زمینه های مشترک همکاری های محیط زیستی ایران و فنلاند بررسی می شود

با حضور سفیر فنلاند در سازمان حفاظت محیط زیست:

زمینه های مشترک همکاری های محیط زیستی ایران و فنلاند بررسی می شود

در گسترش تعاملات با کشورهای پیشرو در حوزه محیط زیست، نشستی در محل مرکز منطقه‌ای کنوانسیون‌های بازل و استکهلم با کاری کاهیلوئوتو سفیر کشور فنلاند در جمهوری اسلامی نهم آبان ماه سال جاری بمنظور ارزیابی زمینه‌های همکاری و توسعه فعالیت‌های زیست‌محیطی برگزار خواهد شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، مرکز منطقه ای کنوانسیون های بازل و استکهلم به عنوان یکی از 14 مرکز منطقه ای در سطح جهان وظیفه انتقال فناوری های کارآمد و ارائه آموزش های تخصصی در حوزه کنوانسیون های مزبور را به عهده دارد.
کنوانسیون‌های بازل و استکهلم را می‌توان از مهم‌ترین معاهدات بین‌المللی در زمینه مدیریت صحیح پسماند‌های خطرناک و مواد شیمیایی دانست. کنوانسیون بازل با هدف کنترل نقل و انتقالات فرامرزی پسماندهای خطرناک و سایر انواع پسماندها و ارتقای مدیریت محیط زیستی آنها تدوین و در سال 1371 برای کشورهای عضو  لازم الاجرا شد و تا کنون 189 کشور با تصویب قانونی آن به عضویت این کنوانسیون در آمدند. 
جمهوری اسلامی ایران در سال 1384 نیز به کنوانسیون استکهلم ملحق شد. امضاء کنندگان بر ممنوعیت استفاده از 9 ماده شیمیایی ، محدودیت استفاده از سم ددت برای کنترل مالاریا و کاهش تولید ناخواسته  دی اکسین ها و فوران ها توافق کردند. تاکنون 185 کشور با تصویب قانونی آن به عضویت این کنوانسیون در آمدند.
 مرکز منطقه‌ای کنوانسیون بازل (BCRC) در ایران در سال 1383 و مرکز منطقه‌ای کنوانسیون استکهلم (SCRC) در سال 1390 فعالیت های خود را در کشور آغاز کردند. قانون موافقتنامه چارچوب فی مابین دبیرخانه کنوانسیون ها و دولت جمهوری اسلامی ایران در خصوص تاسیس مرکز منطقه ای در سال 1386 توسط مجلس شورای اسلامی تصویب و در شورای محترم نگهبان تایید شد.
مرکز منطقه ای کنوانسیون های بازل و استکهلم در ایران به عنوان یکی از 14 مرکز منطقه ای در سطح جهان در زمینه آموزش، تبادل اطلاعات، جذب منابع مالی، کمک های فنی و انتقال فناوری های نوین در حوزه مدیریت صحیح پسماندها و مواد شیمیایی مشمول کنوانسیون ها ی مزبور در منطقه آسیا و اقیانوسیه فعالیت می کند. اهداف مرکز نیز انتقال فناوری های سازگار با محیط‌زیست، اجرای برنامه‌های آموزشی، کارگاه‌ها، سمینارها و پروژه‌های مرتبط در زمینه مدیریت صحیح زیست‌محیطی پسماندهای خطرناک در کشور است. 
22 کشور از جمله بنگلادش، مالدیو، افغانستان، نپال، قطر، عربستان سعودی، لبنان، بحرین، یمن، پاکستان،  ترکیه، سوریه، عمان،ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، فدراسیون روسیه، تاجیکستان، ترکمنستان، اوکراین و ازبکستان عضو مرکز منطقه‌ای کنوانسیون‌های بازل و استکهلم در ایران هستند.
 نقش مرکز کمک به کشورهای عضو و کشورهای غیر عضو از طریق ظرفیت‌سازی برای مدیریت صحیح زیست‌محیطی برای تحقق اهداف کنوانسیون های ذکر شده است. 
با عنایت به قانون موافقتنامه چارچوب بین دبیرخانه کنوانسیون بازل و دولت جمهوری اسلامی در خصوص تاسیس مرکز منطقه ای در کشور در راستای تقویت همکاری‌های منطقه‌ای، فراهم سازی انتقال فناوری های نوین و سازگار با محیط زیست، آموزش و تبادل اطلاعات، ارائه خدمات مشاوره به کشور‌های عضو و غیر عضو منطقه و با عنایت به  سياست هاي ابلاغي مقام معظم رهبري مبني بر تقويت ديپلماسي محيط زيست از جمله تلاش براي ايجاد و تقويت نهادهاي منطقه اي، جلب مشاركت و همكاري هاي هدفمند و تاثير گذار منطقه اي و همچنین تاکیدهای معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست در نشست وزرا و مقامات محیط زیست 11 کشور منطقه بر اولیت دادن به ارتباط با  کشورهای همسایه، ایجاد همگرایی منطقه ای از نقاط قوت و فرصت مرکز منطقه ای کنوانسیون های ذکر شده است.
 از عملکرد‌های اصلی مرکز در 2 سال اخیر می‌توان به برگزاری دوره ها و وبینارهای آموزشی در حوزه مدیریت پسماندها، انعقاد تفاهم نامه با مرکز منطقه ای چین، انتقال فناوری حذف انتشار آلاینده های گازی از خروجی منابع ثابت از کشور آلمان، همکاری با کشور چین در خصوص شهر بدون پسماند ، مطالعه و ارزیابی چرخه عمر پلاستیک ها، پروژه مشترک ملی پسماندهای پلاستیکی در پاکستان و برگزاری جلسات کمیته های راهبردی و فنی با کشورهای منطقه، انعقاد تفاهم نامه با کرسی یونیسکو در مدیریت آب و محیط زیست و مرکز تحقیقات مواد زائد پژوهشکده محیط زیست دانشگاه علوم پزشکی تهران اشاره کرد.
با توجه به وظیفه ذاتی مرکز منطقه ای در گسترش تعاملات با کشورهای پیشرو در حوزه محیط زیست، نشستی نهم آبان ماه سال جاری در محل مرکز منطقه‌ای کنوانسیون‌های بازل و استکهلم با کاری کاهیلوئوتو سفیر کشور فنلاند در جمهوری اسلامی به منظور ارزیابی زمینه‌های همکاری و توسعه فعالیت‌های زیست‌محیطی برگزار خواهد شد.
نسخه قابل چاپ
بيشتر
شعار سال ۱۴۰۱ "سال تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین"