مطالب مرتبط

جاده عباس آباد برای یوزپلنگ ها ایمن می شود نمایندگان وزارت راه و شهرسازی و سازمان حفاظت محیط زیست راهکارهای ایمن سازی جاده عباس آباد میامی برای زیست یوزپلنگ های آسیایی را بررسی کردند.

جاده عباس آباد برای یوزپلنگ ها ایمن می شودبه گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ مرکز سمنان ،️ حسن اکبری معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست کشور در بازدید از این جاده با اشاره به  گذر جاده میامی - سبزوار از منطقه حفاظت شده توران و حجم تردد خودرو در این مسیر گفت :  بیشترین تلفات یوزپلنگ آسیایی در کشور بر اثر تصادف در این مسیر ثبت شده و باید در این رابطه تمهیدات ویژه ای اندیشیده شود .

وی افزود: در بازدید مشترک با همکاران وزارت راه و شهرسازی از این جاده ، مقاطعی که نیاز به فنس کشی ، نورپردازی و ایجاد سرعت گیر و زیرگذر  داشت مشخص شد و امیدواریم به زودی این طرح ها اجرایی شود .

حسین مذنب مدیر کل بازرسی، مدیریت عملکرد و حقوق شهروندان وزارت راه و شهرسازی هم تاکید کرد : اجرای طرح های کوتاه مدت و بلند مدت ایمن سازی مسیر تردد یوزپلنگ در جاده عباس آباد میامی در دستور کار این وزارت خانه است و با جدیت دنبال می شود.

محمد حمیدی معاون عمرانی استاندار سمنان هم با اشاره به تلف شدن یک قلاده یوزپلنگ ماده باردار در روزهای ابتدایی سال گفت : برای آرام سازی  تردد و دید بهتر رانندگان در جاده عباس آباد میامی مصوب شد که  در ۱۰ کیلومتر از نقاط حادثه خیز  این مسیر روشنایی نصب و ۸ دستگاه دوربین کنترل سرعت هم بکارگیری شود تا ضمن سنجش سرعت متوسط خودروها ، در صورت افزایش سرعت رانندگان ، پیامک هشدار تردد یوزپلنگ در این مسیر به طور همزمان به راننده ارسال شود .

وی افزود : ساماندهی تابلو‌ها با اشکال هنری هم در دستور کار قرار گرفته است تا رانندگان هنگام عبور از این مسیر متوجه شوند اینجا مسیر تنردد یوزپلنگ آسیایی است و آرام تر برانند .

معاون عمرانی استاندار سمنان با بیان اینکه فنس کشی و خط کشی مسیر در برنامه های بلند مدت  ایمن سازی جاده عباس آبادمیامی است گفت :  اعتبارات اجرای مصوبات کوتاه مدت بر اساس دستورالعمل وزارت راه و شهرسازی ابلاغ می‌شود امیدواریم تا پیش از تابستان و افزایش سفرها طرح های کوتاه مدت ایمن سازی جاده اجرایی شود .

ششم فروردین امسال یک قلاده یوزپلنگ ماده باردار  با سه جنین در جاده میامی - سبزوار بر اثر برخورد با خودرو تلف شد .

بررسی ها نشان داد این یوز از یوزهای بالغ شناسنامه دار منطقه با نام " ماجراد " و حدود ۳ ساله بوده است.

یوزپلنگ ماجراد در سال ۱۳۹۹ در محدوده پارک ملی توران تحت عنوان یوز جنسیت نامشخص ثبت شد و از آن زمان تا تابستان سال ۱۴۰۱ در هیچ نقطه‌ای از این منطقه روئیت نشده بود تا اینکه در تابستان سال گذشته با یک قلاده توله نر ۲ ساله خود در منطقه رویت شد.

از دهه ۹۰ تاکنون این نهمین یوزپلنگ تلف شده در مسیر میامی - سبزوار است .
کلمات کليدي
یوز
بيشتر
شعار سال 1402 "سال مهار تورم و رشد تولید"