اخبار برگزیده
1394/4/12 جمعه
تیرماه شیرین برای حیات وحش ایران/ بازگشت برخی گونه های حیات وحش به زیستگاه پس از سال های طولانی
پیش از این کمتر شنیده می‌شد، گونه‌هایی که خانه را ترک کرده‌اند، در زیستگاه شان مشاهده شده‌اند اما مدتی است که این اخبار هر از چند گاهی شنیده می‌شود و لبخند را روی لبان دوستداران محیط ‌زیست می‌آورد.


1394/4/11 پنجشنبه
اقدامات انجام شده در حاشیه دریاچه ارومیه امیدوار کننده است
رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: اقدامات انجام شده در حاشیه دریاچه ارومیه در اجرا و نظارت امیدوار کننده است.


1394/4/10 چهارشنبه
منافع چه شخص و گروهی در گرو اختلاف مجلس و محیط زیست است؟
نمایندگان علاقمند و نگران محیط زیست در مجلس از تلاش سازمان حفاظت محیط زیست آگاهی دارند و دوستان روزنامه جوان بهتر است به جبران سال ها غفلت و سکوت در برابر تخریب و بی توجهی به محیط زیست در دولتهای نهم و دهم که در اصل تضییع حقوق عامه مردم به ویژه فرزندان آینده این مرز و بوم بوده، بکوشند با انعکاس صحیح اخبار، پرونده خود در نزد مردم را اصلاح کنند.


1394/4/10 چهارشنبه
اجرای4 طرح ملی برای مقابله با نابودی درختان بلوط در زاگرس
رئیس جمهوری در سفر اخیر خود به استان ایلام قول داد که مشکلات درختان بلوط را حل کند که در این خصوص علاوه بر اینکه 12 استاندار استان‌های کشور و کارشناسان خبره منابع طبیعی در ایلام برای رسیدگی به این معضل گردهم آمدند.


1394/4/10 چهارشنبه
راه‌اندازی مدارس طبیعت/ تغییر 35 عنوان کتاب‌ درسی با محتوای محیط زیست
مدیرکل دفتر مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست، از آموزش محیط زیستی 8000 معلم در جریان طرح «معلمین مروج» توسط این سازمان خبر داد.


1394/4/10 چهارشنبه
ورود ریزگرد و غبار یکی از عوامل افزایش روزهای ناسالم هوای تهران در سه ماهه گذشته/خشکسالی متوالی و تغییر اقلیم عامل بروز ریز گردها
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران گفت: چگونگی اعلام کیفیت هوا بر اساس دستورالعمل ابلاغی از سوی وزارت کشور است که با حضور نمایندگان تمام دستگاه های تخصصی به تصویب رسیده است.


1394/4/10 چهارشنبه
براساس اصل 50 قانون اساسی حفظ محیط زیست وظیفه ای همگانی است
در مقابل تیتر این مقاله روزنامه جوان که «لطف مردم، وظیفه قلمداد می شود»، متذکر می شویم در اصل 50 قانون اساسی کشورمان آمده: «در جمهوری‏ اسلامی، حفاظت‏ محیط زیست‏ که‏ نسل‏ امروز و نسل‌های‏ بعد باید در آن‏ حیات‏ اجتماعی‏ رو به‏ رشدی‏ داشته‏ باشند، وظیفه‏ عمومی‏ تلقی‏ می‏شود. از این‏ رو فعالیت‌های‏ اقتصادی‏ و غیرآن‏ که‏ با آلودگی‏ محیط زیست‏ یا تخریب‏ غیر قابل‏ جبران‏ آن‏ ملازمه‏ پیدا کند، ممنوع‏ است.»


1394/4/9 سه شنبه
تشکیل دفاتر محیط زیست در دستگاه های اجرایی را با جدیت پیگیری می کنیم/ شورای هماهنگی HSE های کشور تشکیل شود
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به مصوبه شورای عالی محیط زیست مبنی بر تشکیل دفاتر محیط زیست و توسعه پایدار در عالی ترین سطح دستگاه ها، گفت: این مصوبه راهبردی و کلیدی، از اهمیت بسیاری برای سازمان حفاظت محیط زیست برخوردار است و از این رو با جدیت پیگیر اجرایی شدن آن هستیم.


