آیکون منو
اقدامات معاونت انسانی

Image result for ‫آرم محیط زیست‬‎               

 

 

اقدامات سازمان حفاظت محیط زیست

معاونت محیط زیست انسانی

 

  در راستای کاهش آلودگی هوا

 

 

 

 • تصویب قانون هوای پاک

 

 •  سازمان حفاظت محیط زیست در چهارچوب وظایف خود برای قانون هوای پاک، پیش نویس و لایحه ای را  تدوین نموده که پس از اقدامات بسیار، در 34ماده و تبصره، به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده و  به دولت ابلاغ شده است.
   
 • قانون هوای پاک که در تاریخ 25 تیر ماه 1396 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و در تاریخ96/05/11 به تایید شورای نگهبان رسیده است، ازسوی ریاست جمهوری، جهت اجرا به کلیه دستگاههای اجرایی و اداره کل محیط زیست استانها ابلاغ گردید.
   
 • تفویض اختیار حداکثری به مدیران استانی
   
  طی حکم تفویض اختیار استانی از سوی جناب آقای دکتر کلانتری، معاون رئیس جمهور و ریاست محترم سازمان،  29 تفویض اختیار به استان ها ابلاغ شده است در راستای تقویت مدیران استانی محیط زیست برای اجرای قانون هوای پاک و سایر قوانین زیست محیطی و بدون معطلی ، از دیگر اقدامات تسهیلی سازمان حفاظت محیط زیست بوده است.
   
 • اجرای دوره های آموزشی
   در سراسر کشور، برای  آشنایی با تجهیزات پایش آنلاین آلودگی منابع نشر و محیطی نیز در جهت کاهش آلودگی ها و آلودگی هوا، گامی مؤثر از سوی سازمان حفاظت محیط زیست بوده است.
   
 • استقرار ایستگاههای پایش آلودگی هوا
   در بخش پایش آلاینده های هوای محیط ، بیش از 186 ایستگاه از سوی محیط زیست در کشور مستقر و فعال شده است.

 

 • اجرای ضوابط محیط زیستی برای صنایع تولیدی کشور
   
  این ضوابط به شرح ذیل در راستای کاهش و کنترل آلودگی هوا بسیار تأثیر گذار است از جمله:
  بهبود سیستم های پالایش و کنترل آلاینده ها، مدیریت بازیافت مواد زائد، جایگزینی انرژی های پاک، اخذ گواهینامه استقرار مدیریت زیست محیطیISO14000، اخذ گواهینامه استقرار نظام ایمنی و بهداشت OHSAS18000، سازگاری با فرآیند تولید پاک، توسعه فضای سبز، مصرف بهینه حامل های انرژی و افزایش بهره وری در مصرف انرژی، ارتقاء سطح دانش و فرهنگ زیست محیطی مدیران و کارکنان واحدهای تولیدی و خدماتی، کاستن اثرات منفی و ضایعات صنعت بر محیط زیست.

 

برنامه هاي جامع كاهش آلودگي هوا

در سازمان حفاظت محیط زیست

 

گزارش پيشرفت كار برنامه جامع كاهش آلودگي هوای شهرهای آلوده کشور به شرح ذيل ارائه شده است:

 

- شهر اراک:

¨      وضعيت برنامه جامع شهر اراک

- انجام مطالعات اين طرح از تاريخ 1379 لغايت 1381 بر اساس شرح خدمات مورد تائيد سازمان محيط زيست-دفتر بررسي آلودگي هوا

- تصويب کليات برنامه در شوراي برنامه ريزي استان، به استناد مصوبه شماره 46258 ر ت 22293هـ مورخ 18/8/1382 هيأت محترم وزيران

- بررسي و تصويب شرح خدمات برنامه در کارگروه آمايش و محيط زيست و موافقت با عقد قرارداد با دانشگاه اصفهان با اعتباري معادل 250 ميليون ريال جهت انجام مطالعات مورد نظر که از آذرماه سال جاري شروع و مشاور مي بايد ظرف مدت 8 ماه نتايج مطالعات خود را ارائه نمايد .

 

   

 1. محور اول: صنعت

 

1-1-  ساماندهي استقرار صنعت استان در محورهاي مختلف شهر اراک و جلوگيري از گسترش طولي صنعت در محورهاي مختلف

1-2-   جلوگيري از پراکندگي صنايع و واحدهاي توليدي و هدايت به استقرار در شهرکهاي صنعتي

1-3- برنامه ريزي جهت هدايت و انتقال کوره هاي آجرپزي شهر اراک به مکان مناسب که منجر تصويب مطالعات امکان سنجي و مکان سنجي گرديده و تا پايان سالجاري ضمن اتمام مطالعات نسبت به تعيين تکليف و اتخاذ روشهاي مناسب در خصوص واحدهاي قديمي و جديدالاحداث معمول خواهد گرديد .

1-4- پيشنهاد محدوديت احداث صنعت در شعاع سي کيلومتري اراک به شوراي برنامه ريزي و توسعه استان و ارجاع موضوع به کارگروه صنعت و معدن ، آمايش و محيط زيست

1-5- پيشنهاد جايگزيني گازطبيعي به جاي سوختهاي سنگين مورد مصرف کوره هاي آجر که به دليل عدم توان کوره داران در پرداخت هزينه هاي برآورد شده شرکت ملي گاز عملاً معوق مانده که درصورت رفع مشکل بخش عمده اي از آلودگيهاي فعلي حذف خواهد گرديد .

1-6-   پيگيري درخصوص توسعه شبکه گازشهري که در حال حاضر 98 درصد شهر اراک زير پوشش است.

1-7-   پيگيريهاي مستمر و مداوم از طريق کميسيون انرژي مجلس درخصوص تغيير کيفيت سوخت نيروگاه از مازوت به گازطبيعي

1-8- پيگيري برنامه کاهش آلودگي کارخانه آلومينيوم سازي اراک تا تصويب موضوع در شوراي عالي اقتصاد به منظور موافقت با تغيير تکنولوژي کارخانه و استفاده از تکنولوژي پيشرفته و عقد قراردادبا شرکتهاي کشور چين.

 

 1. محور دوم : وسائل نقليه

 

2-1- پيگيري تا حصول نتيجه در ارتباط با احداث ايستگاه تأمين سوخت LPG براي تاکسيهاي شهر اراک

2-2- پيگيري در تأمين سوخت CNG در قالب برنامه هاي بهينه سازي مصرف سوخت در 7 شهر آلوده کشور که سه جايگاه آن عملياتي گرديده است .

2-3- پيگيري و طرح مساله ايجاد مراکز معاينه فني خودرو باتوجه به اخذ نظريه مساعد سازمان حفاظت محيط زيست جهت تأمين دو مرکز 5 خطه در شهر اراک و هماهنگي هاي لازم با شهرداري اراک و افرادي که تمايل به راه اندازي اينگونه مراکز دارند .

2-4- اجراي برنامه تعويض سرسيلندر وسائط نقليه عمومي در شهر اراک بر اساس تفاهم نامه في مابين سازمان حفاظت محيط زيست و شرکت ايران خودرو به منظور قابليت استفاده از بنزين بدون سرب براي سواريهاي قبل ازسال1372

2-5- اجراي برنامه تست خودروهاي واگذاري دولتي ( مزايده اي ) به منظور شماره گذاري و الزام آنها به رعايت استانداردهاي زيست محيطي و ساماندهي تعميرگاه هاي مجاز 2

  شهر اصفهان :

¨      وضعيت برنامه جامع شهر اصفهان

درخصوص طرح مطالعات ، سال 1379 انجام شده ، و سال 1383 به هنگام مي شود . پيشرفت برنامه جامع 40 تا 50 درصد بوده است . 
استان البرز:

 • توزیع بنزین و نفت گاز یورو4 از سال 92 تاکنون برای نمونه در سال 97 به میزان 355 میلیون لیتر بنزین یورو در سطح استان (بویژه در کلان شهر کرج و فردیس) و 140میلیون لیتر نفت گاز یورو 4 در سطح استان و عمدتا بخش حمل و نقل جاده ای و ماشین الات سنگین توزیع گردیده است.
 • جایگزینی سوخت نیروگاه منتظرقائم از سوخت نفت کوره به گاز طبیعی و نفتگاز از خرداد 1394 تا کنون
 • توسعه جایگاه های CNG در استان
 • ادامه روند تبدیل سوخت سنگین مصرف کنندگان عمده استان در بخش صنایع از نفت کوره به گاز طبیعی در سال 97 به مقدار 2300000لیتر
 • پیگیری جدی و مستمر برای تبدیل سوخت نفت کوره یکی از بزرگترین مصرف کننده بخش صنایع کشور( شرکت زرنام تولید کننده بزرگ گلوکز و فروکتوز مایع) ماهیانه سه میلیون و دویست هزار لیتر به گاز طبیعی تا فروردین ماه 98
 • بصورت فصلی توسط ازمایشگاه حفاظت محیط زیست استان البرز صورت می گیرد.
 • حسب گزارش شهرداری: برگزاری مناقصه نصب کاتالیست بر روی تاکسی ها به دلیل عدم جذب و تامین اعتبار مورد نیاز از ردیف های بودجه ای سال 96 طبق پیش بینی صورت گرفته امکان پذیر نبوده در سال 97 با تاکید شهردار محترم مبنی بر ضرورت انجام آن موضوع انجام آن موضوع در یکی از جلسات علنی شورای محترم اسلامی شهر با شرایط اجرا در دو مرحله : مرحله اول نصب بر روی 2000 تاکسی با اعتباری بالغ بر 000/000/000/10 ریال و با قابلیت افزایش تا 25 درصد مبلغ پیمان به دلیل نوسانات بازار ارز و در صورت اجرای موفق مرحله اول در مرحله دوم بر روی تمام تاکسی های مدل 87 تا 92 از محل بودجه و اعتبارات سال آینده شهرداری مطرح و مقرر شد  پس از تصویب جهت عقد قرار داد با انجام مراحل قانونی و با نظارت سازمان حمل و نقل بار و مسافر به شهرداری کرج ابلاغ گردد.
 • حسب گزارش شهرداری :
 • طبق براورد صورت گرفته همچنین برگزاری جلسات حضوری کارشناسان این سازمان با عوامل شرکت های تامیین کننده قطعات با توجه به اینکه قطعه فوق تاکنون بر روی اتوبوس های یورو 2 و 3 نصب نبوده و تجهیزی به این منظور طراحی نگردیده است. لازم است طرح تحقیقاتی در خصوص اندازه گیری گازهای خروجی قبل از نصب و طراحی صافی و کاتالیست و تست بعد از نصب صورت پذیرد که پس از پیگیری های صورت گرفته این امر نیز توسط مراکز معاینه فنی انجام نمی پذیرد و اجرای آن مستلزم هزینه اولیه و انجام تست های الاینده های خروجی موتور می باشد . علی ایحال پس از بررسی های صورت گرفته توسط کارشناسان کارخانه سازنده کاتالیست برای هر دستگاه اتوبوس می یابد هزینه ای حدود 000/000/120 ریال پیش بینی گردد. که با عنایت به تعداد 180 دستگاه اتوبوس های ملکی سازمان جمع کل هزینه مبلغ 000/000/600/21 ریال و تعداد اتوبوس فعال بخش خصوص کل هزینه 000/000/680/58 ریال خواهد شد. همچنین برای خودروهای تاکسی با توجه به طراحی قبلی و وجود قطعه کاتالیست تعویض این قطعه و نصب آن برای خودروتاکسی پراید حدود 000/500/6 ریال و برای تاکسی سمند و پژو در حدود 000/000/8 ریال می باشد  که می بایست بعد از کارکرد 000/80 کیلومتر تعویض و مورد بازرسی قرار گیرد . ابهام در بکارگیری این تکنولوژی برای خودروهای تولید قدیمی ، کاهش احتمالی توان خروجی خودرو نگهداری دشوار و خراب شدن زود هنگام فیلتر در صورت عدم استفاده از گازوئیل یورو 4  و از سوی دیگر هزینه بالای نصب آن و مشکلاتی از این قبیل بهره گیری از این تکنولوژی را با مشکل مواجه کرده است. در این خصوص بعد از بررسی های صورت گرفته و عدم امکان اجرای آن بیشتر پیگیری های سازمان مدیریت حمل و نقل بار و مسافر در خصوص تحویل گازوئیل با الودگی کم جهت سوخت اتوبوس های درون شهری بازسازی و نوسازی ناوگان فرسوده بوده است.
 • در حال حاضر تمامی مراکز به سامانه بر خط سیمفا ، دوربین مدار بسته نظارتی و دوربین پلاک خوان مجهز بوده و با استعلام از پلیس راهور نیروی انتظامی صحت عملیات صدور معاینه فنی در ابتدای خط کنترل می گردد.
 • انجام و توسط سازمان حفاظت محیط زیست در حال ابلاغ می باشد.
 • در خصوص لزوم نوسازی و بازسازی ناوگان حمل و نقل عمومی تعداد 30 دستگاه اتوبوس اسکانیا دارای استاندارد آلایندگی یورو4 هر یک به مبلغ 000/000/000/15 ریال و در مجموع طی قرار دادی به مبلغ 000/000/000/450 ریال خریداری و در ناوگان حمل و نقل عمومی خطوط مرکزی و پر تردد بکار گرفته شده است
 • حسب گزارش شرکت پخش فراورده های نفتی :اجرای طرح کهاب در انبار نفت ( با نصب دستگاه VRU) و جایگاه های عرضه سوخت (با سیل کردن مخازن و نصب لوله های برگردان بخار) مبادرت به جلوگیری از نشر بخارات بنزین به هوا نموده است و بصورت پایلوت دستگاه  vapor saver   در جایگاه شرکتی کرج برای جمع آوری بخار از نازلها و تبدیل آن به مایع نصب گردیده است. دستگاه بازیافت بخارات انبار نفت(VRU) با توجه به پایلوت کشوری بودن دارای مشکلات سخت افزاری می باشد که سعی در رفع آن با پیگیری واحد مهندسی و توسط پیمانکار مربوطه مداوما در حال پیگیری می باشد.
 • در سال 97 تنها اداره کل حفاظت محیط زیست استان البرز اقدام به اخذ تایید موتورخانه نموده است

