظتی حیات وحش، همچنین استفاده از مشارکت و توانمندی جوامع بومی و محلی و ظرفیت های بخش های غیر دولتی در این زمینه، آیین نامه حقوق و تکالیف دارندگان قرق های اختصاصی را تدوین کرد که کلیات آن در جلسه ۲۴ اسفند سال گذشته (۱۳۹۴) شورای عالی حفاظت محیط زیست تصویب و پس از تامین اصلاحات جزیی مورد نظر آن شورا، در تاریخ ۲۲ خردادماه سالجاری جهت اجرا به معاونت محیط زیست طبیعی ابلاغ شد.

به گفته مدیرکل حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست این آیین نامه با استفاده از نظرات کارشناسان و متخصصان سازمان متبوع و سایر سازمان ها و نهادهای مسئول، اساتید دانشگاه ها، صاحب نظران حقوقی، تشکل های مردمی حامی محیط زیست و جوامع بومی و محلی، همچنین جمع بندی نظرها و پیشنهادهای ارائه شده در چند دوره نشست و کارگاه آموزشی با حضور اساتید و متخصصان خارجی و داخلی تهیه و تدوین شده است.

ادارات کل حفاظت محیط زیست استان ها مرجع پاسخگویی به متقاضیان قرق های اختصاصی

وی اظهار کرد: بر اساس این آیین نامه و دستورالعمل اجرایی مرتبط با آن از این پس متقاضیان قرق های اختصاصی می توانند با مراجعه به ادارات کل حفاظت محیط زیست استان ها نسبت به ارائه درخواست خود و طی روند قانونی مربوطه برای اخذ پروانه قرق اختصاصی اقدام نمایند.

تیموری اشاره ای هم به فعالیت برخی اشخاص حقیقی و حقوقی طی چهارسال گذشته در استان های کرمان، یزد و سمنان در زمینه قرق های اختصاصی داشت و افزود: این اشخاص با جلب مشارکت و همراهی جوامع بومی و محلی و صرف هزینه قابل توجه حفاظت، برخی از زیستگاه های طبیعی را در چارچوب محدوده های پیشنهادی برای قرق های اختصاصی تحت مدیریت قرار دادند و این امر منجر به افزایش چشم گیر حیات وحش در این محدوده ها شده است، لذا با پیشنهاد سازمان، رعایت ضوابط و پس از انجام هماهنگی های لازم، پروانه فعالیت این پنج قرق اختصاصی به زودی به متقاضیان آن ها واگذار خواهد شد.

به گفته مدیرکل حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست از این پنج قرق، ۳ قرق در استان یزد، ۱ قرق در استان کرمان و ۱ قرق در استان سمنان قرار دارد.

فعالیت قرق های اختصاصی همسو با اهداف اقتصاد مقاومتی است

وی هدف اصلی از ایجاد قرق های اختصاصی را توسعه برنامه های حفاظت از حیات وحش در محدوده مناطق آزاد و زیستگاه های دارای پتانسیل احیا و رشد جمعیت گونه های جانوری وحشی، توسعه گردشگری در مناطق طبیعی و بهره مندی جوامع بومی و محلی از منافع حاصله در ازای مشارکت در حفاظت دانست.

این مسئول خاطرنشان کرد: این محدوده ها می توانند ظرفیت های جدیدی را برای رشد مطلوب جمعیت گونه های جانوری، امکان بهره برداری خردمندانه و پایدار از آن ها، همچنین توسعه طبیعت گردی و معرفی جاذبه های طبیعی کشور به گردشگران خارجی و داخلی ایجاد کنند و از این رو فعالیت قرق های اختصاصی همسو با اهداف اقتصاد مقاومتی، موجب توسعه اقتصاد منطقه ای و بهبود وضعیت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جوامع بومی و محلی به ویژه در مناطق دوردست و محروم خواهد شد.

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