آیکون منو
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
 
امتیاز دهی
 
 

اخبار برگزیده
 • کد خبر: b2c0f51
 • تاریخ: 1394/5/18 يكشنبه-2015-08-09T15:55:58+04:30
 • طراحی مدل بیمه پلنگ ایرانی/ رقابت برسر بیمه پلنگ ایرانی
  مدیر کل دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست از طراحی مدلی جدید برای بیمه پلنگ ایرانی در قالب برنامه ملی عملیاتی حفاظت و مدیریت این گونه در کشور خبر داد.
  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست (پام)، علی تیموری مدیر کل دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست افزود: یکی از موضوعات اساسی که در تهیه و تدوین برنامه ملی عملیاتی حفاظت و مدیریت پلنگ در ایران در دستور کار قرار دارد، بیمه این گونه جانوری است.
  وی ادامه داد: شرایطی از جمله پراکنش وسیع پلنگ در کشور، اندازه و تنوع طعمه های مورد استفاده آن، زیستگاه های متنوعش مانند مناطق جنگلی و کوهستانی صعب العبور و یا با امکان دسترسی کمتر، آمار بالای مرگ و میر های پلنگ و تعداد عوامل اجرایی مرتبط با زیستگاه های آن سبب ایجاد تفاوت های اساسی در مدل طرح بیمه ای ، نحوه اجرا و نظارتهای بعدی آن در مقایسه با تجربیات موجود در خصوص بیمه یوزپلنگ شده است.
  تیموری تصریح کرد: با بررسی وضعیت موجود در خصوص میزان تعارضات با دام اهلی ، با تعدادی از شرکت های بیمه گذار سرآمد و صاحب تجربه مذاکراتی صورت گرفت که برخی از این شرکتها توانایی اجرایی کافی برای همکاری در خصوص انتظارات این سازمان برای بیمه پلنگ ایرانی را نداشتند .
  همچنین برخی دیگر با اعلام آمادگی طی جلسات کارشناسی با همکاری موسسه تخصصی مطالعات پلنگ آسیایی به بررسی راهکار های اجرایی برای مدل بیمه ای پلنگ و در قالب برنامه ملی عملیاتی حفاظت و مدیریت این گونه در کشور پرداختند.
  وی با بیان اینکه  طبق مطالعات صورت گرفته طی یک دوره چهار ساله مجموع 71 در صد از مرگ و میر های پلنگ به دلایلی چون شکار و طعمه مسموم باز می گردد، پیش بینی می شود با تکمیل مدل بیمه پلنگ ایرانی ، یکی از بی سابقه ترین طرح های بیمه و همچنین برنامه های ساماندهی خسارات و تعارضات گربه سانان بزرگ دنیا ، در خصوص پلنگ ایرانی اجرا شود که می تواند بخش عمده ای از تلفات این گونه ارزشمند را در کشور کاهش دهد.
  گفتنی است، از سال 1392 اقدامات هدفمندی به منظور مطالعات و نیاز سنجی برای  تهیه و تدوین برنامه ملی عملیاتی حفاظت و مدیریت پلنگ در کشور آغاز شده است که انتظار می رود تا پایان نیمه اول سال جاری تکمیل گردد.
   

   
  امتیاز دهی
   
   

  بيشتر
  نسخه قابل چاپ