 

 

شهر اهواز:

¨      وضعيت برنامه جامع شهر اهواز

اقدامات واحدهاي متفاوت در اجرايي شدن برنامه جامع شهر اهواز

1-1-   شرکت ملي مناطق نفت خير جنوب

-         اجراي طرح بزرگ آمارک

-         راه اندازي دومين دستگاه فراورش نفت خام در آذرماه 1383

-         اصلاح و نصب شير خودکار کنار گذر در نفت وگاز مارون

-         تزريق پسآب واحدهاي نمک زدائي نفت و گاز کارون به چاههاي دفعي

-         طرح ايجاد فضاي سبز و اجراي طرح درختکاري در اطراف تأسيسات نفتي

-         کاشت حدود 1 ميليون نهال در اطراف واحدهاي مناطق نفت خيز جنوب

-         خريداري دو ايستگاه سيار و ثابت سنجش آلودگي هوا

-         راه اندازي يک جايگاه توزيع گاز CNG تا پايان سال 83

 

1-2-   شرکت فولاد خوزستان

-         اجراي سيستم جمع آوري گرد و غبار در بخش ذوب و ريخته گري

-         انجام عمليات پاشش آب آهک بر روي مواد اوليه

-         توسعه فضاي سبز

 

1-3-    گروه ملي صنعتي فولاد ايران

-         اجراي سيستم جمع آوري گرد وغبار کارخانه ذوب و ريخته گري-فاز اول

 

1-4-    آسفالت شهيد سلطاني

-         گازسوز کردن کارخانه و تجهيز خروجي دودکش به واحد فيلتراسيون

 

1-5-    آسفالت پارکت

-         تجهيز خروجي دودکش به واحد فيلتراسيون

 

1-6-   شرکت توسعه نيشکر و صنايع جانبي

-         طرح گازرساني به واحدهاي شرکت توسعه نيشکر و صنايع جانبي

 

1-7-    کارخانه قند و تصفيه شکر اهواز

-         طرح گاز رساني به کارخانه قند و تصفيه شکر اهواز تا پايان اسفند ماه 83

 

1-8-     شهرداري اهواز

-         تبديل جايگاه توزيع گاز LPG  به CNG تا پايان سال 83

-         راه اندازي 2 جايگاه توزيع گاز CNG تا پايان سال 83

-         راه اندازي کارگاههاي دوگانه سوز کردن خودروهاي عمومي تا پايان سال 83

-         احداث جايگاه معاينه فني و راه اندازي آن در ابتداي سال 84

-         جايگزين نمودن 180 دستگاه خودرو سمند با تاکسي فرسوده

-         جايگزين نمودن 100 دستگاه خودرو سمند تا پايان سال 83

-         اضافه نمودن 70 دستگاه اتوبوس به حمل ونقل عمومي و جايگزيني با اتوبوسهاي فرسوده

-         خريداري کردن 70 دستگاه اتوبوس جديد که در آينده نزديک در سرويس قرار خواهند گرفت.

-         تصويب فاز اول قطار شهري اهواز

 

1-9-    اداره کل محيط زيست اهواز

-         ناظر برطرح کاهش آلودگي هوا

-         انجام معاينات فنی و زيست محيطی خودروهاي مزايده اي

 

 شهر تبريز :

¨      وضعيت برنامه جامع شهر تبريز

محور اول: خودروهاي نو

1-1-    اقدامات اجرائي پيش بيني شده

اجراي استاندارد خروجي اگزوز خودروهاي سبک، خودروهاي سنگين و موتور سيکلتها

1-2-    اقدامات انجام شده (سال 82-83)

توسط سازمان مرکزي پيگيري مي شود.

 

 1. محور دوم: تقويت سيستم حمل ونقل عمومي

 

2-1- اقدامات اجرائي پيش بيني شده

- احداث 3 ايستگاه سوخت گيري گاز

- ورود 250 دستگاه اتوبوس گازسوز به ناوگان حمل ونقل عمومي

2-2- اقدامات انجام شده (سال 82-83)

- احداث 11 ايستگاه CNG  که يک ايستگاه تاکنون به بهره برداري رسيده است.

- ورود 186 دستگاه اتوبوس به ناوگان حمل ونقل عمومي با استاندارد يورو 2

- نوسازي 90% تاکسي هاي موجود سازمان تاکسيراني تبريز در طول دو سال اخير

2-3-   اعتبارات هزينه شده (ميليون ريال)

67000

74580 تسهيلات بانکي

 

 1. محور سوم: جايگزيني سوخت

 

3-1- اقدامات اجرائي پيش بيني شده

- کاهش تردد خودروها، تنظيم موتور و استفاده از سيستم سوخترساني انژکتوري

- اصلاح کيفيت گازوئيل و ساير سوختها

- جايگزيني سوختهاي مايع و CNG

3-2-   اقدامات انجام شده (سال 82-83)

- انجام مطالعات طرح واحد اشباع بنزين با فرايند bensat براي کاهش مواد سرطانزا توسط پالايشگاه تبريز

- نصب و راه اندازي دستگاه گوگرد زدائي از گاز مايع، نفت سفيد و بنزين سبک توسط پالايشگاه تبريز

- طرح احداث گوگردگيري از گازوئيل توسط پالايشگاه تبريز

3-3-   اعتبارات هزينه شده (ميليون ريال):142000

 

 1. محور چهارم: خودروهاي در حال تردد

 

4-1- اقدامات اجرائي پيش بيني شده

- تعويض سيستم جرقه و کاربراتور براي 10000 دستگاه پيکان

- نصب مبدل هاي کاتاليستي براي 3000 دستگاه تاکسي

- نصب مبدل هاي کاتاليستي براي 3000 دستگاه موتور سيکلت

 

 1. محور پنجم: ايجاد مرکز مکانيزه معاينه فني  

 

5-1-  اقدامات اجرائي پيش بيني شده

- دو مرکز معاينه فني خودروهاي سواري

- مراکز معاينه فني خودروهاي ديزل با 2 خط

- دو مرکز معاينه فني موتورسيکلتها با 3 خط

5-2- اقدامات انجام شده (سال 82-83)

- يک مرکز معاينه فني در حال ساخت بوده و در سال آينده به بهره برداري ميرسد.

5-3-    اعتبارات هزينه شده (ميليون ريال):6000

 

 1. محور ششم: مديريت ترافيک

 

6-1-   اقدامات اجرائي پيش بيني شده

- نصب چراغهاي هوشمند

- نصب پارکومتر

- سيستم کنترل ترافيک شهري

- تعيين محدوده ترافيکي

6-2- اقدامات انجام شده (سال 82-83)

- نصب چراغهاي هوشمند در چهارراه هاي اصلي

- تعريف محدود ترافيک

6-3 - اعتبارات هزينه شده (ميليون ريال):4500

 

 1. محورهفتم: کنترل آلاينده ها و ساماندهي صنايع

 

7-1- اقدامات اجرائي پيش بيني شده

- کنترل آلاينده هاي خروجي از صنايع

- ساماندهي و جابجايي صنايع آلاينده

- الزام انجام EIA

7-2-   اقدامات انجام شده (سال 82-83)

- گازسوز کردن نيروگاه حرارتي

- اجراي 23 پروژه زيست محيطي در پالايشگاه تبريز

- اجراي 10 پروژه زيست محيطي توسط شرکت پتروشيمي تبريز

- انجام 8 پروژه توسط کارخانجات سيمان صوفيان

- شروع عمليات گازسوز کردن 20 واحد آجرپزي منطقه سنق تبريز

7-3 - اعتبارات هزينه شده (ميليون ريال): 120000

23608 ريال + 44 ميليون دلار

4161

55200

100000

 

 1. محورهشتم : استفاده از ابزارهاي اقتصادي جهت کنترل آلودگي هواي شهر تبريز

 

8-1- اقدامات اجرائي پيش بيني شده

- برقراري جريمه هاي آلودگي

- برقراري اعطاي يارانه هاي زيست محيطي

- برقراري سيستم اعطاي مجوز تجارت آلودگي هوا

8-2- اقدامات انجام شده (سال 82-83)

- اعمال جرائم زيست محيطي برای 10 واحد آلاينده و صدور اخطاريه به 70 واحد آلاينده هوا در نيمه اول سال 1383

- تعطيلي 6 واحد صنعتي آلاينده هوا در نيمه اول سال جاري

 

 1. محورنهم : توسعه فضاي سبز 

 

9-1- اقدامات اجرائي پيش بيني شده

- احداث 1650 هکتار فضاي سبز

9-2- اقدامات انجام شده (سال 82-83)

- احداث 700 هکتار فضاي سبز در واحدهاي صنعتي و سطح شهر

9-3- اعتبارات هزينه شده (ميليون ريال):10500

 

 1. محوردهم : آموزش هاي مرتبط و مشاغل ذيربط

10-1- اقدامات اجرائي پيش بيني شده

- برنامه آموزشي ، کارداني و کارشناسي ناپيوسته ، فني و حرفه اي ، علمي و کاربردي و معاينه فني خودروها

- برنامه آموزش کارداني علمي

- برنامه کاربردي تعميرگاه هاي شهري

- برنامه آموزش مأمورين راهنمايي و رانندگي

- برنامه آموزشي و اطلاع رساني به مسئولين و تصميم گيران اجرائي کارگاه هاي آموزشي

 

 1. محور يازدهم : آموزش هاي همگاني

11-1- اقدامات اجرائي پيش بيني شده

- برنامه آموزشي نحوه صحيح رانندگي و استفاده از خودرو

- برنامه آموزش نحوه صحيح سوخت گيري

- برنامه آموزش الگوهاي صحيح مصرف و ارتقاء آگاهي عمومي در رابطه با اثرات منفي آلودگي هوا

11-2-   اقدامات انجام شده (سال 82-83)

- آموزش 156000 نفر اعم از دانشجو ، بسيجيان و زنان

11-3 - اعتبارات هزينه شده (ميليون ريال):1000

 

 1. محور دوازدهم : احداث ايستگاه هاي دائمي سنجش آلاينده هاي هوا

12-1-   اقدامات اجرائي پيش بيني شده

- احداث حداقل 6 ايستگاه ثابت سنجش آلودگي هوا

12-2- اقدامات انجام شده (سال 82-83)

- احداث و تجهيز ايستگاه ON-LINE در سطح شهر در طي سال 1382

12-3 - اعتبارات هزينه شده (ميليون ريال):7000

 

 1. محورسيزدهم: تجهيزات مورد نياز آزمايشگاه هواي اداره کل حفاظت محيط زيست استان

13-1- اقدامات اجرائي پيش بيني شده

- دستگاه پرتابل اندازه گيري آلاينده هاي هوا

- دستگاه سنجش ذرات معلق

- دستگاه اندازه گيري مواد آلي فرار

- دستگاه هاي سنجش اگزوز خودرو

- دستگاه جذب دائمي

13-2- اقدامات انجام شده (سال 82-83)

- دستگاه هاي سنجش آلودگي هوا ناشي از صنايع

 

13-3 - اعتبارات هزينه شده (ميليون ريال):1000

 

 استان  تهران

سازمان حفاظت محيط زيست بنابر اصول پايداري کيفيت هوا و راهبردهاي تعيين شده، اقدامات گسترده اي در جهت کاهش آلودگي هوا در شهرهاي کشور انجام داده که مي توان به طرح جامع کاهش آلودگي هواي تهران اشاره کرد. در اين راستا برنامه جامع كاهش آلودگي هواي تهران ( ناشي ازحمل ونقل ) توسط كميته اجرايي كاهش آلودگي هواي تهران در حال انجام مي باشد. اين کميته به استناد تبصره 1 ماده 10 آئين نامه اجرايي تبصره 82 قانون برنامه پنج ساله دوم و ماده 104 قانون برنامه پنج ساله سوم، با اهداف زير تشكيل گرديد و تا كنون بيش از130 جلسه داشته است. معاون سازمان حفاظت محيط زيست، رياست كميته را به عهده داشته و نمايندگان تام الاختيار دستگاههاي مرتبط اعضاي كميته هستند. وظايف كميته عبارتند از :

ايجاد هماهنگي بين دستگاه هاي مرتبط، تهيه پيشنهادات اجرايي و ارايه به دولت جهت تصويب، پيگيري مصوبات و برنامـه جـامـع كاهـش آلـودگي هوا ، برنامه ريزي و اجراي حركت نمادين روز هواي پاك، انجام فعاليت هاي آموزشي و تنوير افكار عمومي .

اين كميته با استفاده از طرح هاي زير:

- طرح كاهش آلودگي هواي تهران ناشي از حمل ونقل ( مجريان شهرداري تهران و بانك جهاني توسط گروه مشاوران سوئدي ).

- طرح جامع كنترل آلودگي هواي تهران بزرگ ( مجريان شهرداري تهران و آژانس همكاري هاي بين المللي ژاپن ً جايكا ً ).

- طرح كنترل مواد متصاعده از وسايل نقليه موتوري تهران ( مجريان وزارت صنايع و فرهنگستان علوم جمهوري اسلامي ايران ) .

برنامه جامع كاهش آلودگي هواي تهران ( ناشي ازحمل ونقل ) را حول هفت محور اصلي تهيه و به هيأت محترم وزيران ارائه نمود. قسمتي از برنامه پيشنهادي پس از تصويب در دولت طي مصوبة شمارة 16104/22533 مورخ 31/2/1379 جهت اجرا ابلاغ گرديد. گزارش پيشرفت كار برنامه مذكور بر طبق محورهاي آن به شرح ذيل مي باشند :

 

 1. محور اول-خودروهاي نو

امروزه يكي از مهمترين پارامترها و شاخص اصلي در طراحي و ساخت خودرو، ميزان آلايندگي آنها مي باشد. سازمان حفاظت محيط زيست طبق قانون نحوه جلوگيري از آلودگي هوا و آئين نامه هاي آن از ابتداي سال 79 اقدام به كنترل آلودگي كلية خودروهاي توليدي كرده است .

استاندارد – ECE.15.04 اين استاندارد با بنزين سرب دار تطابق دارد (شروع سال 1378-خاتمه سال 1381)

مـصوبة شمـارة 79394/ت/17812 مــورخ 29/2/1378 هيأت محترم وزيران در اجراي مواد 8 و 11 قانون نحوة جلوگيري از آلودگي هوا مصوب 3/2/1374 مجلس شوراي اسلامي، درخصوص استاندارد گازهاي خروجي از اگزوز خودروهاي بنزيني ( سواري و وانت )، كليه واردكنندگان و توليد كنندگان انواع خودروهاي مذكور را ملزم به رعايت استاندارد ECE.15.04 در ساخت يا ورود خودروها كرده است .

 44 نوع از خودروهاي توليدي كشور موفق شدند توليدات خود را با استاندارد ECE.15.04 تطبيق دهند، تنها دو مدل خودرو ( پژو405 كاربراتوري و سپندPK كاربراتوري) در احراز استاندارد ناموفق بودند كه با برنامه ريزي بعمل آمده و تغييرات ايجاد شده در موتور اين خودروها مشكل مرتفع شد. ضمناً از ابتداي مهرماه 1381 از شماره گذاري خودروهاي مذكور ممانعت بعمل آمد.

رعايت استاندارد بطور متوسط باعث نصف شدن آلودگي خودروهاي نو شده و نتايج آن بسيار مثبت ارزيابي مي شود. اين اقدام باعث شده تا برخي فعاليت هاي فراموش شده در صنعت خودرو دوباره زنده شود، به عنوان مثال نصب تجهيزات كاهش آلودگي براي موتورها كه بطور سنتي به عنوان قطعات زائد از CKD  حذف مي شد، مجدداً رواج يافته و استفاده مي شود وتوجه به كاهش آلودگي، دغدغه خودروسازان شده، بطوريكه تقريباً در كليه برنامه هاي مربوط به توليد خودروهاي داخلي در سال 1381 پيش بيني جايگزيني انژكتور به جاي كاربوراتور لحاظ گرديد.

استانداردECE.R-83   (شروع سال 1382-ادامه دارد)

 طبق برنامه جامع كاهش آلودگي هواي تهران و با توجه به توزيع بنزين بدون سرب در سراسر كشور استاندارد 83   ECE.R- جايگزين استاندارد ECE.15.04 شده است. استاندارد مذكور، استاندارد سخت تري است كه هنوز با استانداردهاي جهاني فاصله دارد. اخذ اين استاندارد مشابه استاندارد قبلي دو مرحله دارد يكي مرحله ً  تائيد نوع ً (TA ) و ديگري مرحله ً تطابق توليد ً (COP ). در مرحله اول نمونه خودروي توليدي مورد آزمايش قرار مي گيرد ودر مرحله دوم نمونه هاي اتفاقي برداشته شده از خط توليد بررسي خواهد شد.

طبق جدول زمان بندي ، كليه خودروها در سال 1381 بايد تائيديه نوع استاندارد83/01-)ECE.Rمعادل EUROI ) و استاندارد ECE-R83/03 (معادل EUROII ) را به ترتيب براي خودروهايي كه تكنولوژي توليد قديمي تر دارند و خودروهائيكه تكنولوژي جديدتري دارند، اخذ نمودند و از سال 1382 ملزم به تطابق توليدات خود با استاندارد ECE.R-83 شده اند. با اجراي اين استاندارد خودروسازان به انژكتوري كردن سيستم سوخت رسانی خودروها و استفاده از واكنشگر ( كاتاليست كانورتور) سوق داده شده اند.

با توجه به تصويبنامه هيات محترم وزيران در قالب برنامه جامع کاهش آلودگی هوا شهر تهران مورخ 24/11/1378 رعايت اين استاندارد آلودگي خودروهاي نو را نسبت به گذشته 80% کاهش مي دهد. به عبارت ديگر آلودگي خودروي توليدي فعلي به طور متوسط 20% آلودگي خودروئي است که چند سال قبل توليد شده است.

کليه خودروهاي سواري توليد داخل از ابتداي سال 1383 انژکتوري شده است. ضمنا توليد خودروهاي آلاينده اي که امکان تطابق با استاندارد را نداشتند متوقف گرديد. بعضي از اين خودروها عبارتند از: پاترول، سپند، پژو با موتور 2000سي سي، پيکان کاربوراتوري، PK با موتور 1100سي سي و...)

¨      استاندارد EURO I (خودروهاي ديزلي نو)

طبق مصوبه هيات محترم وزيران(75660/ ت20711 هـ مورخ 12/7/1378 مقرر شده است که توليد خودروهاي ديزلي از ابتداي سال 1384 مطابق اين استاندارد باشد با توليدات غير استاندارد باشد با توليدات غير استاندارد برخورد قانوني به عمل خواهد آمد.

 برنامه زمان بندي ممنوعيت شماره گذاري اتوبوس ها و ميني بوس هاي ديزلي در تهران و هفت شهر آلوده به شرح ذيل اعلام گرديد:

ممنوعيت شماره گذاري ميني بوس ديزلي، در تهران از سال 1380 و در 7 شهر آلوده از سال 1383

ممنوعيت شماره گذاري اتوبوس ديزلي، در تهران از سال 1381 و در 7 شهر آلوده از سال 1383

همچنين برنامه زمان بندي ممنوعيت تردد خودروهاي ديزلي به شرح ذيل اعلام گرديد:           

ممنوعيت تردد ميني بوس ديزلي، در تهران از سال 1383 و در 7 شهر آلوده از سال 1385

ممنوعيت تردد اتوبوس ديزلي، در تهران از سال 1383 و در 7 شهر آلوده از سال 1386

¨      استاندارد ECE.40.01                 

طبق مصوبه هيات محترم وزيران ( شماره 35993/ت 27433هـ مورخ 12/8/1381) از ابتداي سال 1383 تمامي توليد کنندگان موظف به رعايت اين استاندارد بوده و در سال 1383 بيش از 550 محصول مختلف از شرکتهاي توليد کننده موتور سيکلت، جهت شماره گذاري به معاونت راهنمائي و رانندگي ناجا اعلام شده است. تعداد موتورسيکلتهاي شماره گذاري شده در شهر تهران ( بر اساس آمار ارائه شده از سوي راهور ناجا) بالغ بر 900000 دستگاه مي باشد، که سهم آنها در انتشار آلاينده مونواکسيد کربن ناشي از منابع متحرک 20% برآورد گرديده است.

   جهت جايگزيني 8000 دستگاه موتورسيکلت چهار زمانه استاندارد به جاي موتورسيکلت هاي دوزمانه فرسوده اقدام لازم از سوي سازمان حفاظت محيط زيست انجام شده است .

با توجه به مواد قانونی آيين نامه اجرايی تبصره ماده 6 قانون نحوه جلوگيری از آلودگی هوا (مصوبه شماره 15143/ت 24499 هـ مورخ 5/4/1381 توليد و تردد موتورسيکلتهای دوزمانه از تيرماه سال 1383 ممنوع گرديده که اين مهم با همکاری مطلوب وزارت صنايع و معادن ، محقق شده است.

 

 1. محور دوم خودروهاي مستعمل

آخرين برآوردهاي علمي نشان مي دهند كه ناوگان خودروهاي تهران بيش از 70 درصد از آلاينده هاي هواي تهران را ايجاد مي كنند . يكي از مؤثرترين دلايل اين سهم بزرگ، وابستگي بيش از حد حمل ونقل شهري به خودروهاي سواري و ميانگين بالاي سن خودروهاي در حال تردد و ميزان استهلاك آنها مي باشد .براساس يافته هاي سالهاي 1348 تـــا1380 ، ميانگين سن خودروهـاي سـواري   و وانت (سبك) در تهران 15 سال اعلام شده است. 

تحقيقات نشان مي دهند كه 3/26 درصد از خودروهاي سواري فعال تهران كه با سن بالاي 20 سال در حال تردد مي باشند ، متوسط 43 درصد از مصرف سوخت روزانه و حدود 47 درصد از انتشارمنواكسيد كربن ، هيدروكربن هاي نسوخته و اكسيدهاي ازت را به خود اختصاص داده اند . بنابراين اقداماتي به شرح ذيل درخصوص خودروهاي مستعمل درحال انجام است.

 

الف - استفاده از مبدل هاي كاتاليزوري

از جمله اقدامات در حال انجام سازمان حفاظت محيط زيست در سال 1381 طبق بند الف تبصرة 12 قانون بودجه سال 81 كشور مصوبه 3902/ت/26303 مورخ 3/2/81 ، اقدام جهت نصب كاتاليست كانـورتور سـه راهـه بـراي 25000 دستگاه خودروي عمومي با عمر کمتر از 10 سال متعلق به بخش خصوصي مي باشد.

 

ب - تعمير و بهسازي خودروها 

       طي سال گذشته و سالجاري طبق بند الف تبصره 27 قانون بودجه سال 1380 كشور مصوبة 20760/ت/24895 هـ و بند الف تبصره 12 قانون بودجه سال 81 كشور مصوبه 3902/ت/26303 مورخ 3/2/81 قراردادهاي زير منعقد شده است:

¨      تعمير موتور تاكسي ها و ساير سواري هاي عمومي متعلق به بخش خصوصي شامل سيستم هاي كاهش مصرف سوخت و آلودگي هوا

¨      تاكنون 1750 دستگاه خودرو عمومي از اين پروژه بهره مند شده اند.

¨      رسوب زدايي و شستشوي دروني موتور 70000 دستگاه خودرو سواري وميني بوس عمومي با عمر كمتر از 10 سال

 

¨      تاكنون 7000 دستگاه خودرو از اين پروژه بهره مند شده اند و پيشرفت كار حدود 100درصد مي باشد .

¨      بهينه سازي سيستم جرقه با نصب دستگاه احتراق الكترونيك (CDS ) براي 50000 دستگاه خودروي عمومي

¨      تاكنون حدود 13000 دستگاه خودرو از اين پروژه بهره مند شده اند .

¨      گاز طبيعي سوز نمودن 1500 دستگاه پيكان عمومي با يك مخزن گاز

¨      اين پروژه پايان پذيرفته است و1500 دستگاه خودرو به كيت و مخزن CNG تجهيز شده اند نصب كاتاليست

¨      نصب کاتاليست كانـورتور سـه راهـه توليد داخلي بـرروي 5000 دستگاه خودروي عمومي

¨      تاكنون تست نمونه انجام شده و قراراست تست تكرار شود و خط توليد اجزاء كاتاليست ايجاد شده است.

¨      نصب كاتاليست كانورتور سه راهه خارجي بر روي 20000 دستگاه خودرو عمومي

¨      تابحال 2000 خودرو از خدمات پروژه بهره مند شده اند.

¨      نصب فيلتر سوخت براي جدا نمودن ذرات و آب از گازوئيل براي 500 دستگاه ميني بوس

¨      تاكنون بر روي 400 دستگاه ميني بوس نصب شده است .

