مجاهدت در راه محیط زیست، مجاهدت فی سبیل الله است

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران:

مجاهدت در راه محیط زیست، مجاهدت فی سبیل الله است

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: اگر کسی در مقابله با کسانی که می‌خواهند به مصالح عموم مسلمین با تجاوز به محیط زیست آسیب برسانند، کشته یا مجروح شوند، شهید یا جانباز محسوب می‌شوند و این موضوع، مقدس بودن امر محیط زیست را نشان می‌دهد.

به گزارش روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست به نقل از ایسنا، سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در نخستین کنگره ملی شهدا و ایثارگران محیط زیست که امروز (۲ آذرماه) در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: سازمان حفاظت محیط زیست یکی از سازمان‌های پیشتاز در پیروزی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس است و حسب وظیفه قانونی خود، با اهدای ۱۲۲ شهید و ۵۰ جانباز هنوز هم در حال افتخارآفرینی هستند.

 وی افزود: خداوند در آیات مختلف ذکر می‌کند که زمین را مهد رشد انسان قرار داده و عالم هستی را برای انسان آفریده است و این را نیز برای خود آفریده است. خداوند در مقابل این عظمتی که به انسان  داده، مسئولیت‌هایی هم برای وی از باب حکمت تعیین کرده است.

قاضی‌زاده هاشمی بیان کرد: انسان نسبت به محیط زیستی که در آن زندگی می‌کند، مسئولیت دارد زیرا به محیط زیست برای رشد صحیح و سالم خود نیاز دارد. درست است سعادت انسان، معنوی ‌و کمال انسان روحانی است اما بستر این کمال، همین جهان ماده و عالمی است که در آن زندگی می‌کنیم. همان گونه که نسبت به بدن خود مسئول هستیم و وظیفه داریم از آن نگهداری کنیم، نسبت به محیط اطراف خود هم مسئول هستیم زیرا بستر رشد و حفظ سلامتی انسان است.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: جسم انسان برای پرواز کردن نیازمند سلامت است اما متاسفانه برخی از آحاد بشر غرور دارند و عموم را فدای خصوص و مردم را فدای خود میکنند، دنبال خصوصی‌سازی و اختصاصی‌سازی ثروت ملی هستند، دنبال اختصاصی‌سازی داده‌های خدادادی هستند و حاضرند محیط زیست دچار صدمه شود و عموم مردم و نسل‌های آینده دچار صدمه شوند اما به ثروت، دارایی و بهره‌مندی آن‌ها افزوده شود.

وی عنوان کرد: مسئولیت حاکمیت اسلامی اقتضاء می‌کند در مقابل این تجاوزات بایستد. حاکمیت اسلامی همان گونه که وظیفه دارد در مقابل دشمان ما که به سرزمین تجاوز می‌کنند و کسانی که در حوزه نرم تهاجم فرهنگی می‌کنند و قصد نابودی  آداب، آیین، دین، مذهب و زبان ما را دارند، بایستد؛ موظف است در مقابل کسانی که به محیط زیست تجاوز می‌کنند نیز بایستد.

قاضی‌زاده هاشمی بیان کرد: کسانی که در این مسیر فداکاری و مبارزه می‌کنند و در راستای عمل به وظیفه دولت اسلامی صدمه می‌بینند، مجروح یا کشته می شوند، جانباز یا شهید محسوب می‌شوند.

وی افزود: شهید کسی است که در مقابله با دشمنان دین خدا کشته می‌شود. روزی هدف صدام و صدامیان، صدمه زدن به جامعه دینی و اسلامی بود و تعدادی از آن‌هایی که در مقابل صدامیان ایستادند، شهید شدند. اگر کسی در مقابله با کسانی که می‌خواهند به مصالح عموم مسلمین با تجاوز به محیط زیست آسیب برسانند، کشته یا مجروح شوند، شهید یا جانباز محسوب می‌شوند و این موضوع، مقدس بودن امر محیط زیست را نشان می‌دهد. همچنین این موضوع، ارزش حفاظت از محیط زیست را نشان می‌دهد که مجاهدت در خصوص آن را مجاهدت فی سبیل الله می‌دانیم و این عزیزان این مقام را پیدا می‌کنند.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: آثار جنگ فیزیکی سریعا با چشم دیده می‌شود اما آثار مرگبار تجاوزگران محیط زیست به تدریج اتفاق می‌افتد. این تغییرات اقلیم، خشکسالی‌ها، بیماری‌ها و کمبود منابع آبی در منطقه پرآبی مانند خوزستان، ماحصل دست‌اندازی دراز مدت به محیط زیست کشور است و در پی توسعه بدون توجه به رعایت چارچوب‌های زیست محیطی، این اتفاقات رقم خورده است.

وی عنوان کرد: خوزستان کمتر با آثار این اتفاقات مواجه است اما در مناطق کویری با شدت بیشتر این آثار را می‌بینند. ما مجبوریم برای آب آشامیدنی مردم و صنایع، آب دریا را شیرین و هزاران کلیومتر منتقل کنیم. این کاری است که خداوند در جهان جاری و ساری کرده است و هزاران سال مردم از آن بهره‌مند بودند اما به دلیل دست‌اندازی‌های اقلیمی بی‌دلیل در عالم، اکنون آثار آن را می‌بینیم.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: گزارش‌های سازمان‌های جهانی از تلفات انسانی بر اثر تغییرات اقلیمی، میلیونی است و چندین میلیون نفر در سال به دلیل تغییرات اقلیم فوت می‌کنند.

قاضی‌زاده هاشمی ادامه داد: آثار کار حافظان محیط زیست ممکن است مانند آثار کار مدافعانی که در خط مقدم جبهه می‌جنگند عیان نباشد بنابراین ممکن است دوستان ما در یگان حفاظت محیط زیست مورد تعرض، هجوم و وسوسه قرار بگیرند و این موضوع از یک طرف مظلومیت و از سوی دیگر شخصیت برجسته این عزیزان را نشان می‌دهد.

وی گفت: امیدواریم جامعه انسانی آنقدر آگاه و اهل تقوا باشد که نیاز به حفاظت از محیط زیست نباشد اما از آنجا که همیشه زیاده‌خواهانی هستند که به حق خود قائل نیستند و اهل تجاوز به حقوق دیگران هستند، در حوزه‌های مختلف از جمله محیط زیست به پاسداری و نگهبانی نیاز است. 
نسخه قابل چاپ
بيشتر
شعار سال 1402 "سال مهار تورم و رشد تولید"