نشست مشورتی – تخصصی معاونان محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی در استان اصفهان برگزار شد

نشست مشورتی – تخصصی معاونان محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی در استان اصفهان برگزار شد

همایش معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی در با هدف ارتقای سطح دانش مدیریت عرصه های طبیعی کشور در روزهای چهارم و پنجم بهمن ماه در استان اصفهان برگزار شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست به نقل از معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی این همایش با حضور حسن اکبری معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست، احمدرضا لاهیجان زاده مدیرکل اداره کل محیط زیست استان اصفهان، برخی اعضای هیئت علمی دانشگاه های یزد، شیراز، شهرکرد و مراکز پژوهشی، صاحب نظران و معاونان محیط زیست طبیعی ادارات کل محیط زیست استان ها برگزار شد.
در روز نخست این همایش، احمد رضا لاهیجان زاده سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست اصفهان، کمبود محیط بان، کمبود اعتبار در تجهیزات قرنطینه، تهدیدهای تنوع زیستی استان شامل چرای بی رویه دام و تعیین تکلیف خروج دام از مناطق، بررسی و تعیین تکلیف فعالیت معادن در مناطق، بررسی و تعیین تکلیف طرح هادی روستایی در مناطق چهارگانه، بررسی و تعیین تکلیف وضعیت قرق های اختصاصی، تعیین تکلیف رده استقرار داده های تولیدی در مستثنیات مناطق، شفاف سازی ایجاد پایگاه داده های مهره داران، جبران خسارات وارده ناشی از اجرای پروژه های عمرانی به مناطق، حمایت از طرح های تکثیر گونه های درخطر انقراض و بررسی پادگان های موجود در مناطق حفاظت شده، از مهم ترین چالش های مناطق حفاظت شده استان اصفهان دانست. 
حسن اکبری معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان هم در این نشست به موضوع اکوتوریسم در مناطق حفاظت شده و جذب سرمایه گذار مناسب براساس برنامه جامع مدیریت با محوریت مشاهده حیات وحش اشاره کرد.
وی گفت: بخش زیادی از ذخایر ژنتیکی و تنوع زیستی ایران طی 70 سال گذشته از بین رفته است و ادامه این روند هم غیرقابل جبران است.
اکبری عنوان داشت: باید به سمت جلب مشارکت مردم برای حفاظت برویم و در حال حاضر با مشارکت مردم در چند نقطه از مناطق کشور شاهد تحول خوبی در وضعیت زیستگاه و حیات وحش آن هستیم.
معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان در پایان گفت: این نشست های مشورتی باعث می شود تا مسائل و مشکلات استان ها در این اتاق فکر مطرح و راه حل مناسبی برای آن در نظر گرفته شود تا با کار تیمی بتوان برای حفاظت بهتر، راهکارهایی کاربردی در نظر بگیریم.

سرهنگ محبت خانی فرمانده یگان حفاظت محیط زیست سازمان هم در این نشست، بر هم افزایی و تعامل بیشتر یگان حفاظت و معاونت محیط زیست طبیعی برای حفاظت بیشتر از مناطق تاکید کرد.
درحاشیه این همایش، کارگاه های آموزشی با عناوین حفاظت مشارکتی، مدیریت جمعیت های کوچک حیات وحش، نقش قانونی و الزامات کارشناسی سازمان در موضوعات تصرفات زمین، منابع آبی و چرای دام، تولید و ثبت داده های حیات وحش و تکمیل سامانه جامع، بازنگری مناطق حفاظت شده و طرح های مدیریت با همکاری معاونان محیط زیست طبیعی استان ها برگزار و درباره چالش ها، کاستی ها و پیشنهادات بحث و گفت و گو شد.
روز دوم همایش با موضوعات برنامه ها و سیاست های سازمان در مدیریت پدیده گردوغبار، وظایف و اختیارات سازمان در مورد حفاظت زیستگاه ها، اجرای برنامه عمل مدیریت گونه های شاخص حیات وحش در مناطق و حفاظت وبهره برداری ذخایر ژنتیکی بحث و تبادل نظر شد.
و در نهایت، مقرر شد؛ معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی نسبت به جمع بندی چالش ها و پیشنهادهای مطرح شده در کارگاه ها و تدوین مصوبات با ابلاغ به استان ها اقدام کند. 
نسخه قابل چاپ
شعار سال 1402 "سال مهار تورم و رشد تولید"