مطالب مرتبط

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان چهارمحال و بختیاری خبر داد: توزیع 2 تن علوفه در مناطق حفاظت شده تنگه صیاد و شیدا از طریق هلی‌برد/ 2 محیطبان استان از محاصره برف رها شدند مدیرکل حفاظت محیط زیست استان چهارمحال و بختیاری با اشاره به توزیع 2 تن علوفه در مناطق حفاظت شده تنگه صیاد و شیدا از طریق هلی‌برد، گفت: خوشبختانه 2 محیطبان استان که در محاصره برف گرفتار شده بودند، هم اینک در مسیر منازل خود هستند.
سعید یوسف پور در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به بارش برف سنگین چند روز اخیر در استان چهارمحال و بختیاری، اظهار کرد: بارش برف سنگین در مناطق مختلف استان چهارمحال و بختیاری که در برخی از نقاط استان به 2 متر هم رسیده است، باعث شد که بحث علوفه رسانی به حیات وحش در داخل پارک ملی تنگه صیاد و منطقه حفاظت شده شیدا از طریق زمین عملا غیرممکن شود. ضمن اینکه توزیع علوفه در حاشیه این مناطق هم چالش هایی چون تعارضات و شکار غیرقانونی را به وجود می آورد.
وی افزود: با پیگیری مستقیم ریاست سازمان حفاظت محیط زیست، امروز از طریق هلی‌کوپتر هلال احمر، عملیات هلی‌برد انجام شد و 2 تن علوفه در سطح هردو منطقه توزیع کردیم تا فشار بر حیات وحش کاهش یابد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان چهارمحال و بختیاری، خاطرنشان کرد: بحث حفاظت از تنگه صیاد قدمتی 50 ساله دارد و غالب حیات وحش این منطقه، قوچ و میش و کل و بز است. از این رو تصور کردیم چنانچه اقدامی صورت نگیرد ممکن است حاصل 5 دهه حفاظت مستمر و شبانه روزی از بین برود. 
به گفته یوسف پور، شیدا هم از مناطقی است که هم به لحاظ پوشش گیاهی و هم تنوع زیستی بسیار غنی است و در این منطقه گونه هایی چون قوچ و میش و کل و بز وجود دارد.
وی، در ادامه با اشاره به گرفتار شدن تعدادی از محیطبانان استان در محاصره برف، گفت: ما در منطقه حفاظت شده قیصری یک پاسگاه محیطبانی داریم که 2 نفر از محیطبانان ما در این پاسگاه در محاصره برف قرار گرفتند و به دلیل قطع شدن برق و عدم آنتن دهی تلفن همراه، به مدت 3 روز امکان برقراری تماس با این همکاران میسر نبود. 
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان چهارمحال و بختیاری، تصریح کرد: دکتر سلاجقه پس از آگاهی از این موضوع به فرمانده یگان حفاظت محیط زیست دستور دادند با سفر به استان، پیگیر وضعیت این محیطبانان باشند. خوشبختانه محیطبانان ما در این فاصله موفق شدند از پاسگاه خارج شده و خود را به نزدیکترین محل موجود که کارگاه سد کوهرنگ 3 بود، برسانند. 
یوسف پور افزود: آخرین خبری که تا الان دریافت کردیم حاکی از باز شدن جاده دسترسی به آن منطقه است و محیطبانان نیز هم اینک در مسیر منازل خود هستند.
وی در پایان از پیگیری مجدانه و دلسوزانه دکتر سلاجقه هم در بحث نجات محیطبانان و هم علوفه رسانی به حیات وحش تقدیر و تشکر کرد. 
              
کلمات کليدي
تنگه صیاد, محیط زیست, محیط بان
بيشتر
شعار سال 1402 "سال مهار تورم و رشد تولید"