آیکون منو
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
 
امتیاز دهی
 
 

محیط زیست در آیینه رسانه ها
 • کد خبر: 4d7b6bc
 • تاریخ: 1394/9/30 دوشنبه-2015-12-21T12:04:50+03:30
 • برگزاری کارگاه هم اندیشی حفاظت مشارکتی پلنگ ایرانی در استان بوشهر بخش ارم
  مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر ازبرگزاری کارگاه هم اندیشی حفاظت مشارکتی پلنگ ایرانی در بخش ارم با استفاده از روش یادگیری و اقدام مشارکتی خبر داد.

     به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست بوشهر ،حسین دلشب مدیرکل حفاظت محیط زیست استان افزود؛  شکل گیری برنامه پایلوت پایش وضعیت و حفاظت مشارکتی پلنگ ایرانی ، بر پایه تقاضای جامعه محلی ساکن در بخش ارم شهرستان دشتستان بوده است وبه دنبال پیگیری های اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر و اداره محیط زیست شهرستان دشتستان ، اشتیاق مردم بخش ارم و همکاری بخشداری و اداره منابع طبیعی،این برنامه در پاییز سال جاری از طریق موسسه تخصصی مطالعات پلنگ آسیایی (مجری)، اجرایی شده است.

   وی ادامه داد؛ به دنبال آغاز این برنامه و کمبود نیروی محیط بانی در منطقه یاد شده، مرکزی به برنامه پایلوت حفاظت مشارکتی پلنگ ایرانی اختصاص یافت که دو نیروی قراردادی در آن مستقر شده اند. در این برنامه بخش های تحقیقات و پایش و همچنین برنامه های اجتماع محور پیش بینی شده اند که هفته گذشته (25 و 26 آذرماه)، کارگاه هم اندیشی حفاظت مشارکتی پلنگ ایرانی با حضور افراد بومی در اداره جهادکشاورزی دشتستان به منظور شناسایی و بررسی مشکلات موجود و تغییرات وضعیت منابع در کوه گیسکان واقع در شرق برازجان و هم اندیشی در خصوص راهکارهای حفاظتی به عنوان یکی از ابتدایی ترین مراحل این طرح در شناخت منطقه و وضعیت موجود برگزار شد.

        مدیر عامل موسسه تخصصی مطالعات پلنگ آسیایی نیز در این خصوص اظهار داشت احمدی فرد مسئولیت بخش اجتماع محور این پروژه را بر عهده دارد وکارگاه هم اندیشی حفاظت مشارکتی پلنگ ایرانی با استفاده از روش یادگیری و اقدام مشارکتی در این بخش برگزار گردید. افراد کلیدی و علاقه مند از ساکنان روستاهای کوه گیسکان به عنوان ذینفعان اصلی برنامه پایلوت پایش وضعیت و حفاظت مشارکتی پلنگ ایرانی در این منطقه، در کارگاه یاد شده شرکت نمودند.

    صانعی گفت:  شرکت کنندگان طی دو روز فعالیت کارگاهی و با تشکیل گروه های کاری محله ای، وضعیت موجود و پیشینه منطقه را تحلیل نمودند. مشکلات محیط زیستی بالاخص در حوزه حیات وحش شناسایی شده و بر اساس میزان اهمیت اولویت بندی گردیدند. وی ادامه داد مشکلات کلیدی و اصلی از طریق بررسی دلایل ایجاد آنها و پیامدهای ناشی از وجود هر مشکل تحلیل شد و در نهایت راه کارهای پیشنهادی بر اساس پتانسیل ها و ظرفیت های موجود تدوین گردید.

  صانعی در پایان با بیان اینکه در این رویکرد از دانش بومی اعضای جامعه محلی بهره گرفته می شود و به کمک تسهیلگر فضای گفتگو، تبادل دانش و تجربه، فعالیت و کارگروهی در راستای رسیدن به هدف دلخواه ایجاد می گردد، افزود؛  بر این اساس با مشارکت مردم محلی، چالشها و مشکلات موجود شناسایی شده و راهکار های عملی جهت رفع مشکلات تدوین می شوند.

  همچنین، به دنبال فعالیت های صورت گرفته، بخش تحقیقات میدانی پروژه مذکور با شناخت بهتری از منطقه، طی هفته های آتی برنامه ریزی و اجرا  می گردد.


   
  امتیاز دهی
   
   

  بيشتر
  نسخه قابل چاپ