آیکون منو
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
 
امتیاز دهی
 
 

اخبار مهم استانها
 • کد خبر: cd20aa4
 • همایش انسان و محیط زیست در همدان برگزار شد
  همایش انسان و محیط زیست با مشارکت ادارات کل حفاظت محیط زیست و آموزش و پرورش استان همدان برگزار شد.
 • 1397/2/25 سه‌شنبه2018-05-15T09:25:17+04:30.
 • به گزارش پام به نقل از اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان ، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان همدان در این همایش در خصوص چالش آب در ایران به سخنرانی پرداخت و گفت: در حالی که متوسط بارندگی سالانه در جهان حدودmm800 است، متوسط بارندگی ایران در طول سی سال اخیر تنها 251 میلیمتر بوده است و حجم نزولات جوی استان همدان به‌طور متوسط سالانه 6 میلیارد و 388 میلیون مترمکعب است که 67 درصد آن تبخیر می‌شود.

  بهاره نوری صفا افزود: از مجموع 95 میلیارد متر مکعب آب استحصالی سالانه در ایران، بیش از 90 درصد آن در بخش کشاورزی مصرف می شود که 60 درصد آن هدر می رود.و این در حالی است که متوسط جهانی مصرف آب در بخش کشاورزی حدود 70 درصد است.

  وی ادامه داد: در ایران برای تولید 1 کیلوگرم محصول 2000 لیتر آب مصرف می‌شود در حالی‌که در کشورهای در حال توسعه برای تولید همین مقدار محصول 1300 لیتر آب به مصرف می‌رسد.

  وی مسئله مدیریت منابع آبی را نقطه ضعف بزرگی دانست و افزود: نگاه غلط مدیران و سیاستگذاران و برخی دانشگاهیان داخل کشور، به مسأله آب ، مدیریت غلط الگوی کشت محصولات آب بر در کشور و تصور غلط حل مشکل آب کشور با ساخت سازه های هیدرولیکی از جمله مشکلات مدیریتی این حوزه است.

  وی بیان کرد: در طول 40 سال بیش از 600 سد بر روی رودخانه های ایران ساخته شده است که تعداد قابل توجهی از سدهای ساخته شده هرگز تا ظرفیت تعریف شده شان پر نشدند.

  وی ساخت سد ایلیسو ترکیه را از تهدیدات جدی محیط زیست کشور دانست و گفت: بزرگترین سدساخته شده ترکیه سد آتاتورک است که 650برابر سدهای ایران ظرفیت ذخیره آب دارد . در سال 1992 کارساخت سد آتاتورک به پایان رسید و این موضوع باعث خشک شدن مساحت زیادی از زمین های کشاورزی عراق شد و در نتیجه پدیده ریزگردها را در منطقه به وجود آورد که کشور ما نیز از هجوم این ریزگردها بی نصیب نماند و هر سال با ساخت و ساز سدهای دیگر توسط ترکیه بر روی دو رود دجله و فرات  این پدیده در حال تشدید شدن است.

  وی ادامه داد: احداث بزرگ ترین سد تاریخ ترکیه با نام ایلیسو بر روی رود دجله از چند سال قبل شروع شده که با اتمام کار ساخت  این سد در سال 2019باید شاهد تغییرات اقلیمی و عواقب ناشی از آن در ایران ،سوریه و عراق باشیم.

  وی به تهدیدات خشکسالی و کاهش منابع آبهای زیرزمینی اشاره کرد و افزود: بیابانزایی، شور شدن خاک، نشست زمین، پدیده فروچاله ها و زلزله از جمله عواقب خشک شدن آبخوان آبهای زیرزمینی است.

  وی خواستار ورود متخصصین واقعی حوزه مدیریت منابع آب به این مسئله شد و افزود: مسدود کردن چاههای غیر مجاز، تصفیه فاضلاب، استفاده مجدد از پساب ها، توجه به مقوله آب مجازی، نوسازی و بهسازی لوله های انتقال آب، عرضه آب و انرژی به قیمت اصلی و تمام شده آن، موزش کشاورزان و شهروندان، تغییر فرآیند صنایع آب بر، اجرای سیاست مناسب خارجی برای جلوگیری از محدود شدن منابع آب بین المللی و مصرف گوشت کمتر از جمله اقداماتی است که در مواجه با وضعیت آبی کشور می توان در پیش گرفت.

  در ادامه این همایش ایرج اسدی رئیس اداره نظارت و پایش اداره کل به تبیین مسئله پسماند و قوانین مرتبط پرداخت و فاطمه کاظمینی رئیس اداره محیط زیست طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان مناطق حفاظت شده و شکار ممنوع استان را به حضار معرفی و در خصوص قوانین این مناطق توضیحاتی ارائه کرد.

   
  امتیاز دهی
   
   

  نظر شما
  نام
  پست الكترونيک
  وب سایت
  متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
  نظر
  بيشتر
  نسخه قابل چاپ