اخبار
 برگزاری  تخستین همایش منطقه ای دریا ، توسعه ومنابع آب مناطق ساحلی خلیج فارس دراستان هرمزگا ن
مشاهده یک قلاده پلنگ در ارتفاعات شهرستان ساوجبلاغ دراستان البرز
  • 1394/1/9 يكشنبه مشاهده یک قلاده پلنگ در ارتفاعات شهرستان ساوجبلاغ دراستان البرز
    پس از تماس علاقمندان به طبیعت روستای ولیان از توابع بخش چندار، مبنی بر مشاهده یک قلاده پلنگ زخمی ،مامورین محیط زیست به محل مراجعه که پس از تحقیقات و گشت شبانه روزی منطقه و بررسی نمایه های به جامانده از پلنگ مذکور گزارش وجود یک قلاده پلنگ در منطقه را تأیید نموده و موضوع زخمی بودن آن نیز تأیید نشد.
برگزاری اولین نشست کمیته علمی طرح تثبیت بیولوژیکی مناطق تحت فرسایش بادی  دراستان اذربایجان غربی
رها سازی یک قطعه باکلان در آبهای رودخانه شهرچایی ارومیه
  • 1394/1/9 يكشنبه رها سازی یک قطعه باکلان در آبهای رودخانه شهرچایی ارومیه
    پرنده زیبا که به علت ضعف جسمانی قادر به پرواز نبود، توسط یکی از دوستداران حیات وحش تحویل اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ارومیه گردیده بود که پس از نگه داری و تغذیه مناسب و اطمینان از سلامت کامل آن توسط مأمورین یگان حفاظت این شهرستان در آبهای رودخانه شهرچایی ارومیه سازی شد و به آغوش طبیعت بازگشت.
تالاب کانی برازان مهاباد پذیرای بیش از 30 هزار قطعه پرنده مهاجر
بیشتر

 

اخبار برگزیده
1394/1/9 يكشنبه
آرامش یک ساعته زمین/ خاموشی در 12 شهر ایران
همزمان با اجرای طرح جهانی ساعت زمین، میادین و بناهای فرهنگی و تاریخی 12 شهر کشورمان به مدت یک ساعت خاموش شدند.


1394/1/8 شنبه
چرا باید در جنبش ساعت زمین شرکت کنیم؟
جنبش ساعت زمین را در ساعت ۲۰:۳۰ امشب – هشتم فروردین ۱۳۹۴ – پرشورتر از سال‌های ماضی برگزار خواهیم کرد؛ زیرا ....


1394/1/7 جمعه
دعوت به شرکت درحرکت جهانی ساعت زمین/ ۸ فروردین برای یک ساعت یک لامپ را خاموش کنیم
معاون آموزش و بهینه سازی مصرف انرژی سازمان بهره وری انرژی ایران با دعوت برای مشارکت در حرکت جهانی ساعت زمین از هموطنان خواست، فرداشب (هشتم فرودین) با خاموش کردن شماری از وسایل روشنایی به مدت یک ساعت به بهبود مصرف انرژی و حفظ محیط زیست کمک کنند.


1394/1/7 جمعه
۱۴ شهر ایران به طرح «ساعت زمین» می‌پیوندند
رئیس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهر تهران از پیوستن 14 کلانشهر و شهر ایران به طرح «ساعت زمین» خبر داد و گفت: امسال المانهای مهم مناطق 22 گانه نیز در این طرح شرکت می‌کنند.


1394/1/7 جمعه
آخرین تغییرات آبی دریاچه ارومیه
مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی آخرین تغییرات دریاچه ارومیه وضعیت آبی این دریاچه را تشریح کرد.


1394/1/5 چهارشنبه
ابتکار در مشهد:دولت در کنار مردم بسیاری از مشکلات را حل خواهد کرد
معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت :در طول سالهای گذشته کشور با مشکلات بسیار زیادی رو به رو شده و قطعا امسال دولت در کنار مردم می تواند بسیاری از این مشکلات را حل کند.


1394/1/3 دوشنبه
بازدید رییس سازمان حفاظت محیط زیست از نخستین پارک حیات وحش خصوصی کشور در نیشابور و دیدار با محیط بانان منطقه
معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست در دومین روز از سال نو با حضور در روستای زیبای دیزباد بالا ، از نخستین پارک حیات وحش و موزه تاریخ طبیعی خصوصی کشور بازدید کرد و سپس در نشستی صمیمانه با محیط بانان پناهگاه حیات وحش حیدری نیشابور به گفتگو نشست.


1394/1/3 دوشنبه
پیام تسلیت ابتکار به رهبر معظم انقلاب
معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست در پیامی درگذشت خواهر گرامی حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی را تسلیت گفت.


