نشست تخصصی ارائه طرح های ارزشگذاری اقتصادی خدمات بوم سازگان و بررسی کارکردهای آنها در دانشگاه تبریز برگزار شد

نشست تخصصی ارائه طرح های ارزشگذاری اقتصادی خدمات بوم سازگان و بررسی کارکردهای آنها در دانشگاه تبریز برگزار شد

نشست تخصصی ارائه طرح های ارزشگذاری اقتصادی خدمات بوم سازگان و بررسی کارکردهای آنها به همت اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی و با حضور مجریان 5 استان منتخب در دانشگاه تبریز برگزار شد .
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی، شهنام اشتری مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی در ابتدای جلسه ضمن تبریک ایام الله دهه فجر گفت: در استان آذربایجان شرقی تاکنون موضوع ارزشگذاری اقتصادی اکوسیستمی انجام نپذیرفته است ،در حالیکه با وجود پتانسیل های بسیار ارزشمند این استان نظیر جنگل های ارسباران اجرای این امر ضروری می باشد. 

وی افزود: به دلیل شکنندگی اکوسیستمی شمالغرب کشور، برای ترسیم نقشه راه جهت اعمال در سیاستگذاری های کلان توسعه ای نیازمند اجرای طرح ارزشگذاری بوم سازگان در این منطقه بخصوص در استان آذربایجان شرقی هستیم.
الناز کیوانی سرپرست دفتر اقتصاد و فناوری محیط زیست ضمن تشکر از میزبانی آذربایجان شرقی از این نشست تخصصی گفت: در تلاشیم که به دنبال انجام طرح های ارزشگذاری خدمات بوم سازگان در استان های خراسان جنوبی، قزوین، کردستان، کرمان و لرستان، پژوهش های مشابهی را برای سایر استان های کشور انجام داده و تا پایان دولت سیزدهم به ارزش خدمات بوم سازگان در سراسر کشور دست یابیم.
وی افزود: از اهداف مهم ارزشگذاری اقتصادی خدمات بوم سازگان، تسری نتایج و ارزش های برآورد شده به نظام برنامه ریزی کشور از طریق آشنایی مدیران، تصمیم گیران و برنامه ریزان بخش های مختلف با ضرورت انجام این مهم است که در پی آن افزایش اثربخشی اقدامات و تحلیل بهینه هزینه و فایده ارزیابی اثرات محیط زیستی طرح های توسعه و بسیاری از کارکردهای دیگر حاصل خواهد شد.
کیوانی اظهار داشت: در حقیقت ارزشگذاری اقتصادی بوم سازگان ابزاری بازدارنده در مقابل تخریب ها و تغییرکاربری های غیر اصولی است.در این نشست مجریان ۵ طرح ارزشگذاری اقتصادی منابع پایه استان به ارائه خلاصه طرح ها و تبادل نظر در مورد کارکردهای مختلف این ارزش ها پرداختند.همچنین سوالاتی در مورد نحوه برآورد ارزش ها و زمینه استفاده و اثرگذاری آنها از سوی حاضرین جلسه مطرح شد که مجریان طرح ها پاسخگوی سوالات تخصصی این حوزه بودند.
نسخه قابل چاپ
شعار سال 1402 "سال مهار تورم و رشد تولید"