¨      تعمير و تعويض لوازم پمپ انژكتور و متعلقات مرتبط براي 2000 دستگاه ميني بوس

¨      تا بحال 1000 دستگاه ميني بوس از پروژه بهره مند شده اند.

¨       استفاده از كاتاليست كانورتور در موتور سيكلت ها

¨       تعويض كاربراتور پيكان زير 10 سال (در مرحله تحقيقات )

¨      طرح تجهيز مراکز معاينه فني در هفت شهر آلوده و کرج

بر اساس قرارداد فيمايبين سازمان حفاظت محيط زيست و سازمان شهرداريها تعداد 100 خط دستگاه معاينه فني بين 8 شهر آلوده (تهران، اهواز، شيراز، مشهد، تبريز، اراک، کرج واصفهان) و در هر شهر 2 مرکز احداث مي شود. تابحال 50 خط وارد کشور شده است. مراکز مکانيزه معاينه فني در شهرها احداث و برنامه تقسيم بندي خطوط انجام شده است.

 

پ - طرح از رده خارج كردن خودروهاي فرسوده

سالانه بيش از 25 درصد به تعداد خودروهاي كشور اضافه مي شود، اما تقريبا هيچ خودرويي از رده خارج نمي شود. باقي ماندن خودروهاي فرسوده در ناوگان حمل ونقل، تبعات منفي از قبيل كاهش ايمني، افزايش آلودگي هوا، آلودگي صوتي و ناهنجاريهاي ديداري، افزا يش مصرف سوخت و لطمات قابل توجه به اقتصاد كشور و اشباع بازار فروش خودرو و لطمه به توليد و اشتغال را به دنبال دارد.

بنابراين طرحي از سوي سازمان حفاظت محيط زيست تهيه و به دولت ارائه شد. در نهايت آيين نامه نحوه از رده خارج کردن خودروهاي فرسوده در تاريخ 17/1/1382 به تصويب هيأت وزيران رسيده است (مصوبه شماره 2508/ت 22175 هـ مورخ 24/1/1382) .

¨گزارش پيشرفت آيين نامه نحوه ازرده خارج کردن خودروهای فرسوده مصوبه شماره 2508/ت22175 هـ

مورخ 24/1/1382 هيات محترم وزيران:

پس از ابلاغ مصوبه هيات محترم وزيران ، کارگروه موضوع ماده هفت رسماً کارخود را با تشکيل اولين جلسه در ارديبهشت ماه سال 1382 آغاز نمود. دستورکار 3 جلسه اول کارگروه اختصاص به تهيه و تدوين دستورالعملهای اجرايي موضوع مواد2 ، 4 و 7 آيين نامه مذکور داشت، که سرانجام پس از بررسی شرايط و وضعيت موجود در خصوص خودروهای کشور ، مصوبه شماره يک کارگروه تصويب و پس از امضاء رياست سازمان حفاظت محيط زيست ، جهت اجرا به وزارتخانه ها و سازمانهای عضو ابلاغ گرديد. لازم به ذکر است با توجه به لزوم تاييد دستورالعملهای ياد شده از سوی عاليترين مقامات وزارتخانه ها و سازمانهای عضو، تصويب و ابلاغ مصوبه پس از اين امر به انجام رسيد.

موضوعات اولين، دومين و سومين جلسه کارگروه بدين شرح بوده که نهايتاً تحت عنوان " مصوبه شماره يک کارگروه ماده هفت آيين نامه " به تصويب رسيد.(تصوير پيوست جهت استحضار)

1-    دستورالعمل اجرايي ماده2 آيين نامه (تعريف خودروی فرسوده سواری، سواری کار و وانت)

2-     دستورالعمل اجرايي ماده4 آيين نامه(استفاده از تخفيفات ترجيحی در سود بازرگانی خودروهای وارداتی به جهت جايگزينی با خودروهای فرسوده بر اساس مصوبه شماره 28580/ت28985هـ مورخ 26/6/1382 کميسيون موضوع اصل 138 قانون اساسی) لازم به توضيح است اين مصوبه در تاريخ 26/8/1383 اصلاح شده و توليد کنندگان خودرو را نيز به موضوع مصوبه اضافه نموده و با تعيين سقف 000/20 دستگاه ، عملاً اجرای طرح پس از گذشت 18 ماه امکان پذير گرديد.

3-     دستورالعمل اجرايي ماده هفت آيين نامه(جدول ممنوعيت و محدوديت خودروهای فرسوده سواری، سواری کار و وانت تا پايان برنامه سوم فقط در هفت شهر آلوده مندرج در بند"د" ماده104 قانون برنامه سوم توسعه )

4-     تشکيل زيرگروهی با مسئوليت سازمان حفاظت محيط زيست ، متشکل از نمايندگان سازمان حفاظت محيط زيست، راهنمايي و رانندگی نيروی انتظامی و شهرداری شهرهای موضوع آيين نامه ، جهت نظارت بر حسن اجرای دستورالعمل اجرايي ماده هفت

¨      تصميمات اتخاذ شده در جلسات کارگروه موضوع ماده هفت آيين نامه

تعداد جلسات برگزارشده تا پايان سال 1383 :چهارده جلسه

1-    بررسی نحوه اعطاء تسهيلات و تخفيفات ترجيحی در سود بازرگانی به شرکتهای خودروساز داخلی که در زمينه از رده خارج کردن خودروهای فرسوده اقدام کنند.

2-    بررسی نحوه فروش و اسقاط خودروهای مزايده ای دستگاه های دولتی و وابسته به دولت

3-     بحث و بررسی در خصوص چندين طرح پيشنهادشده ازسوی اشخاص حقيقی و حقوقی در خصوص نحوه جايگزينی خودروهای فرسوده و چگونگی خروج آنها از چرخه حرکتی شهرها

4-     تهيه، تدوين و تصويب جدول تعيين سن فرسودگی وسائط نقليه

5-     جلوگيری از تردد خودروهای فرسوده از ابتدای آذر ماه سال 1383 (که بنــا به دلايل متعددی به اجرا نرسيد)

6-     ممنوعيت اخذ برچسب معاينه فنی 5 سال قبل از فرسوده محسوب شدن

7-     بررسی چندين طرح پيشنهادی در خصوص احداث مراکز بازيافت خودرو

8-     تصميم گيری درخصوص نحوه ازرده خارج کردن خودروهای فرسوده با توجه به مصوبه شماره 47843/ت30589هـ مورخ 26/8/1383 هيات محترم وزيران (تاريخ جلسه کارگروه 30/8/1383 )

9-     عدم اعمال اخذ جرايم راهنمايي و رانندگی در برخوردبا خودروهای فرسوده برای سال1383

10- اعلام خودروهای واجد شرايط استفاده از تسهيلات ارائه شده ازسوی دولت به منظور جايگزينی خودروهای فرسوده (خودروهای سواری توليد داخل مدل سالهای 1348- 1344 خودروهای سواری توليد خارج مدل سالهای 1969- 1965 )

11- تهيه و تدوين دستورالعمل نحوه بازيافت خودروهای فرسوده ( هم اکنون اين دستورالعمل از سوی سازمان حفاظت محيط زيست در حال بررسی و تهيه می باشد)

12- الزام شرکتهای خودروساز در امر اطلاع رسانی دقيق و شفاف در زمينه شرايط و نحوه ازرده خارج کردن خودروهای فرسوده

13- ارائه گزارش شرکتهای خودروساز داخلی در زمينه اجرای طرح (تاريخ جلسه کارگروه 11/11/1383 پس از دو ماه از ابلاغ مصوبه اعطاء تسهيلات)

-         شرکت ايران خودرو

4510 پرونده های تکميل شده و در حال اقدام

610 دستگاه خودروی فرسوده متقاضيان دريافت و خودروی نو تحويل آنها گرديده است.

-         شرکت سايپــا

2800 پرونده های تکميل شده و در حال اقدام

2500 دستگاه خودروی فرسوده متقاضيان دريافت و خودروی نو تحويل آنها گرديده است.

14- ارائه گزارش شرکتهای خودروساز داخلی در زمينه اجرای طرح (تاريخ تشکيل جلسه کارگروه 4/12/1383)

-         شرکت ايران خودرو

5450 پرونده های تکميل شده و در حال اقدام

2000 دستگاه خودروی فرسوده متقاضيان دريافت و خودروی نو تحويل آنها گرديده است.

-         شرکت سايپــا

5300 دستگاه خودروی فرسوده متقاضيان دريافت و خودروی نو تحويل آنها گرديده است.

15- به خودروهای واجد شرايط استفاده از تسهيلات مدلهای ذيل اضافه گرديد :

خودروهای سواری توليد داخل1350-1349 خودروهای سواری توليد خارج1971-1970

16-        ارائه گزارش شرکتهای خودروساز داخلی در زمينه اجرای طرح ( تا نيمه اول فروردين ماه سال 1384)

-         شرکت ايران خودرو

7140 پرونده های تکميل شده و در حال اقدام

4310 دستگاه خودروی فرسوده متقاضيان دريافت و خودروی نو تحويل آنها گرديده است.

شرکت ايران خودرو کليه سهميه اختصاص يافته را (9750 دستگاه) تا پايان ارديبهشت ماه به اتمام خواهد رساند.

-         شرکت سايپــا

کليه سهميه اختصاص يافته به اين شرکت (9750 دستگاه )به اتمام رسيده است.

 

گروه خودروسازی بهمن برای جايگزينی 500 دستگاه باقی مانده از سقف تعيين شده در مصوبه هنوز بصورت اجرايي وارد طرح نشده است.

 

لازم به ذکر است تلاش ، همکاری و هماهنگی کليه نهادها و ارگانهای ذيربط در اين موضوع موجب گرديده است برای اولين بار ظرف کمتر از شش ماه بيش از 18000 خودروی فرسوده ازچرخه حرکتی شهرهای بزرگ کشور خارج گردد. بديهی است برای سال جاری با توجه به اختصاص بودجه برای خروج خودروهای فرسوده و نيز در بر گرفتن تعداد بسيار بيشتری خودروی فرسوده ، می توان اميدوار بود که اين امر به يک حرکت ملی تبديل شود.

همچنين براساس مصوبه جديد دولت تا پايان سال 1383 تعداد 20000 دستگاه خودروي فرسوده با استفاده از سياست تشويقي و تخفيف در سود بازرگاني واردات قطعات منفصله خودرو ( CKD )، به خودروسازان از رده خارج خواهد شد.  

 

 1. محور سوم حمل و نقل عمومي

به موجب بررسي هاي انجام شده تاكسي ها و ساير وسايل نقليه عمومي سهم عمده اي در آلودگي هواي شهر تهران دارند. تغيير سوخت از بنزين و گازوييل به گازطبيعي و CNG سوزكردن ناوگان حمل ونقل عمومي طبق مصوبة شمارة 75660/ت20711 هـ مورخ 12/7/1378 و بند 2 نوزدهمين صورتجلسه شورايعالي حفاظت محيط زيست مورخ 9/9/1379، مؤثرترين گام مهم در راه كاهش آلودگي اين خودروها خواهد بود.

الف افزايش 1700 دستگاه اتوبوس CNG  سوز در ناوگان حمل ونقل تهران

اين موضوع در چند جلسه هيأت وزيران مطرح گرديد و متأسفانه به نتيجه مطلوب نرسيد. زيرا به علت پايين بودن قيمت بليط اتوبوس هاي شركت واحد، امكان جبران هزينه از محل فروش بليط وجود ندارد و از طرف ديگر دولت اين اعتبارات را از محل بودجه عمومي كشور نپذيرفته است .

 

ب - بهبودسيستم حمل ونقل عمومي بخصوص حمل ونقل ريلي

        راه اندازي بخش هايي از خطوط 1 و2، مهمترين اقدامات انجام شده در اين راستاست و راه اندازي بخش هايي از ساير خطوط به ويژه خط 4 از جمله اقدامات ضروري اين بخش است .

 

 1. محور چهارم سـوخــت

استفاده از سوختهاي جايگزين، اصلاح كيفيت سوختهاي فعلي و صرفه جويي در مصرف انواع سوخت مي تواند نقش حياتي در كنترل و كاهش آلودگي هواي تهران داشته باشد. لذا طبق مصوبة فوق الذكر اقدامات ذيل انجام پذيرفت:

الف - اصلاح كيفيت سوختهاي قبلي

توزيع بنزين بدون سرب

يكي از ملزومات اصلي كاهش آلودگي هوا، حذف سرب از آلاينده هاي شهر تهران بود . بنابراين از روز 29دي ماه 1380 بنـزين تـوزيع شـده در شـهرتهران بنزين بدون سرب است و با برنامه ريزي هاي انجام شده از ابتداي سال 81، بنزين مصرفي كل كشور از نوع بدون سرب توزيع مي شود. اين سوخت امکان ارتقاء استانداردهاي زيست محيطي را در بخش خودروهاي سواري به استانداردECE.R-83 فراهم نمود.

