آیکون منو
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
 
امتیاز دهی
 
 

موضوعات برگزیده
 • کد خبر: 4d4fcd1
 • تاریخ: 1393/4/29 يكشنبه-2014-07-20T09:24:58+04:30
 • اهمیت جهانی اثر طبیعی ملی غار پرآو

  غار عمودی پرآو (پرآو به معنای پر آب در زبان کردی) در بالای کوه پرآو با ارتفاع ۳۳۵۷ متر از سطح دریا  در جنوب منطقه‌ای به نام میدان پرآو در ۳۰۰ متری پایین قله شیخ علیخان یا قله پرآو در صخره های آهکی کارستی عظیمِ واقع در زون مرکزی منطقه حفاظت شده بیستون در 12 کیلومتری شمال شرق شهرستان کرمانشاه در غرب ایران قرار دارد و مشهورترین غار شناخته شده در خارج از ایران به ویژه در کشور انگلستان و همچنین لهستان، روسیه و فرانسه است؛ جایی که شهرت آن بر اساس دو سفر تحقیقاتی مهم انگلیسیها در سال های 1971 و 1972 میلادی آشکار شد و رکورد عمیق ترین غار جهان را در آن زمان به خود گرفت. منطقه حفاظت شده بیستون در ناحیه زاگرس واقع شده است و زاگرس نیز خود بخشی از سلسله چین خوردگیهای آلپ - هیمالیا میباشد. نتایج بررسی های انجام گرفته نشان میدهد که این غار به دوران سوم زمین شناسی یا دوران مزوزوئیک مربوط است؛ کوههای منطقه کرمانشاه دارای یکی از عمیق‌ترین لایه‌های آهکی کره زمین است و اگر شرایط اقلیمی‌ این منطقه به صورت کم باران نبود، قطعاً عمیق‌ترین غارهای جهان در اینجا به وجود می‌آمد. البته برخی از محققان نیز، غار پرآو را بزرگترین و عمیقترین غار آسیا و سخت ترین غار دنیا ذکر کرده اند.

  غار پرآو اولین بار در سفر تحقیقاتی غارشناسی انگلیسیها به رهبری جان میدلتون در حین بررسی نقشه های هوایی اکتشاف نفت، کشف و بررسی شد؛ در برنامۀ اکتشافی سال 1971 میلادی، گروه با استفاده از 22 فقره میخ کوبی برای فرود، به انتهای غار به عمق 750 متری رسید و بدین ترتیب غار فتح شد. سفر اکتشافی بعدی در سال 1972 میلادی به رهبری دیوید جادسون و با حمایت انجمن سلطنتی جغرافیایی و گروه غارشناسان انگلستان با هدفِ پیشروی به منظور دستیابی به رکورد جهانی انجام شد. علیرغم تلاشهای زیاد گروه 16 نفرۀ بریتانیایی، این کار ممکن نشد و غار پرآو در عمق 751 متری به یک حوضچۀ گلی عمیق ناشناخته ختم شد که این حادثه در نوع خود؛ یک اصطلاح ماندنی را در غارنوردی بر جا گذاشت به این صورت که اگر یک غار بزرگ که امید به گسترش آن میرود ناگهان با وضعیت مشابه مواجه گردد، گفته میشود: "پرآویی شد".

  غار پرآو، بیشتر از هر سوژه کوه نوردی و غار نوردی در ایران مورد توجه قرار گرفته و گزارشات متعددی از آن ارایه شده است. در جهان،‌ غارنوردی مورد توجه بسیاری از دانشمندان در رشته‌های علمی و تخصصی است و بیشتر گرایشات زمین شناسی و بعضاً زیست شناسی و باستان شناسی، توجهی ویژه‌ به غارها دارند.


   تصویر کوه پرآو

  عکسها برگرفته از گزارش تصویری دویچه وله آلمان از مخوف ترین، عمیق ترین و فنی ترین غار ایران 

    

                                                                                  

   اولین تلاش جدی غارنوردان ایرانی برای پیمایش غار، در سال ۱۳۶۸ شمسی توسط کانون کوهنوردان کرمانشاه انجام شد که به دلیل بارش باران و سرازیر شدن آب در غار ناتمام ماند، اما غارنوردان کانون کوهنوردان کرمانشاه بار دیگر در سال ۱۳۷۰ شمسی موفق شدند به عنوان اولین گروه ایرانی تا انتهای غار را پیمایش کنند. نواحی مختلف داخل غار با اسامی ویژه ای مانند آرواره های جهنم، خیابان فردوسی، خیابان دماوند، چاه اِرویکا، تالار مسجد، دیواره بیستون و غیره نامگذاری شده است. غار پرآو با درجه سختی پیمایش «۵ دی» ، از دشوارگذرترین غارهای جهان به شمار می‌رود و فصل های بهار و تابستان، بهترین زمان برای غارنوردی در آن می‌باشد. متأسفانه، تاکنون ۶ نفر از غارنوردان ایرانی در هنگام پیمایش این غار جان خود را از دست داده‌اند.

  یکی از ویژگیهای منحصر به فرد غار پرآو، وجود دهانه آن در ارتفاع ۳۰۵۷ متری از سطح دریا است که این، بالاترین سطح در بین تمام غارهای کره زمین ‌میباشد و از این جنبه، بی نظیرترین غار در جهان است و به همین دلیل، به اورست غارهای جهان مشور شده است. آخرین عمق کشف شده غار پرآو، ۷۵۱ متر و آخرین طول شناسایی شده آن، ۱۴۵۴ متر میباشد. تعداد ۲۶ حلقه چاه شناخته شده و صدها چاله، چاهک و چندین تراورس دارد و عمیق‌ترین چاه آن، چاه شماره ۱۶ است به عمق ۴۲ متر؛ به علت این که آب جاری شده در غار پرآو، حاصل ذوب شدن یخچالهای زیر زمینی غار پرآو است و همچنین به دلیل ارتفاع بالای این غار، برودت آب زیاد (بین ا الی 3 درجه سانتیگراد) است و در هیچ نقطه ای از غار، دما بالاتر از این نمیباشد ضمن آنکه بدنه و دیوار سنگی داخل غار بسیار خشن و متخلخل است. غار پرآو در سال 1388 شمسی، توسط سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان اثر طبیعی – ملی به ثبت رسید.

  اهمیت جهانی غار پرآو به اندازه ای است که همانند بنیاد کوه اورست The Mount Everest Foundation و انجمن جغرافیایی سلطنتی انگلستانRoyal Geographical Society  ، مؤسسه ای با عنوان بنیاد غار پرآو The Ghar Parau Foundation  با آدرس اینترنتی  www.gharparau.org.uk  از سال 1971 میلادی در کشور انگلستان ایجاد شده است که هدف آن، ارایه کمکهای علمی و حمایتی به اکیپهای غارنوردی اعزامی از کشور انگلستان به غارهای سراسر جهان است (تصویر زیر):

   

   همچنین، کتابی نیز با عنوان غار پرآو Ghar Parau توسط آقای David Judson در خصوص غار پرآو در سال 1972 در کشور بریتانیا به چاپ رسیده است (تصویر زیر):

   

  نقشه غار پرآو، تهیه شده توسط غارنوردان اعزامی از انگلستان

   

  فرشاد فتاحی، مدیرکل دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست


   
  امتیاز دهی
   
   

  بيشتر