توسعه سایت پسماند استان گلستان منوط به اجرای شروط سازمان حفاظت محیط زیست

توسعه سایت پسماند استان گلستان منوط به اجرای شروط سازمان حفاظت محیط زیست

معاون زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در گزارش ارزیابی سازمان حفاظت محیط زیست درباره سایت پسماند گلستان شروط ۱۳گانه‌ای ذکر شده است که باید به طور کامل اجرا شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست، بعد از ظهر امروز، چهل و پنجمین جلسه ستاد ملی مدیریت پسماند کشور(بیست و دومین جلسه در دولت سیزدهم) با صورت جلسه مربوط به مدیریت پسماند استان گلستان با حضور همه دستگاه‌های مسئول در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد.

در این جلسه ایرج حشمتی، معاون زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در رابطه با صدور مجوز برای سایت زباله استان گلستان اظهار کرد: این مجوز در سال ۱۳۸۹ صادر شده و کیفیت گزارشات ارزیابی در آن زمان خیلی بالا نبوده است.

وی ادامه داد: همچنین در گزارش شما به موضوع کاهش زباله از مبدا اشاره نشده است که این برنامه بسیار مهم است و باید در دستور کار قرار بگیرد.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در گزارش ارزیابی سازمان حفاظت محیط زیست شروط ۱۳گانه‌ای ذکر شده است که باید به طور کامل اجرا شود و اگر چنین نباشد باید به مسئله ورود کنید.

حشمتی با بیان اینکه در بازدیدی که شخص دکتر سلاجقه از این سایت داشته است، اینطور دیده شد که سایت پسماند دارای عارضه است، تاکید کرد: اگر سایت از کنار رودخانه عبور کند باید تمهیداتی برای این موضوع در نظر گرفته شده و به سازمان ارائه شود. گزارشات پایش باید به طور مداوم به سازمان داده شده و بار دیگر تاکید می‌کنم که اجرای شروط ۱۳گانه الزامی است.


                    


در ادامه این نشست، محمدرضا کنعانی، مدیرکل محیط زیست استان گلستان اظهار کرد: ما در استان گلستان مدیریت واحد پسماند را داریم که بر عهده سازمان پسماند شهرداری‌هاست. در این استان سه مرکز دفن پسماند داریم.

وی ادامه داد: ۸۸.۹ درصد پسماندها در استان مدیریت شده و تنها ۱۰۵ تن در روز دفن غیراصولی می‌شود. در استان گلستان ۱۰۰ درصد پسماندهای شهری و ۷۵ درصد پسماند روستایی مدیریت شده و به مراکز دفن می‌رود. همچنین روزانه ۲۸۵ تن پسماند را از استان مازندران تحویل می‌گیریم که این تحویل در سایت غرب استان انجام می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان با اشاره به لزوم تاسیس چهارمین مرکز مدیریت پسماند در این استان، گفت: برای جانمایی سایت جدید پسماند، مطالعه‌ای توسط دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان انجام شده که در ابتدا ۱۰ پهنه با رعایت الزامات سازمان حفاظت محیط زیست انتخاب شد که از میان آنها به دو پهنه برتر و سپس به یک پهنه نهایی در شمال استان رسیدیم که تمام الزامات لازم را داشت، رسیدیم.

عكس های مرتبط :

نسخه قابل چاپ
شعار سال 1402 "سال مهار تورم و رشد تولید"