حذف سرب از بنزين= حذف 5 تن سرب از آلودگي هوا

توزيع بنزين سوپر

توزيع بنزين سوپر جهت استفاده خودروهاي جديد در برخي جايگاههاي سوخت رساني در تهران، اين ميزان توزيع بسيار کم است و ضرورت دارد در تمام شهرهاي بزرگ کشور بنزين سوپر توزيع شود. در ضمن قيمت بنزين سوپر و معمولي نبايد اختلاف زياد داشته باشد تا دارندگان خودروهاي جديد حتماً بنزين سوپر مصرف کنند.

افزودني هاي مجاز به بنزين بدون سرب

   با توجه به سرب زدايي از بنزين، افزودني هاي مجاز (‌ MTBE ) از سوي وزارت نفت مورد استفاده قرارگرفت كه قراراست درداخل كشور ( در پتروشيمي بندر امام ) نيز توليد شود.   توزيع بنزين سوپر با اكتان بالا علاوه بر بنزين معمولي نيز يك ضرورت است، همچنين ++++++++++++ استاندارد سازي بنزين از نظر ساير تركيبات بايد در برنامه قرارگيرد .

توزيع گازوئيل كم گوگرد

    گازوئيل كم گوگرد ( كمتر از PPM 500 ) از اواسط سال 1379 در پالايشگاه تهران تهيه و در اختيار شركت واحد اتوبوسراني تهران قرارگرفت . توزيع اين نوع گازوئيل براي شركت واحد در سال 80 به طور 100درصد انجام گرفت . و پيشنهاد مي شود كه براي ساير وسايل نقليه نيز به كار گرفته شود .

     شايان توجه است كه اين اقدام در نظر است براي 7 شهر آلوده كشور به اجرا گذاشته شودو درحال حاضر در شهرهاي شيراز و اصفهان به مورد اجرا گذاشته شده است .

استاندارد كردن گازوئيل 

توزيع سوخت با رعايت استاندارد هاي قابل قبول بين المللي از ضروريات است. با احداث واحدهاي جديد گوگردزدايي گازوئيل، ميزان گوگرد اين محصول را مي توان به ppm 50 كاهش داد. لذا پيشنهاد مي شود اين نوع گازوئيل تا سال 1384 در كل كشور توزيع گردد.

 

 

استاندارد گاز طبيعي

تعيين استانداردهاي مربوط به اتوبوس و ميني بوس با سوخت گاز طبيعي از جمله ضروريات طرح گاز سوز كردن و اصلاح كيفيت سوخت مي باشد .

جايگاه سوخترساني گاز طبيعي

جايگاه هاي سوخت رساني گاز طبيعي که در ماه هاي گذشته گلوگاه شده بود در حال حاضر به ميزان کافي ساخته شده و يا در حال ساخت است . تعداد جايگاههاي سوخترساني گازطبيعي7 جايگاه مي باشد. (3 جايگاه در پارکينگهاي شرکت واحد ،2 جايگاه در داخل شرکتهاي ايران خودرو و تاکسيراني و 2 جايگاه عمومي )

در ديماه سال 1382کلنگ احداث100 جايگاه در کل کشور به زمين زده شده است.

 

ب - استفاده از سوختهاي گازي جايگزين

 گاز سوز كردن اتوبوس ها و ميني بوس ها

 - توليد حدود 1000 دستگاه اتوبوس گازسوز جديد ( توسط شرکت ايران خودرو ديزل ،   شهاب خودرو ) و آمادگي براي توليد 2000 دستگاه درسال

 اين برنامه اخيراً فعال شده است . علاوه بر اتوبوس هاي فوق حدود 200 دستگاه اتوبوس توسط شرکت واحد                گاز سوز   شده و حال کار است . لذا تعداد اتوبوس هاي گاز سوز شرکت واحد حدود 750 دستگاه است .

جهت جايگزيني ميني بوسهاي فرسوده ديزلي با ميني بوسهاي گازسوز قرارداد800 دستگاه ميني بوس گازسوز با شرکت زامياد منعقد گرديده( توان توليد سالانه1800 دستگاه) که تا پايان سال جاريبالغ بر 200 دستگاه آن جايگزين ميني بوسهاي فرسوده ديزلي مي شوند.

 

 گازسوز كردن خودروهاي سواري

- برنامه ريزي براي استفاده از 15000 دستگاه تاکسي گازسوز توسط وزارت کشور :

تاکنون فقط چند صد دستگاه که عمدتاً کيت گاز ندارند بکار گرفته شده و لذا نسبت به برنامه عقب است .

 

 1. محور پنجم ـ معاينه فني

معاينه فني خودروها ساده ترين، ضروري ترين و كم هزينه ترين روش جهت افزايش ايمني خودروها، كاهش آلودگي هوا و صرفه جويي در مصرف سوخت مي شود . در ارتباط با اين محور، كميتة سه نفره شامل نمايندگان شهــرداري تهران ، راهنمايي و رانندگي نيروي انتظامي وسازمان حفاظت محيط زيست تشكيل شده و تفاهم نامه اي در 9 بند درخصوص نحوه اجراي برنامه معاينه فني تنظيم و مورد تاييد قرارگرفت .

الف - برنامه ايجاد مراكز معاينه فني خودرو

 

 

 احداث شش مركز مكانيزه معاينه فني

       در حال حاضر 6 مركز مكانيزه معاينه فني به بهره برداري رسيده است و مركز هفتم در دست احداث است. ظرفيت فعلي مراكز معاينه فني خــودرو 5000 خــودرو در روز مي باشد. در صورت اجراي كامل اين برنامه علاوه بــر صرفه جويي 15درصد معادل سالانه حدود 000/000/500 ليتر در مصــرف سوخت شهر تهران، آلاينده هاي خروجي ازاگزوز نيز به طور ميانگين در سال اول تا حدود 50 درصد كاهش خواهد يافت.

 

 اقدامات در دست بررسي

¨        احداث سه مركز معاينه فني جهت خودروهاي سنگين با تخصيص اعتبار لازم .

¨        اتخاذ سياست واحد در مورد مشاركت بخش خصوصي در احداث مراكز مكانيزه معاينه فني خودروها ( سبك و سنگين )

¨       مشاركت خودروسازان درخصوص احداث مراكز معاينه فني خودروها

¨        اعلام برنامه زمانبندي جلوگيري از تردد خودروهاي سبك ( مشمول بند 1 مصوبه هيات وزيران 31/2/79 )

 

 1. محور ششم مديريت ترافيك

                مديريت ترافيك نحوه تردد خودروها در شهر و نوع استفاده از معابر و زمان بندي، بهره برداري از آنها در روان شدن ترافيك،‌ در كاهش يا انتشار انواع آلاينده هاي ناشي از تردد خودروها موثر مي باشد. در مديريت ترافيك، اجراي موارد ذيل مدنظر قرارگرفت :

الف - سياست پارك خودرو

طبق برنامه 13 هزار عدد پاركومتر ( تامين اعتبار 62ميليارد ريال ) مورد نياز است كه تاكنون 2500 عدد پاركومتر نصب شده و توسط راهنمايي و رانندگي تحت كنترل مي باشد. مشكل عمده در اين اقدام اخذ تسهيلات بانكي است . لازم به يادآوري است كه به علت عدم وجود سياست درست در پارك خودروها، سطح قابل توجهي از خيابان هاي شهر به پارك طولاني مدت خودروها اختصاص يافته و يك دوم تا يك سوم خيابان ها را غيرقابل استفاده كرده است. همچنين به علت اشغال باند سمت راست خيابان خودروهايي كه نياز به توقف كوتاه مدت مثلاً براي سوار و پياده كردن مسافر دارند، ناچار در باند دوم متوقف مي شوند كه باعث راه بندان مي گردد.

ب - چراغهاي راهنماي هوشمند

طبق برنامه مي بايد 350 عدد چراغ هوشمند ( تأمين اعتبار 24 ميليارد ريال ) نصب گردد. تا تيرماه سالجاري 11 درصد پيشرفت فيزيكي داشته و 50 درصد اعتبار 24 ميليارد ريالي تامين شده است.  

 

 محور هفتم ـ آموزش

            آگاهي عمومي و آموزش يكي ازعوامل مهم موفقيت كارهاي اجرايي براي كاهش آلودگي هواي تهران مي باشد . ازجمله اين برنامه ها مي توان به برگزاري جلسات اطلاع رساني به مناسبت روز هواي پاك و تشكيل كميته اطلاع رساني براساس برنامه نظام مند اشاره نمود. اين برنامه به شرح ذيل مي باشد :

¨     برقراري ارتباط با دستگاههاي ذيربط كه در برنامه جامع كاهش آلودگي هواي تهران داراي وظيفه هستند و در جهت انتشار اقدامات انجام شده و شرح آن به مردم، اطلاع رساني از طريق صدا وسيما و مطبوعات و مصاحبه هاي حضوري با خبرنگاران

¨      تهيه جزوات آموزش و اطلاع رساني براي محورهاي هفت گانه برنامه جامع طبق سفارش ودرخواست دستگاه هاي اجرايي

¨     برگزاري جلسات هماهنگي با نمايندگان تام الاختيار دستگاه هاي اجرايي كشور از جمله راهنمايي و رانندگي تهران، وزارت كشور، وزارت صنايع ومعادن، سازمان صدا وسيما، وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشكي، وزارت نفت و سازمان حفاظت محيط زيست به رياست معاونت محترم محيط زيست انساني سازمان

¨       برگزاري جلسات اطلاع رساني با حضورخبرنگاران به صورت ميزگرد و پرسش و پاسخ

¨      ارائه مقالات تخصصي به مطبوعات و مجلات تخصصي كشور در رابطه با محورهاي برنامه جامع

¨      هماهنگي با سياستهاي جاري مسئولين كشور براي گسترش اطلاع رساني به مردم براي اقدامات در دست انجام

¨      هماهنگي با كميته اجرايي كاهش آلودگي هواي تهران وايجاد ارتباط بااعضاءكميته وانجام كارهاي ذيربط

¨      پاسخ به سوألات مردم و جلب نظرات سازنده براي پيشبرد برنامه و ارسال آن به دستگاه هاي ذيربط جهت اقدام

¨       انتشار مستمر اطلاعيه ها آگهي ها در مطبوعات

¨      پخش اطلاعيه ها و تيزرهاي متعدد از راديو پيام

¨      پخش اطلاعيه ها و تيزرهاي متعدد از شبكه هاي مختلف صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران از آن جمله مي توان به موارد زير اشاره نمود:

-         پخش ويدئو كليپ در آرزوي هواي پاك از شبكه 4 و 5 صدا وسيما

-          برقراري تفاهم نامه با شبكه آموزش صدا و سيما در خصوص تهيه برنامه هاي آموزشي در جهت آموزش همگاني و بهينه سازي مصرف انرژي

-          عقد قرارداد با شبكه 2 آموزش جهت تهيه 13 قسمت برنامه با عنوان نگرشي بر روند كاهش آلودگي هوا

 

 

 

 

 

¨      ساير اقدامات و نكات ( خارج از برنامه جامع )‌

جلوگيري ازتردد خودروهاي دودزا در سطح شهر تهران

        ·    اين اقدام با هماهنگي و تشكيل جلسات با همكاري سازمان حفاظت محيط زيست، قوه قضاييه و نيروي انتظامي صورت پذيرفت ولي مشكلاتي از قبيل كافي نبودن تجهيزات و امكانات پرسنلي جهت اعمال قانون و فرسوده بودن خودروهاي در حال تردد، روند پيشرفت كار را كند نموده است .

            ·      انجام مراحل احداث مراکز مکانيزه معاينه فني در هفت شهر آلوده و کرج با تعداد 100 خط.

گاز سوز كردن صنايع و منابع خانگي ـ تجاري

·      طرحهايي جهت بهينه سازي و مصرف سوخت در حال بررسي است .

استفاده از گاز طبيعي

·    مصرف گاز طبيعي تا پايان 1380 به رقمي بالغ بر 33 ميليون نفر مصرف كننده افزايش يافته است . اميد است استفاده از اين نوع سوخت پاك روند رو به رشدي داشته باشد.

 

ضرورت ها 

گسترش حمل ونقل عمومي ( مترو و اتوبوس گازسوز )

 1. تقويت نيروي انتظامي جمهوري اسلامي ( راهنمائي و رانندگي ) و برخورد جدي با آلوده کننده ها
 1. تسريع در گوگرد زدائي از گازوئيل
 1. احداث مراکز مکانيزه معاينه فني در شهرها باتوجه به ظرفيت خودروهاي در حال تردد
 1. حذف يارانه انرژي ( بنزين ) و کم کردن فاصله قيمت بنزين معمولي و سوپر
 1. تعيين قيمت گازطبيعي در حد انگيزش
 1. خودروهاي فرسوده بايد از رده خارج شوند .