1394/1/3 دوشنبه
توصیه های محیط زیستی به مسافران نوروزی
معاون سازمان حفاظت محیط زیست از دوستداران و علاقه مندان به طبیعت و میهمانان نوروزی درخواست کرد، هنگام مراجعه به تفرجگاه ها و استفاده از مواهب الهی از تخریب طبیعت و محیط زیست جلوگیری کنند.


1394/1/2 يكشنبه
روایت ابتکار از واردات بنزین، آلودگی‌هوا، هامون، ارومیه و محیط زیست
ابتکار در پیام شب عید خود به مردم گفت:‌ شب عید شب تحول و نو شدن و حیات مجدد طبیعت است و باید ضمن قدردانی، خیلی در مراقبت از طبیعت و آب و جانوارن و گیاهان کوشا باشیم.


بیشتر
گزارش تصویری
بیشتر
گزارش های تحلیلی مدیران
دکتر صدر الدین علیپور _مدیر اداره کل حفاظت محیط زیست استان قزویناکولوژی صنعتی؛ رویکردی نوین در حفاظت از محیط زیست
از اصول محوری محیط زیست صنعتی توجه به این مهم است که سیستم های اجتماعی و تکنولوژیکی در داخل زیست کره محدود بوده و در خارج از آن نیز وجود ندارد. اکولوژی صنعتی به این معناست که سیستم های صنعتی می توانند بهبود یابند و تاثیرات منفی آنها بر محیط زیست طبیعی به حداقل برسد.


مهندس فرشاد فتاحی، مدیرکل دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکیتحلیلی بر وضعیت تنوع زیستی و تهدیدات آن در ایران
تنوع زیستی عبارت است از اشکال مختلف حیات بر روی سیاره زمین و مفهومی است که امروزه در سه سطح ژن، گونه و اکوسیستم بررسی می شود. اما این واژه در سطح گونه شناخته شده ‌تر بوده و کاربرد بیشتری دارد. در شرایط کنونی، سیاره ما زیستگاه چندین میلیون گونه در قالب حدود یکصد شاخه است؛ تقریبا یک میلیون و هشتصد هزار گونه توسط دانشمندان شناسایی شده است


دکتر محمد قدیری ابیانه - مدیر کل دفتر پشتیبانی ، فنی و مهندسی مدیریت سبز برای کاهش هزینه ها و آثار منفی بر محیط زیست
در تداوم و تکامل نظریه های رشد و توسعه اقتصادی در جهان، از دهه 1980 میلادی نظریه های اقتصادی مبتنی بر توسعه پایدار مطرح و روز به روز از طرفداران بیشتری برخوردار شده است. بر اساس نظریه های مزبور، رشد و توسعه اقتصادی کشورها زمانی مورد انتظار و استقبال است که با تخریب محیط زیست شامل آب، خاک، هوا و تخریب منابع آیندگان همراه نباشد.


دکتر مجید خرازیان مقدم - مدیر کل دفتر تنوع زیستی و حیات وحشخطرانقراض گونه های جانوری را جدی بدانیم
تنوع یا غنای گونه‌‌ای، شبکه‌ای از همه موجودات زنده، اعم از گیاهی و جانوری است و نژادهای انسان و انواع جانوران، گیاهان و موجودات تک سلولی را در بر می گیرد. گونه ها علاوه بر آنکه نیازهای ضروری و اولیه انسان ها نظیر خوراک، پوشاک، مسکن و دارو را فراهم می آورند، می‌توانند بر سلامت و شادابی روح و جسم، رونق اقتصادی و پیشرفت روزافزون جامعه بشری و پایداری محیط زیست جهان وکشورها نقش داشته باشند.


مهندس حمید جلالوندی - مدیرکل دفتر ارزیابی زیست محیطیضرورت و اهداف ارزیابی اثرات محیط‌ زیست
وقوع بحران‌های محیط‌زیستی و کمیابی منابع، نگرانی‌های عمیقی را در سطوح مختلف جوامع انسانی ایجاد نموده که ضرورت رفع آن لحاظ نمودن معیارهای محیط‌زیستی در فعالیت‌های توسعه‌ای است. بین انسان و طبیعت رابطه‌ای دوطرفه وجود دارد. بشر برای منافع خویش طبیعت را مورد بهره‌برداری قرار داده و سعی در کنترل محیط‌زیست دارد راه‌ها و ابزارهایی را برای رسیدن به اهداف و بهبود رفاه خویش اختراع کرده است تاثیرات ناشی از آن برروی زندگی انسان بسیار عمیق است


بیشتر
.
يكشنبه 9 فروردين 1394  

مجری : شرکت سیگما