آیکون منو
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
 
امتیاز دهی
 
 

 • کد خبر: 981dbc3
 • 28 اردیبهشت روز جهانی موزه؛ رویکردهای جدید ، مخاطبین جدید شعار روز جهانی موزه/ موزه تاریخ طبیعی خزانه ملی برای شناخت تنوع زیستی / بازدید از موزه تنوع زیستی پردیسان رایگان اعلام شد
  مدیر کل دفتر موزه های تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه روز جهانی موزه که توسط شورای بین المللی موزه ها نامگذاری شده هر ساله در روز ۱۸ می (28 اردیبهشت) برگزار می‌شود؛ از بازدید رایگان موزه تنوع زیستی به مناسبت روز جهانی موزه به مدت 3 روز در روزهای 27-28-29 اردیبهشت ماه خبر داد.
 • 1397/2/24 دوشنبه2018-05-14T10:05:40+04:30.
 • به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست (پام)، روز جهانی موزه که توسط شورای بین المللی موزه ها نامگذاری شده هر ساله در روز ۱۸ می (28 اردیبهشت) برگزار می‌شود. در این روز در تمامی كشورهای عضو، برنامه های آموزشی و تفریحی متنوعی توسط مسئولین امر برگزار می شود.

  طاهره افتخاری مدیر کل دفتر موزه های تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست  با اشاره به شعار روز جهانی "رویکردهای جدید ، مخاطبین جدید " نامگذاری شده است، افزود: موزه عبارت است از مكان گردآوری ، نگهداری ، مطالعه ، بررسی و به نمایش گذاشتن نعمت های فرهنگی یا طبیعی به منظور آموزش، پژوهش و ارزش دادن به این مجموعه ها و لذت بردن از آن ها .

  وی تصریح کرد: موزه های تاریخ طبیعی از جمله مکان های فرهنگی، اجتماعی، آموزشی و تحقیقاتی می باشند که به منظور آشنایی جامعه و ارتقاء آگاهی های عمومی در مورد جانوران، گیاهان، فسیل ها، و همچنین زیستگاه های طبیعی آنها است .این مکان ها در واقع عامل انتقال و توسعه دانش و فرهنگ در زمینه آشنایی و حفظ محیط زیست هستند.

  به گفته افتخاری،موزه ها از طریق نمایشگاه ها و برنامه های آموزشی که با اهداف خاص برای آنها تدوین می شوند،  به تفسیر و شرح جایگاه و اجزای طبیعت می پردازند.

  وی خاطر نشان کرد: در عین حال بخش های علمی و بایگانی موزه های تاریخ طبیعی دارای مجموعه های متنوعی از گیاهان، جانوران، فسیل ها، سنگ ها و کانی ها هستندکه می توانند مواد و اطلاعات لازم را جهت تحقیق زیست شناسان و دانشجویان علوم طبیعی و محیط زیست فراهم آورند.

  به گفته افتخاری،موزه تاریخ طبیعی یک خزانه ملی به منظور مطالعه و شناخت تنوع زیستی کشور ایران و سایر کشورها است.

  مدیر کل دفتر موزه های تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست یاد آور شد: بخش نمایشگاهی موزه، به عنوان بخشی از دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی در سازمان حفاظت محیط زیست، تحت عنوان " موزه تنوع زیستی" به منظور نمایش جلوه هایی از تنوع زیستی کشور ایجاد شده است. همچنین در اکثر ادارات کل حفاظت محیط زیست استان ها نیز ، "نمایشگاه های تاریخ طبیعی" به منظور نمایش جلوه های طبیعی استان و آموزش اقشار مختلف مردم احداث شده است.

  افتخاری افزود: در سال گذشته 36000 موزه از 157 کشور در گرامیداشت روز جهانی موزه شرکت داشتند. امسال نیز این مناسبت با شعار "رویکردهای جدید ، مخاطبین جدید " (New approaches, new publics) برگزار می شود.

   امروزه به لطف فن آوری های نوین سعی در جذب مخاطبین تازه به منظور استفاده از موزه ها می شود. در حال حاضر علاوه بر ارائه توضیحات توسط کارشناسان موزه در خصوص نمونه های موجود در نمایشگاههای تاریخ طبیعی، استفاده از روشهای نوین نظیر سیستم های چند رسانه ای، مرسوم شده است.

  در واقع با استفاده از وسایل دیداری و شنیداری و نمایش اطلاعات مربوط به نمونه های موجود در  موزه ها، بایستی رویکردی جدید در زمینه ایجاد ارتباط خلاقانه با مردم و جذب مخاطبین جدید پدید آورد. در این زمینه جذب و همراهی جوامع محلی بسیار حائز اهمیت است.

  افتخاری درخصوص موزه تنوع زیستی پردیسان اظهار داشت:همواره سعی بر آن بوده که با نمایش نمونه های تاکسیدرمی، تابلوهای نقاشی و صحنه آرایی مناسب، با الهام از زیستگاههای طبیعی جانوران و رویشگاههای موجود در کشور، تصویری از حیات وحش و محیط زیست طبیعی به مخاطبین ارائه داده شود.

  همچنین با نمایش نمونه هایی از سایر قاره ها، به عنوان نمادی از حیات وحش کره زمین، و به نمایش گذاشتن گونه های منقرض شده ، نقش موزه های تاریخ طبیعی به عنوان محل های حفاظت آثار طبیعی و بقایای ژنتیکی گونه های بومی و ارزشمند تنوع زیستی  بیشتر آشکار  می شود.

   اخیراً بخش کوچکی تحت عنوان گیاه شناسی مردمی، با نمایش کاربردهای متنوع غذایی، دارویی، زینتی و ... به موزه تنوع زیستی اضافه شده و امیدواریم در آینده نزدیک با فراهم شدن اعتبارات لازم، برنامه های جدید این دفتر عملی شده و ضمن رفع خلاءهای موجود ، از فناوریهای نوین در خصوص نمایش اطلاعات و ماهیت تنوع زیستی کشور، بیشتر بهره جسته و با استفاده از رویکردهای نوین در زمینه نورپردازی، صوت ، تصویر و فیلم، مردم عزیز ایران را با تاریخ طبیعی دیرینه و حال این سرزمین، آشناتر و در زمینه حفاظت از تنوع زیستی ارزشمند کشورمان همراه تر سازیم.

   
  امتیاز دهی
   
   

  نظر شما
  نام
  پست الكترونيک
  وب سایت
  متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
  نظر
  بيشتر
  نسخه قابل چاپ