 

 شهر شيراز

¨      وضعيت برنامه جامع شهر شيراز

 محور اول: خودروهاي مستعمل

1-1- اقدامات اجرائي پيش بيني شده

- تعويض کاربوراتور

- استفاده از مبدلهاي کاتاليزوري

- بالا بردن سطح کيفي خودروها

 

 

 

 

 

 1. محور دوم: حمل ونقل عمومي

2-1- اقدامات اجرائي پيش بيني شده

- اتوبوسها و ميني بوسهاي درون شهري

- تاکسي ها

2-2- اقدامات انجام شده (سال 82-83)

- تاکسي ها:

الف: کل تاکسي هاي موجود: 5000 دستگاه

- تعداد تاکسي هاي داراي کيت  LPG: 2350

- تعداد تاکسي هاي داراي کيت  CNG: 2350

- تعداد تاکسي هاي فاقد کيت: 1600

- 440 دستگاه سمند مجهز به CNG جايگزين خودروهاي فرسوده شده که از اين تعداد 200 دستگاه در حال حاضر درناوگان فعال هستند .

ب : تعداد تاکسي هاي موقت : 2370

- تعداد تاکسي هاي موقت داراي CNG : 236

- تعداد تاکسي هاي موقت داراي LPG : 147

- ومابقي فاقد کيت

- بر اساس آخرين اطلاعات ثبت شده خروج خودروهاي فرسوده عمومي تاکنون 4 نمايندگي ايران خودرو 647 پرونده تشکيل داده اند که با 135 مورد موافقت نهايي به عمل آمده و 4 نمايندگي سايپا 237 پرونده تشکيل داده و از اين ميان 67 مورد موافقت گرديده است . ضمناً براي 240 دستگاه تا 2 ماه آينده پرونده تشکيل خواهد شد و نيز در برنامه آينده خروج بيش از 2000 دستگاه پيش بيني شده است .

ج : ناوگان اتوبوس ها و ميني بوس ها

- اتوبوس و ميني بوس با سوخت CNG نداريم .

- تعداد کل اتوبوس ها : 772

- اخيراً در برنامه جايگزيني اتوبوسها 141 دستگاه جايگزين شده ضمناً 551 دستگاه ميني بوس بالاي 15 سال وجود دارد .

- مترو هم اکنون فاز اول آن 70 درصد پيشرفت داشته است .

د : تهيه و اجراي طرح ساماندهي خودروهاي شخصي ، مسافري در شهر شيراز

و : تعداد خودروهاي دودزاي متوقف شده : 2200 در سالهاي 1382 و 1383

 

 1. محور سوم: معاينه فني

3-1- اقدامات اجرائي پيش بيني شده

- ايجاد مراکز مکانيزه معاينه فني خودرو

3-2- اقدامات انجام شده (سال 82-83)

- تعداد مراکز معاينه فني فعال : 7 ايستگاه

- تعداد مراکز خودروهاي ديزلي فعال : 1 ايستگاه

- برنامه آينده : يک مرکز مکانيزه با 5 خط فعال در حال راه اندازي است که بزودي افتتاح خواهد شد .

- تعداد خودروهاي معاينه شده : 45000 دستگاه

- تعداد سنجش گازهاي خروجي از اگزوز خودروهاي مزايده اي :   2946 خودرو

3-3- اعتبارات هزينه شده (ميليون ريال):14000

 

 1. محور چهارم : افزايش فضاي سبز سرانه استان به استاندارد 15 مترمربع

4-1- اقدامات اجرايي پيش بيني شده

- 2000 هکتار در غرب شيراز در دست اجراست .

- 180 هکتار در جنوب شيراز در دست اجراست .

- 1200 هکتار در پارک نور واقع در شمال شيراز

4-2- اقدامات انجام شده (سال 82-83)

- 5000 هکتار در سايت زباله شهر شيراز که کار 1200 هکتار آن به پايان رسيده است .

4-3- اعتبارات هزينه شده (ميليون ريال): 5000

 

 1. محور پنجم : بهبود سوخت ( بنزين و گازوييل )

5-1- اقدامات اجرايي پيش بيني شده

- توزيع گازوييل با گوگرد کم در بين کليه اتوبوس هاي درون شهري

5-2- اقدامات انجام شده (سال 82-83)

- تعداد جايگاه هاي CNG : 1 جايگاه موجود مي باشد که فعلاً جوابگو نيست .

- تعداد جايگاه هاي LPG : 2 جايگاه

- تعداد جايگاه هاي عرضه گازوييل کم گوگرد : 1 جايگاه جهت اتوبوس هاي شهري

- تعداد جايگاه هاي CNG در حال اجرا : 5 ايستگاه در شيراز و مجموعاً 7 ايستگاه در کل استان

- تعداد خودروهاي معاينه شده : 45000 دستگاه

- تعداد سنجش گازهاي خروجي از اگزوز خودروهاي مزايده اي : 2946 خودرو

5-3- اعتبارات هزينه شده (ميليون ريال):1000

 

 1. محور ششم : آموزش و فرهنگ سازي

6-1- اقدامات اجرايي پيش بيني شده

- آموزش کاردانان و کارشناس ناپيوسته براي مراکز معاينه فني

- آموزش کارداني علمي کاربردي گاراژها

- آموزش مأمورين راهنمايي و رانندگي

- آموزش همگاني

6-2- اقدامات انجام شده (سال 82-83)

 - برنامه راديويي مردم و محيط زيست به طور هفتگي و زنده

- اجراي برنامه آموزش زيست محيطي به صورت هفتگي براي کودکان تحت پوشش بهزيستي

- ارائه پيامهاي آموزشي در برنامه پيام

- شبکه پيام راديو محلي شيراز حاوي پيامهاي مرتبط با محيط زيست به ويژه آلودگي هوا

- آموزش مستمر موضوعات مرتبط به آلودگي هوا در سطوح مقاطع مختلف آموزشي شيراز و استان

- آموزش مسائل آلودگي هوا مربيان بهداشت سراسر کشور و همچنين مربيان بهداشت مدارس شهرستان شيراز

- آموزش مسائل مرتبط با آلودگي هوا و کنترل آن به کارشناسان شرکت نفت

- آموزش 20 مدرس راهنمايي و دبيرستان در دي 1383 در رابطه با آلودگي هوا

- تهيه مستمر بروشور و کاتالوگ در رابطه با مسائل زيست محيطي و توزيع در ميان اقشار مختلف

6-3- اعتبارات هزينه شده (ميليون ريال): 2500

محور هفتم : مديريت و ترافيک

7-1- اقدامات اجرايي پيش بيني شده

- سياست توقف خودروها در معابر

- چراغ هاي راهنمايي هوشمند

7-2- اقدامات انجام شده (سال 82-83)

- تعداد کل خودروهاي در حال تردد در شيراز : 350000

- تعيين محدوده ممنوعيت تردد خودروها در زمان اضطرار آلودگي هوا و اينورژن

- تعيين محدوده طرح ترافيک شهر شيراز

- احداث حلقه هاي روانسازي ترافيک و تقاطع هاي غير مسطح

- نصب چراغ هاي فرمانده در چهارراه ها

- نصب 5 عدد دوربين نظارت تصويري جهت کنترل وضعيت ترافيک

- راه اندازي 5 عدد چراغ فرماندهي مجهز به سيستم هوشمند مرکزي رو به پايين

7-3- اعتبارات هزينه شده (ميليون ريال):3000

 

ساير اقدامات :

-        تجهيز دستگاه هاي موجود جهت اندازه گيري آلودگي هوا

-        تهيه و تجهيز آزمايشگاه در رابطه با آلودگي هوا

-        اقدامات انجام شده در خصوص صنايع و کارگاه هاي آلاينده داخل شهر شيراز

-        برگزاري کارگروه هاي مرتبط

 

 

- شهر کرج

 

 استان خراسان

¨      وضعيت برنامه جامع شهر مشهد 

-  انجام مطالعات اين طرح در تاريخ 15/11/1380 بر اساس شرح خدمات مورد تائيد سازمان محيط زيست-دفتر بررسي آلودگي هوا

-  تصويب کليات برنامه در شوراي برنامه ريزي استان، در مورخ 31/2/1382   هيات محترم وزيران

- بررسي و تصويب شرح خدمات برنامه در شوراي برنامه ريزي و توسعه استان صورت پذيرفت و مدت زمان اجراي برنامه از شش ماه تا 14 سال بسته به نوع پروژه متفاوت است . کل اعتبار پيشنهادي براي اجراي برنامه 000/190/615/909/5 ريال مي باشد .

   

اقدامات در دست اجرا

1-1-   توسعه خطوط قطار شهري

-    خط يک در شرف تکميل و مسير خطوط 2 و 3 در دست مطالعه مي باشد .

 2-1-   افزايش وسائط حمل ونقل عمومي

-     اتوبوسهاي گازسوز در ناوگان اتوبوسراني قرار گرفته است .

 2-2-     تغيير سوخت واحدهاي صنعتي به گازطبيعي ، برق و سوختهاي فسيلي با گوگرد پايين

-      گازرساني به کوره هاي آجر و آهک شهر مشهد و صنايع آسفالت و گچ و ساير صنايع

 2-3-   مکانيابي صنايع جديد تغيير مکان صنايع با آلودگي زياد و غيرقابل دفع

-      در قالب شهرکهاي صنعتي ، تجمع شهرک هاي صنعتي و انتقال صنايع مزاحم در حال انجام است .

 2-4-   استفاده از تجهيزات کنترل کننده و کاهش دهنده آلودگي هوا در منابع ثابت

- صنايع گچ به سيستم بگ فيلتر مجهز شده و يا در حال انجام است .

 2-5-   ايجاد و توسعه مراکز معاينه فني خودرو

-      شش خط معاينه فني در حال فعاليت مي باشند

 2-6-   احداث جايگاه هاي توزيع گازطبيعي CNG

-      تا پايان سال 1383 تعداد 17 جايگاه فعال خواهند شد .

 2-7-   نصب کيت گازسوز بر روي خودروها

-      در حال حاضر 3 مرکز در مشهد نسبت به نصب کيت فعال هستند

 2-8-   گازسوز نمودن خودروها

-      هم اکنون کليه تاکسي ها و تعدادي از تاکسي سرويس ها گازسوز هستند .

 2-9-    راه اندازي راديو پيام

-         راديو پيام راه اندازي شد .

 

اجرای طرح جامع مدیریت سواحل و تالاب ها

در کنار سایر اقدامات محیط زیستی برای کاهش آلودگی هوا

 

 کاهش آلودگی هوای کلانشهرها، مهار و تثبیت ریزگردها با منشاء داخلی و تأمین و تخصیص حقابه های زیست محیطی تالاب ها، دریاچه ها و رودخانه های کشور، مدیریت صحیح و پاکسازی پسماندهای کلانشهر و شهرهای اولویت دار شمال کشور، انجام بررسی لازم به منظور احیاء تالاب های هامون، بختگان، شادگان، هورالعظیم، گاوخونی و همچنین پیگیری احیاء دریاچه ارومیه، پایش دائمی سوخت توزیعی در کلانشهر تهران و شهرستان کرج، انعقاد قرارداد همکاری با سازمان جایکا (کشور ژاپن) به منظور اجرای طرح مدیریت جامع محیط زیستی در سواحل استان هرمزگان، تهیه و تدوین برنامه پایش سموم در آب و خاک مناطق مختلف کشور، همکاری در تهیه و تدوین لایحه کمک به ساماندهی پسماندها، با اولویت استان های شمالی و کلانشهرها  از دیگر اقدام های صورت گرفته در صد روز نخست فعالیت دولت دوازدهم هستند.  

 • طرح و پیگیری معضل گرد و غبار به عنوان مشکل منطقه‌ای و جهانی و اخذ سه مصوبه از سازمان ملل برای مقابله با آن، تصویب آئین‌نامه «آمادگی و مقابله با آثار زیانبار پدیده گرد وغبار»،تجهیز ۵۰ ایستگاه کیفی هوای محیطی کشور با نصب و راه‌اندازی ۵۰ دستگاه آنالایزر ذرات ۲.۵ PM جهت ارتقای پایش ذرات معلق و دریافت اطلاعات برخط ذرات کمتر از دو و نیم میکرون در ایستگاه‌های پایش کیفی هوای ۳۱ استان کشور، شناسایی کانون‌های بحرانی داخلی و خارجی گرد و غبار در ایران، ایران ۲.۸ میلیون هکتار، عراق ۸ میلیون هکتار و عربستان ۱۱ میلیون هکتار از دیگر اقدامات حفاظت سازمان محیط زیست در حوزه گرد و غبار است که در راستای کاهش و کنترل آلودگی هوا گام برداشته است.

تشکیل کمیته‌های استانی در استان‌‌های دارای منشاء و تحت تاثیر طوفان‌های گردوغبار به ریاست استانداران به منظور مدیریت بحران و ارایه پیشنهادات اجرایی در زمان وقوع طوفان‌ها و تهیه طرح‌‌های کاهش آسیب‌‌پذیری، تدوین سند ملی منشاء گرد وغبار داخلی در سطح ملی با استفاده از اطلاعات زمینی و ماهواره‌ه‌ا جهت شناخت کانون‌های فعال فعلی و پتانسیل‌هایی که در آینده امکان فعال شدن دارند، تصویب برنامه عمل دستگاه‌‌ها در استان خوزستان در زمینه مقابله با طوفان‌‌های گرد وغبار و کنترل آن‌ها در هیات دولت و تصویب ۱۰۰۰ میلیارد برای اجرایی شدن مصوبه از دیگر اقدامات معاونت محیط زیست انسانی برای مقابله با پدیده گرد و غبار است.