1394/4/9 سه شنبه
نشست مشترک سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت آموزش و پرورشتاکید بر ایجاد مدارس جامع محیط زیستی و تدوین کتاب های درسی با محتوای محیط زیستی/ گسترش فعالیت های پژوهشی و آموزشی زیست محیطی
معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست گفت: سعی داریم در راستای تفاهم نامه همکاری فیمابین وزارت آموزش و پرورش و سازمان حفاظت محیط زیست، فعالیت های پژوهشی پژوهش سراهای دانش آموزی سراسر کشور را در حوزه محیط زیست گسترش دهیم.


1394/4/9 سه شنبه
دومین جلسه کارگروه مشترک رسانه ملی و سازمان حفاظت محیط زیست؛ موضوعات و رویدادهای محیط زیستی باید به یک آیین و جنبش اجتماعی تبدیل شوند
دومین جلسه کارگروه مشترک رسانه ملی و سازمان حفاظت محیط زیست در سال ۹۴ دوشنبه شب با حضور مدیران ارشد هر دو سازمان در سالن کنفرانس سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد.


بیشتر
محیط زیست در آیینه رسانه ها
بیشتر
گزارش تصویری
بیشتر
گزارش های تحلیلی مدیران
حمید قاسمی - مدیر کل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان شرقیکاهش آلودگی هوای کلانشهر تبریز
آلودگی هوا یکی از مهم ترین بحران های محیطی کلانشهرهای ایران است که طی چهار دهه اخیر، باعث آسیب به سلامتی شهروندان شده، همچنین اثرات مخربی بر محیط زیست می گذارد و زندگی در این شهرها را پرهزینه و حتی خطرناک ساخته است.


سرهنگ خیلدار -فرمانده یگان حفاظت محیط زیستنقش آموزش در عملکرد و رفتار نیروهای یگان محیط زیست (محیط بانان)
آموزش به معنای کلی آن به عنوان مهم ترین پایه در توسعه با محوریت انسان مطرح می شود. ابزاری کلیدی بر ای فراهم آوردن تغییر در ارزش ها، رفتار و به طور کلی شیوه زندگی است تا براساس آن جوامع بتوانند به پایداری در ابعاد فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، زیست بومی و سیاسی دست یابند.آموزش همچنین مهم ترین وسیله برای حل مشکلات محلی و جهانی به حساب می آید


صدر الدین علیپور _مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قزویناکولوژی صنعتی؛ رویکردی نوین در حفاظت از محیط زیست
از اصول محوری محیط زیست صنعتی توجه به این مهم است که سیستم های اجتماعی و تکنولوژیکی در داخل زیست کره محدود بوده و در خارج از آن نیز وجود ندارد. اکولوژی صنعتی به این معناست که سیستم های صنعتی می توانند بهبود یابند و تاثیرات منفی آنها بر محیط زیست طبیعی به حداقل برسد.


محمد قدیری ابیانه - مدیر کل دفتر پشتیبانی ، فنی و مهندسی مدیریت سبز برای کاهش هزینه ها و آثار منفی بر محیط زیست
در تداوم و تکامل نظریه های رشد و توسعه اقتصادی در جهان، از دهه 1980 میلادی نظریه های اقتصادی مبتنی بر توسعه پایدار مطرح و روز به روز از طرفداران بیشتری برخوردار شده است. بر اساس نظریه های مزبور، رشد و توسعه اقتصادی کشورها زمانی مورد انتظار و استقبال است که با تخریب محیط زیست شامل آب، خاک، هوا و تخریب منابع آیندگان همراه نباشد.


مجید خرازیان مقدم - مدیر کل دفتر تنوع زیستی و حیات وحشخطرانقراض گونه های جانوری را جدی بدانیم
تنوع یا غنای گونه‌‌ای، شبکه‌ای از همه موجودات زنده، اعم از گیاهی و جانوری است و نژادهای انسان و انواع جانوران، گیاهان و موجودات تک سلولی را در بر می گیرد. گونه ها علاوه بر آنکه نیازهای ضروری و اولیه انسان ها نظیر خوراک، پوشاک، مسکن و دارو را فراهم می آورند، می‌توانند بر سلامت و شادابی روح و جسم، رونق اقتصادی و پیشرفت روزافزون جامعه بشری و پایداری محیط زیست جهان وکشورها نقش داشته باشند.


بیشتر
اخبار مهم استان ها
بیشتر
.
شنبه 13 تير 1394  

 
مجری : شرکت سیگما