همچنین مشارکت نزدیک با UNEP در تدوین گزارش Global Assessment of Dust Storm با برجسته کردن آسیبی که از کشورهای اطراف به جمهوری اسلامی ایران وارد می شود به منظور ارائه در اجلاس ۷۱ مجمع عمومی سازمان ملل توسط دبیرکل، در راستای مقابله با تشدید طوفان‌های گرد وغبار در مناطق مختلف و تصویب قطعنامه دوم در اجلاس ۷۱ مجمع عمومی سازمان ملل با مفاد مشروح‌‌تر در مورد ضرورت مشارکت کشورها، تاکید بر زیانبار بودن این پدیده در عین فرامرزی بودن و تاکید بر مشارکت مالی کشورها از مهمترین اقدامات سازمان حفاظت محیط زیست در ابعاد بین‌المللی گرد و غبار است.
 

اقدامات دیگر معاونت انسانی در راستای کاهش آلودگی هوای کلان شهرها

در سومین جلسه کمیته تخصصی سوخت که به میزبانی معاونت انسانی سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، مقرر شد شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی از تاریخ 1397/03/01، سوخت دیزل با کیفیت یورو 4 را در تمام راه های مواصلاتی کشور برای صاحبان این خودروها در دسترس قرار دهد.نظارت مداوم بر سوخت توزیعی در جایگاه های ارائه کننده سوخت دیزل یورو 4 و نمونه برداری از این سوخت برای سنجش پارامترهای مختلف نیز به صورت مشترک توسط سازمان حفاظت محیط زیست و شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی صورت خواهد گرفت. توزیع سوخت دیزل یورو 4 در کلانشهرهای کشور با هدف ارتقای کیفیت هوا در دولت یازدهم آغاز شد.

در تاریخ  1396/11/23جلسه تخصصی کمیسیون زیربنایی، صنعت و محیط زیست به منظور بررسی تبصره 3 ماده 17 قانون هوای پاک تشکیل گردید. به موجب این ماده همه بهره‌برداران منابع ثابت آلوده‌کننده هوا ملزم به رعایت حدود مجاز انتشار آلاینده‌ها در موتورخانه‌ها و سامانه‌های احتراقی خود هستند. در این جلسه ضمن نهایی نمودن تمامی مواد آیین نامه این ماده قانونی، مقرر گردید در صورتی که پیشنهادات جدیدی از سوی حاضرین تا هفته بعد ارائه گردد مجدداً در کمیته فنی طرح شود.

در تاریخ 1396/11/24جلسه تخصصی جهت بررسی ماده 8 قانون هوای پاک تشکیل گردید. به موجب این ماده همه اشخاص حقیقی و حقوقی مالک وسایل نقلیه موتوری اعم از سبک، نیمه سنگین، سنگین، موتورسیکلت مکلفند وسایل نقلیه خود را پس از رسیدن به سن فرسودگی از رده خارج کنند و مسؤولیت خود را از این جهت نزد یکی از موسسات بیمه داخلی تحت نظارت بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران بیمه کنند. در این جلسه بیمه مسئولیت خودروها تا سن فرسودگی و نیز سن فرسودگی خودرو بررسی گردید و مقرر شد پس از اعلام نظر مجدد بر روی سن خودروهای فرسوده، نتایج به کمیسیون زیربنایی اعلام گردد.
 

1396/11/04
تاریخ
صورتجلسه
بیست و پنجمین جلسه کارگروه ملی کاهش آلودگی هوا
15:00
زمان
سالن جلسات سازمان حفاظت محیط زیست
مکان

دستور جلسه : بررسی عملکرد دستگاه ها موضوع مصوبه مورخ 93/2/10 و 95/4/2 هیات محترم دولت  
حاضرین :
دستگاه
سمت
نام و نام خانوادگی
ردیف
سازمان حفاظت محیط زیست
معاون رئيس جمهور
جناب آقای عیسی کلانتری
سازمان حفاظت محیط زیست
معاون انسانی
آقای مسعود تجریشی
سازمان حفاظت محیط زیست
رئیس مرکز هوا
آقای مسعود زندی
سازمان حفاظت محیط زیست
کارشناس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم
آقای محمد مظهری
سازمان حفاظت محیط زیست، استان تهران
معاون
جناب آقای محمد رستگاری
سازمان حفاظت محیط زیست
دستیار ستادی
سرکارخانم زینب رفیعی
شورای شهر تهران
کمیسیون سلامت و محیط زیست
سرکار خانم زهرا صدراعظم نوری
صدا و سیما
قایم مقام روابط عمومی
آقای حسین سفاری
سازمان ملی استاندارد ایران
مدیر کل انرژی و محیط زیست
سرکارخانم پریچهر قزلباش
وزارت ارتباطات ، سازمان تنظیم مقررات
مدیر کل  استاندارد
آقای گرشاسب جمشید نژاد
سازمان هواشناسی کشور
معاون توسعه و پیش بینی
آقای علی عابدینی
سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای
مشاور عالی و مدیر نوسازی
آقای صدراله بمانا
سازمان بهینه سازی مصرف سوخت
قائم مقام مدیر عامل
آقای رضا شادرخ راد
سازمان بهینه سازی مصرف سوخت
قائم مقام مدیر بهینه سازی انرژی در ساختمان
آقای محمد میرزایی
پلیس راهور ناجا
رئیس اداره فنی مهندسی
جناب سرهنگ زارع
شرکت پالایش و پخش
مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید
آقای سعید مداح مروج
معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری
دبیر ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی
آقای سیروس وطنخواه مقدم
معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری
معاون بهره وری انرژی و محیط زیست
آقای امیر حسین میرآبادی
وزارت کشور
معاون سازمان شهرداری ها
آقای هیربد معصومی
سازمان برنامه و بودجه
معاون دفتر
آقای حمید حسین پور
ستاد سوخت
معاون
آقای غلامرضا احمدی
وزارت آموزش و پرورش
مشاور شورای عالی
آقای عزا اله فولادی
وزارت صمت
مدیر کل
آقای امیر حسین قناتی
شرکت کنترل کیفیت هوا
قائم مقام مدیر عامل
جناب آقای شهید زاده
دبیرخانه پیگیری مصوبات کاهش آلودگی هوا
کارشناس
سرکار خانم سارا لطیفی
دبیرخانه پیگیری مصوبات کاهش آلودگی هوا
کارشناس
سرکار خانم مهسا صفی
دبیرخانه پیگیری مصوبات کاهش آلودگی هوا
کارشناس
آقای بهزاد اشجعی
غایبین:
نمایندگان : وزارت بهداشت،وزارت نیرو، مجلس، استانداری تهران
اهم مباحث مطرح شده :  
 •  با عنایت به تصویب قانون هوای پاک و عدم ارائه آیین نامه ظرف مدت تعیین شده با تصمیم هیئت دولت مقرر گردید در حال حاضر تا تصویب آیین نامه جدید آیین نامه های موجود ملاک عمل قرار گیرند.
 • سازمان و تمامی نهاد ها و دستگاه های مرتبط موظف هستند حداکثر تا پایان بهمن ماه سال جاری آیین نامه جدید را تهیه و جهت تصویب در اختیار هیئت دولت قرار دهند.
 • نتایج پایش سازمان و نیز آمارهای ارائه شده توسط وزارت صمت نشان دهنده وضعیت بسیار بد توزیع سوخت گازوئیل در کشور بوده و وزارت نفت عملا به تعهدات خود مطابق با مصوبات عمل نکرده است.
 • آمار ارائه شده از سوی وزارت صمت از 53 جایگاه نمونه برداری شده نشان می دهد؛ سی جایگاه با گوگرد بالایppm 7000 ، ده جایگاه با گوگرد بالای ppm6000 ، سه جایگاه با گوگرد بالای ppm5000 ، دو جایگاه با گوگرد بالای ppm4000 ، دو جایگاه با گوگرد بالای ppm3000 و پنج جایگاه با گوگرد بالای ppm1000 بالاترین میزان گوگرد در جایگاه اختصاصی آزادگان تهران با میزان ppm9070
 • سازمان موظف است به دولت و ملت به طور شفاف واقعیت ها و عملکرد دستگاه ها در خصوص برنامه عمل کاهش آلودگی هوا گزارش نماید.
 • از تولید خودروهای غیر استاندارد با توجه به قانون هوای پاک جلوگیری به عمل خواهد آمد.
 •  از وزارت نفت تقاضا داریم به صورت شفاف در خصوص انجام تعهدات مندرج در مصوبات هوای پاک و توانایی تولید و توزیع سوخت استاندارد (بنزین و خصوصا گازوئیل) توضیح فرمایند.
 • با توجه به جدی بودن مساله کم آبی و آلودگی هوا ، مقام معظم رهبری هیچ گونه اغماض و کم کاری را از طرف دستگاه های مسئول نمی پذیرند.
 • ارائه گزارش صادقانه و شفاف به رهبری و ریاست جمهور از وظایف سازمان حفاظت محیط زیست می باشد.
با توجه به فرمایش ریاست محترم جمهور مبنی بر جایگزینی دویست هزار دستگاه کامیون فرسوده طی سه سال آینده ، با توجه به وضعیت سوخت گازوئیل تولیدی تحقق این وعده عملا امکان پذیر نمی باشد.
معاون محترم محیط زیست انسانی سازمان :
 • مورخ 96/10/24 مقرر گردید دبیرخانه کارگروه ملی کاهش آلودگی هوای کلانشهر ها در محل سازمان حفاظت محیط زیست ادامه فعالیت دهد.
 • مطابق دستورریاست محترم سازمان عملکرد تمامی دستگاه ها در خصوص مصوبه ها پس از بررسی به صورت هفتگی و شفاف در سایت سازمان قرار گیرد و گزارش ها به رییس جمهور ارائه گردد.
 • نتایج آنالیز ، نمونه گیری ها و پایش انجام شده به صورت رندوم توسط سازمان نشان می دهد وزارت نفت در خصوص اجرای مصوبه های 10/2/93 و 2/4/95 خصوصا در زمینه تولید گازوئیل استاندارد به تعهدات خود عمل نکرده است.
بالا بودن میزان گوگرد در گازوئیل عملا باعث تخریب فیلتر دوده خواهد شد.
سرپرست محترم  مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم:
 • شرکت کنترل کیفیت هوا با کمک شهرداری تهران اقدام به نصب فیلتر دوده بر روی 50 دستگاه اتوبوس نموده است که می توان برای اتوبوس های با استاندارد یورو3 و بالاتر این کار را ادامه داد. (درصورت تامین سوخت استاندارد)
نماینده وزارت نفت (شرکت ملی پخش و پالایش) :
 • مصرف روزانه بنزین در کشور هشتاد میلیون لیتر ، تولید بنزین یورو4 تقریبا چهل میلیون لیتر در روز می باشد.
 • با وارد مدار شدن پالایشگاه ستاره خلیج فارس از آذر ماه 1396 روزانه دوازده میلیون لیتر به تولید بنزین یورو 4 اضافه شده است.
 • عدم وجود بالانس بین تولید و مصرف خصوصا در مورد سوخت گازوئیل و نبود زیر ساخت ها و عواملی همچون تحریم باعث بروز مشکلات در تولید و توزیع گازوئیل استاندارد شده است.
 • وزارت نفت و شرکت پخش و پالایش تمام تلاش خود را جهت انجام تعهدات مصوبات انجام داده و خواهد داد.
 • از هشتاد و یک میلیوت لیتر گازوئیل روزانه در کشور توان تولید بیست و هفت میلیون لیتر گازوئیل استاندارد را داریم که تا پایان سال آینده سیزده میلیون لیتر به این ظرفیت اضافه خواهد شد.
 • طرح کهاب در سه حوزه ی نفت کش ها ، انبار های نفت و جایگاه های عرضه در حال اجرا می باشد.
 • از تعداد دوازده هزار نفتکش در ناوگان توزیع 4230 نفتکش به سیستم ایزولاسیون مجهز شده اند.(حدود 30 %)
 • انبارهای نفت در اصفهان 100 % ، کرج 100 % ، شمال غرب تهران 45 % اجرا شده است.
 • مجاری عرضه مرحله اول اصفهان ، کرج و مشهد در حال انجام می باشد.
 • برای ادامه طرح با کمبود بودجه مواجه هستیم در صورت تامین اعتبارات مورد نیاز اجرای طرح کهاب سرعت بیشتری خواهد گرفت.
نماینده وزارت صنعت ، معدن و تجارت :
 • با توجه به دستور ریس جمهور مبنی بر جایگزینی دویست هزار دستگاه کامیون فرسوده ، نوزده هزار دستگاه اتوبوس ، هجده هزار دستگاه مینی بوس و سیزده هزار دستگاه کامیونت فرسوده از برندهای معتبر اروپایی طی سه سال آینده شرکت های طرف مذاکره به خاطر غیر استاندارد بودن سوخت ، حاضر به تحویل خودرو نمی باشند.
 • شرکت بنز کتبا اعلام کرده است به دلیل استاندارد نبودن سوخت از تحویل آمبولانس های وزارت بهداشت معذور است.
 • با توجه به مصوبات دولت مبنی بر تولید خودروی سواری با استاندارد یورو6 در سال آینده عملا با کیفیت پایین سوخت تولید خودرو با این استاندارد هم نمی تواند خروجی مورد نظر سازمان حفاظت محیط زیست را از نظر آلایندگی تامین نماید.
 • هزینه فیلتر دوده بین چهل تا پنجاه میلیون تومان می باشد که عملا مشتری آن را می پردازد ولی به دلیل غیر استاندارد بودن گازوئیل توزیعی ظرف مدت کمی این فیلتر تخریب شده و کارایی مورد نظر را ندارد.
 • وزارت نفت طبق قانون موظف است شش ماه زودتر سوخت استاندارد مورد نیاز را برای تولیدات خودرو سازان تامین نماید.
 • وزارت نفت در جلسه رسمی اعلام کرده است قابلیت توزیع سوخت یورو4 در سراسر کشور را درحال حاضر ندارند.
 • این وزارت خانه آمادگی  لازم جهت تامین کاتالیست استاندارد مورد نیاز خودروها را دارد.
 • شبکه خدمات پس از فروش و تعمییرگاه های مجاز عملا شرکت های بخش خصوصی بوده که تنها قادر به پذیرش آن دسته از خودروهای دوگانه سوز به صورت کارخانه ای تبدیل شده اند ، می باشد.
 • تنها می توان شبکه خدمات پس از فروش را ملزم به خدمات دهی محصولات خودشان کرد و بهتر است آمار خودروهای دوگانه سوز غیر کارخانه ای توسط مراکز معاینه فنی استخراج گردد.
 • از نظر این وزارت خانه خودرویی که خارج از کارخانه تبدیل شده است تردد آن به لحاظ ایمنی خطرناک و بهتر است به سیستم اولیه کارخانه یعنی تک سوز تبدیل شود.
نماینده سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای :
 • از یک صد دستگاه کامیون تحویل داده شده به مشتری از ابتدای سال 1396 به دلیل عدم تامین سوخت استاندارد فیلترهای دوده در حال تخریب می باشند و عملا کارایی ندارند به جز هزینه اضافه برای خریدار.
 • با توجه به وضعیت سوخت گازوئیل تولیدی عملا تولید داخل و واردات خودروهای سنگین متوقف خواهد شد .
 • پیشنهاد می شود مصوبه دولت در خصوص تولید خودروهای سنگین با استاندارد یورو4 + DPF تا زمان تامین سوخت استاندارد متوقف شود.
 • امکانات جایگاه های سوخت رسانی و زیر ساخت های آن ها برای توزیع سوخت گازوئیل استاندارد محیا نمی باشد.
 • نقشه مسیرها و کریدور تردد کامیون های بین جاده ای به وزارت نفت و شرکت پخش و پالایش ارائه شده است.
نماینده شرکت کنترل کیفیت هوا :
 • تجربه کلان شهرهای سراسر دنیا نشان می دهد استفاده از DPF یکی از پایه های کاهش آلودگی هوا می باشد بنابراین با تعلیق یورو4+DPF کاملا مخالف هستیم.
 • پیشنهاد می شود سوخت دیزل مانند بنزین با دو نوع کیفیت در جایگاه های سراسر کشور عرضه شود.
 • طبق اطلاعات به دست آمده در آخرین مورد نوسازی ناوگان اتوبوس حمل و نقل عمومی ، قرارداد خرید 50 دستگاه اتوبوس بدون فیلتر دوده منعقد گردیده است.
نماینده شرکت بهینه سازی مصرف سوخت :
 • با هماهنگی شرکت پخش و پالایش قرار است طی هفته آینده کریدور حمل و نقل جاده ای بررسی و گزارش آن به سازمان حفاظت محیط زیست ارائه گردد.
 • با توجه به عدم تامین سوخت گازوئیل استاندارد تولید کامیون با استاندارد یورو4+DPF بی معنا خواهد بود.
نماینده وزارت آموزش و پرورش :
 • پیشنهاد می شود مطالب ارائه شده توسط نمایندگان دستگاه های مجری مصوبات در جلسات کارگروه ملی کاهش آلودگی هوا به صورت مدون ارائه شود تا قابل پیگیری باشد.
 • سخت گیری ها نباید به مردم باشد ، برای اجرای مصوبات و قوانین ابتدا باید زیرساخت ها را آماده کنیم.
نماینده پلیس راهور ناجا :
 • برابر آیین نامه اجرایی معاینه فنی مصوب 1393 هیئت دولت ، وزارت کشور و وزارت راه و شهرسازی موظف به آماده نمودن زیر ساخت ها جهت اجرای قانون توسط پلیس راهور می باشد.
 • عدم تامین اعتبار در حال حاضر مشکل اصلی موضوع دستورجلسه می باشد.
 • مطابق مصوبه 16/12/1390 شورای عالی محیط زیست ، تبصره یک ، ماده یک ، وزارت صمت موظف است از ابتدای سال 1391 کاتالیست مورد نیاز خودروها را تامین نماید.
 • مجموع خودروهای دوگانه سوز در کشور طبق آمار پلیس 2869622 دستگاه می باشد.
نماینده سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور :
 • با توجه به مصوبه 24/10/96 هیئت وزیران ، نیروی انتظامی موظف به رفع مشکلات سامانه سیمفا می باشد ولی پیشنهاد این سازمان استناد به تبصره 3 ذیل ماده 6 قانون هوای پاک جهت تامین اعتبارات مورد نیاز می باشد.
 • جهت رفع مشکلات زیرساختی سامانه سیمفا در بلند مدت حدود 30 میلیارد تومان و در کوتاه مدت حدود 2 میلیارد تومان اعتبار نیاز می باشد.
 • از هفتادهزار دستگاه تاکسی از رده خارج شده ، شصت و یک هزار دستگاه خودروی نو تحویل شده است.
 • به دلیل مرغوب نبودن کاتالیست های موجود در بازار اکثر خودروها در معاینه فنی موفق به اخذ تاییدیه نمی شوند لذا پیشنهاد می گردد تعویض کاتالیست در تعمییرگاه های مجاز و نمایندگی ها صورت گیرد.
 • نصب DPF با توجه به عدم نوسازی ناوگان اتوبوس حمل و نقل عمومی از سال 1389 و نیز کیفیت پایین سوخت جز اتلاف هزینه فایده دیگری ندارد.
 • سازمان شهرداری ها آمادگی لازم برای ضمانت تسهیلات بانکی جهت نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی (اتوبوس ها) را دارد.
 • در حال حاضر تضامینی که شهرداری ها به بانک ها ارائه می دهند از طرف بانک ها مورد قبول واقع نمی شود.
 • سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور آماده است از محل ارزش افزوده ای که دولت به شهرداری ها می دهد در صورت عدم اجرای تعهدات شهرداری ها اصل و سود تسهیلات بانک ها را پرداخت نماید.
 • در حال حاضر مجوز اجرای تعهدات از طرف شورای شهرهای اصفهان ، تبریز و مشهد صادر شده و انتظار می رود شورای شهر تهران نیز با این اقدام سازمان شهرداری ها موافقت نماید.
 • با راه اندازی سامانه سیمفا از سال 1394 تا کنون بیش از نوزده میلیون خودرو جهت اخذ معاینه فنی به مراکز مجاز مراجعه کرده که از این تعداد 14700 خودرو موفق به اخذ تاییدیه معاینه فنی شده اند.
 • در کشور 489 مرکز معاینه فنی با 604 خط مکانیزه فعال است که با استفاده از سامانه سیمفا از هر گونه تخلفی در خصوص صدور برگ معاینه فنی جلوگیری به عمل آمده است.
 • با همکاری وزارت صمت و سازمان ملی استاندارد در 27 مرکز استان مراکز تست هیدرواستاتیک راه اندازی شده است.
 • از چهار میلیون خودروی گازسوز ، حدود یک میلیون و دویست هزار دستگاه به صورت استاندارد (کارخانه ای) گازسوز شده اند و مابقی بخشی به صورت کارگاهی(کارگاه های دارای مجوز از وزارت نفت) و بخش دیگر به صورت زیر زمینی تبدیل به گازسوز شده اند که متاسفانه آمار دقیقی از بخش دوم و سوم در دست نمی باشد.
 • پیشنهاد می شود با فراخوان عمومی در تعمییرگاه های مجاز جهت بازرسی چشمی خودروهای دوگانه سوز آمار آن بخش از  خودروهای گازسوز که در دسترس نیست جمع آوری گردد.
 • مراکز معاینه فنی فقط آن دسته از خودروهایی که در کارت آن ها عبارت دوگانه سوز درج شده است را پذیرش می کنند.
نماینده محترم ستاد سوخت :
 • جهت معاینه فنی خودروهای برون شهری نیز می توان از تبصره 3 ماده 6 قانون هوای پاک جهت تامین اعتبار استفاده نمود.
ردیف
مصوبات
مجری
زمانبندی
1
مقرر گردید تمامی سازمان ها و نهادهای مرتبط با قانون هوای پاک نظرات و پیشنهادات خود را در خصوص آیین نامه اجرایی قانون هوای پاک حداکثر ظرف مدت دوهفته از تاریخ ابلاغ صورتجلسه به سازمان حفاظت محیط زیست ارائه نمایند.
تمامی سازمان ها ، نهاد ها و ارگان های مرتبط
دو هفته
2
مقرر گردید وزارت نفت و شرکت پخش و پالایش گزارش مدون ، شفاف و واقعی در خصوص توانایی انجام تعهدات مندرج در مصوبات 10/2/1393 و 2/4/1395 و زمان بندی تحقق کامل آن ها را به سازمان حفاظت محیط زیست ارائه نماید.
وزارت نفت و شرکت پخش و پالایش
دو هفته
3
مقرر گردید سازمان راهداری  و حمل و نقل جاده ای مشکلات کامیون ها در ارتباط با تامین سوخت را گزارش نماید.
سازمان راهداری  و حمل و نقل جاده ای
یک هفته
4
مقرر گردید سازمان راهداری  و حمل و نقل جاده ای نقشه مسیر تردد و کریدر حمل و نقل جاده ای را به سازمان حفاظت محیط زیست ارائه نماید.
سازمان راهداری  و حمل و نقل جاده ای
یک هفته
5
مقرر گردید در خصوص تبصره 3 ماده 6 قانون هوای پاک ، سازمان ها و نهادهای مرتبط ضمن بررسی موضوع نتایج را به سازمان حفاظت محیط زیست گزارش نمایند.
سازمان ها و نهادهای مرتبط
سه هفته
6
مقرر گردید وزارت صمت و سازمان ملی استاندارد در خصوص تامین کاتالیست کانورتر و اجباری نمودن استاندارد ساخت و تولید قطعه مذکور پس از بررسی نتایج را به سازمان حفاظت محیط زیست ارائه نماید.
وزارت صمت و سازمان ملی استاندارد
سه هفته
7
مقرر گردید در خصوص شناسایی خودروهای دوگانه سوز غیر استاندارد (تبدیل زیر زمینی) ستاد حمل و نقل سوخت ، پلیس راهور ، شرکت پخش و پالایش و وزارت نفت،سازمان بهینه سازی آمار موجود خود را با توجه به سهمیه بندی سوخت و کارت سوخت خودروها ارائه نمایند .
ستاد حمل و نقل سوخت ، پلیس راهور ، شرکت پخش و پالایش و وزارت نفت،سازمان بهینه سازی
دو هفته
8
مقرر گردید سازمان شهرداری ها و وزارت صمت در خصوص پیشنهاد فراخوان عمومی برای بازدید چشمی خودروهای دوگانه سوز توسط تعمیرگاه های مجاز برای استخراج آمار خودروهای دوگانه سوز غیر کارخانه ای پس از مذاکره نتایج را به سازمان حفاظت از محیط زیست ارائه نمایند .
سازمان شهرداری ها و وزارت صمت
دو هفته
9
مقرر گردید شورای شهر تهران در خصوص ارائه مجوز به سازمان شهرداری ها جهت ارائه تضامین لازم به بانک ها برای نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی (اتوبوس ها) پس از بررسی نتیجه را به سازمان حفاظت از محیط زیست گزارش نمایند.
شورای شهر تهران و سازمان شهرداری ها
دو هفته
10
مقرر گردید شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با همکاری شهرداری تهران در خصوص موضوع خرید 50 دستگاه اتوبوس فاقد فیلتر دوده جهت ناوگان حمل و نقل شهری بررسی و نتیجه را به سازمان حفاظت از محیط زیست گزارش نمایند.
شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با همکاری شهرداری تهران
دو هفته  

* * * حمایت از کالای ایرانی * * *